Η ΑΕΚ επικράτησε στο ΟΑΚΑ του Ηρακλή με 100-97 στην παράταση (κ.α. 85-85) σε μια από τις πιο συγκλονιστικές αναμετρήσεις της κανονικής περιόδου της Stoiximan Basket League της φετινή σεζόν. Ο «Δικέφαλος» πριν από μια εβδομάδα είχε νικήσει με παρόμοιο τρόπο στην Θεσσαλονίκη τον ΠΑΟΚ. Ο Ντάριλ Μέικον με τρίποντο είχε στείλει το ματς στο έξτρα πεντάλεπτο και ο Κιθ Λάνγκφορντ πάλι με σουτ έξω από τα 6,75 μέτρα στην εκπνοή της παράτασης είχε δώσει τη νίκη στην ΑΕΚ.

Η Ένωση βρέθηκε με την... πλάτη στον τοίχο 1’ και 36’’ πριν την λήξη της κανονικής διάρκειας του ματς όταν με τρίποντο ο Όμπι Ενεχιόνια έδωσε προβάδισμα τεσσάρων πόντων στους φιλοξενούμενους (84-80). Ο Κιθ Λάνγκφορντ με τρίποντο μείωσε στον πόντο για την ΑΕΚ (84-83) με 38’’ να απομένουν για το τέλος του σαραντάλεπτου.

Ο Ντέιβιντ Ίμπανκς κέρδισε βολές ύστερα από το άστοχο τρίποντο του Ματ Λοτζέσκι και με 1’’ να απομένει για την λήξη. Αστόχησε στην πρώτη, ευστόχησε στην δεύτερη (85-83) και μετά την επαναφορά για την ΑΕΚ ο Γιόνας Ματσιούλις κέρδισε βολές από φάουλ το Ολιβιέ Χάνλαν, 0,5’’ πριν το τέλος. Ο Λιθουανός φόργουορντ ευστόχησε και στα δύο σουτ από την «γραμμή της φιλανθρωπίας» (85-85) και το ματς οδηγήθηκε στην παράταση.

Με 20’’ να απομένουν για το τέλος του έξτρα πενταλέπτου, ο Λάνγκφορντ με ωραία προσπάθεια πέτυχε το καλάθι και κέρδισε και φάουλ. Με την εύστοχη βολή το σκορ έγινε 97-95. Η Ένωση επέλεξε να κάνει φάουλ και ο Τζος Χέιγκινς με δύο βολές ισοφάρισε σε 97-97, 17’’ πριν την λήξη.

Ο Ντάριλ Μέικον με 3’’ να απομένουν για το τέλος ήταν εύστοχος έξω από τα 6,75 μέτρα (100-97), ωστόσο, και η ΑΕΚ πήρε την 13η νίκη της σε 17 αγώνες για την Stoiximan Basket League της φετινής χρονιάς.

Ο Λάνγκφορντ και ο Μέικον χάρις στο «κρύο αίμα» και την αποφασιστικότητα τους ήταν οι κορυφαίοι της Ένωσης. Ο 37χρονος Αμερικανός γκαρντ τελείωσε το ματς με 28 πόντους και το εκπληκτικό 5/5 τρίποντα. Ο Λάνγκφορντ είχε ακόμη 6/9 δίποντα, 6 ριμπάουντ και 4 ασίστ.

Ο Μέικον πέτυχε συνολικά, πέρα από το τρίποντο της νίκης, 19 πόντους με 8/14 σουτ εντός πεδιάς. Τρίτος σκόρερ της ΑΕΚ ήταν ο Λίνος Χρυσικόπουλος με 18 πόντους με 8/13 σουτ εντός πεδιάς. Η Ένωση είχε συνολικά 15/31 σουτ έξω από τα 6,75 μέτρα έναντι 10/27 του Ηρακλή.

Οι 32 πόντοι του Χέιγκινς με 6/8 δίποντα και 5/7 τρίποντα δεν ήταν αρκετοί για να δώσουν τη νίκη στους «κυανόλευκους».

Τα δεκάλεπτα: 21-17, 36-43, 63-60, 85-85 (κ.α.), 100-97.