Ο Κολοσσός H Hotels επιβλήθηκε στην Ρόδο του Λαυρίου Megabolt με 73-56, πήρε την πρόκριση για την 3η αγωνιστική της Β’ Φάσης του Κυπέλλου (στην οποία θα αντιμετωπίσει εκτός έδρας τον νικητή της αυριανής συνάντησης Ρέθυμνο Cretan Kings – Ηρακλή) και ταυτόχρονα την ρεβάνς για την ήττα του από την ομάδα της Λαυρεωτικής 48 ώρες νωρίτερα, για την 3η αγωνιστική της κανονικής περιόδου της EKO Basket League.

Το Λαύριο Megabolt άρχισε καλύτερα την αναμέτρηση και προηγήθηκε στο πρώτο δεκάλεπτο με 19-14. Οι «θαλασσί» ισορρόπησαν την κατάσταση στην δεύτερη περίοδο (σκορ ημιχρόνου 33-33) και με επιμέρους σκορ 21-6, στο τελευταίο δεκάλεπτο έφτασαν με άνεση στη νίκη.

Ο Σταύρος Τουτζιαράκης με 15 πόντους και 6 ριμπάουντ σε 15’ συμμετοχής ήταν ο κορυφαίος των νικητών.

Τα δεκάλεπτα: 14-19, 33-33, 52-50, 73-56.

ΚΟΛΟΣΣΟΣ H HOTELS (Λυκογιάννης): Αγκμπελέσε 5, Μπρέιζελτον 5 (1), Τζάκσον 2, Πουλιανίτης 9 (1), Μπρούσεβιτς11 (3), Σκλήβας, Καλογιαννίδης 3 (1), Μωραΐτης 6, Ντάνιελς 4, Κρομά 4, Τουτζιαράκης 15, Παύλος 9 (1).

ΛΑΥΡΙΟ MEGABOLT (Σερέλης): Μαστρογιαννόπουλος 4 (1), Ουότσον 15 (3), Άλμαν 2, Μουράτος 2, Λεγκίκας 13 (2), Κουζέλογλου 5 (1), Περράκης 3 (1), Τσούκου 2, Τσιώκος, Ντεκόζι 2, Γερομιχαλός 4, Άουτλο 4 (1).

Το υπόλοιπο πρόγραμμα της δεύτερης αγωνιστικής της Β’ Φάσης του Κυπέλλου Ελλάδας: