Τι κι αν “σφράγισε” το “εισιτήριο” για την Κίνα και το επερχόμενο Παγκόσμιο Κύπελλο από τον Σεπτέμβριο; Η Εθνική ομάδα των ανδρών αρνείται να χάσει! Επέκτεινε ακόμη περισσότερο το αήττητο της στα προκριματικά, αφού νίκησε τη Γερμανία με 92-84, δίνοντας τέλος στο δικό της αήττητο. Επόμενη υποχρέωση για την “επίσημη αγαπημένη” τη Δευτέρα (3/12, 21:15) στο Βελιγράδι κόντρα στη Σερβία.

Ο Γιάννης Μπουρούσης είχε 25 πόντους με 11/15 δίποντα, ο Γιαννούλης Λαρεντζάκης 19 με πέντε ριμπάουντ και τέσσερις ασίστ, ο Γιάννης Αθηναίου 10 με έξι ασίστ ενώ 10 είχε και ο Χάρης Γιαννόπουλος.

Η Εθνική μας πήγε ψηλά στο σκορ εκτελώντας εξαιρετικά εντός παιδιάς (65,7% στα δίποντα και 45,4% στα τρίποντα) ενώ σημαντική στα… ψιλά της στατιστικής ήταν η διαφορά των πόντων από τα λάθη του αντιπάλου (20-4).

Οι Γερμανοί ολοκλήρωσαν σε καλάθι τις πρώτες επιθέσεις τους (4-10) και βρίσκοντας σκορ με σταθερότητα από μακριά ήταν μπροστά με “double score (11-22) στο 7ο λεπτό. Η Εθνική μας βελτίωσε όμως την άμυνα της και με σκορ από τους Λαρεντζάκη και Μπουρούση (σημείωσαν τους 21 από τους 23 πρώτους πόντους της στην πρώτη περίοδο), έκλεισε το δεκάλεπτο προηγούμενη με 23-22 και χάρη σε σερί 12-0.

Η Ελλάδα μπήκε στη δεύτερη περίοδο με κεκτημένη ταχύτητα από την πρώτη αφού το σερί της έφτασε το 20-0 (31-22 στο 13΄) για να φτάσει σε διψήφιο προβάδισμα (36-26 στο 16’). Το συντήρησε μέχρι το τέλος του ημιχρόνου που τη βρήκε μπροστά με 45-35.

Το αντιπροσωπευτικό μας συγκρότημα βρέθηκε στη διάρκεια της τρίτης περιόδου ακόμη και στο +14 όμως οι Γερμανοί δεν παράτησαν το παιχνίδι και πλησίασαν στους επτά (63-56) με το τέλος του δεκαλέπτου, αφήνοντας ανοιχτό το θέμα του τελικού νικητή. Οι φιλοξενούμενοι έγιναν ακόμη πιο απειλητικοί μετά από τέσσερα λεπτά στην τελευταία περίοδο αφού πλησίασαν στους τρεις (73-70). Η Εθνική μας βρήκε σκορ όμως εμφανίζοντας προβλήματα στο αμυντικό ριμπάουντ επέτρεψε στους Γερμανούς να βρίσκονται στο παιχνίδι (82-77 στο 38’) όμως δύο “μεγάλα” τρίποντα από τον Σαλούστρο και τον Αθηναίου “καθάρισαν” την υπόθεση νίκη για την ελληνική ομάδα.

Τα δεκάλεπτα: 23-22, 45-35, 63-56, 92-84

ΕΛΛΑΔΑ (Σκουρτόπουλος): Αθηναίου 10 (3), Μποχωρίδης 2, Μπουρούσης 25, Λαρεντζάκης 19 (3), Σαλούστρος 9 (1), Χρυσικόπουλος 5 (1), Γιαννόπουλος 10 (2), Γκίκας 1, Κόνιαρης, Μαυροειδής 8, Τσαϊρέλης 3, Βασιλόπουλος.

ΓΕΡΜΑΝΙΑ (Ροντλ): Άκπιναρ 13 (2), Μπένζινγκ 27 (2), Γκίφεϊ 9 (1), Ομπστ 6, Θίμαν 12, Ντόρεθ 2, Τζάλοου, Σνάιντερ, Σέιφερθ, Τάντα, Τσίρμπες 12.