Ο Γιάννης Σφαιρόπουλος έμεινε στην Αθήνα, κλινήρης στο νοσοκομείο λόγω λοίμωξης του αναπνευστικού, αλλά το αμυντικό πνεύμα που θέλει να εμφυσήσει στον Ολυμπιακό ήταν παρών στο Ρέθυμνο!

Οι «ερυθρόλευκοι» με κόουτς τον Μίλαν Τόμιτς δεν δέχθηκαν πόντο στα τελευταία 6’ και 10’’ και με «όπλο» την άμυνα έφτασαν στην νίκη επί του Ρεθύμνου Aegean με σκορ 64-54.Ο Ολυμπιακός ξεκίνησε εντυπωσιακά την αναμέτρηση για την 6η αγωνιστική της Basket League ΣΚΡΑΤΣ και προηγήθηκε λίγο μετά το 4’ με 15-0! Το Ρέθυμνο Aegean πέτυχε τους δύο πρώτους πόντους του με βολές του Τσέισον Άλεν (15-2) 5’ και 24’’ πριν την λήξη της πρώτης περιόδου, αλλά στην συνέχεια και με την βελτίωση της άμυνας του ισορρόπησε στην κατάσταση. Με 4 πόντους του Φάνη Κουμπούρα και 3 του Μουχάμεντ Φαγιέ, η κρητική ομάδα με σερί 11-0 μείωσε σε 15-11 1’ και 22’’ πριν την λήξη του πρώτου δεκάλεπτου.

Το Ρέθυμνο Aegean μείωσε μέχρι και στους 3 (20-17) λίγο μετά το 12', αλλά με καλάθι του Οθέλο Χάντερ και άλει ουπ κάρφωμα του Μπρεντ Πέτγουεϊ μετά από ασίστ του Κώστα Σλούκα, ο Ολυμπιακός ξέφυγε με 8 (29-21) σχεδόν τρία λεπτά πριν την λήξη του πρώτου ημιχρόνου. Οι γηπεδούχοι, ωστόσο, απάντησαν με σερί 6-0, που ολοκληρώθηκε με τρίποντο του Άλεν και κατέβασαν την διαφορά στο καλάθι (29-27) στο τέλος του πρώτου μέρους.

Με δύο βολές του Βίνσεντ Κάουνσιλ, το Ρέθυμνο Aegean ισοφάρισε σε 31-31 στο 22’, αλλά ο Ολυμπιακός με τρίποντο του Βασίλη Σπανούλη προηγήθηκε με 5 (40-35) στα μέσα στης τρίτης περιόδου. Οι «ερυθρόλευκοι» με δύο βολές του Δημήτρη Αγραβάνη ανέβασαν την διαφορά στους 6 (50-44) με 50’’ να απομένουν για το τέλος του τρίτου δεκάλεπτου. Οι γηπεδούχοι, όμως, με πέντε σερί πόντους του Κάουνσιλ (γκολ φάουλ και δύο βολές) πλησίασαν στον πόντο (50-49) στην λήξη της τρίτης περιόδου.

Με δύο τρίποντα των Όλιβερ Λαφαγιέτ, Βαγγέλη Μάντζαρη ο Ολυμπιακός ξέφυγε με 7 (58-51) λίγο μετά το 32’. Ο Τρέβις Σίμπσον με τρίποντο μείωσε στους τέσσερις (58-54), αλλά αυτοί ήταν οι τελευταίοι πόντοι του Ρεθύμνου στον αγώνα, 6’ και 10’’ πριν την λήξη του ματς! Οι «ερυθρόλευκοι» δεν δέχθηκαν πόντο μέχρι το τέλος και πήραν την νίκη.

Τα δεκάλεπτα: 11-19, 27-29, 49-50. 54-64.

Μίλαν Τόμιτς (προπονητής Ολυμπιακού): «Μετά το 1ο δεκάλεπτο που ξεκινήσαμε καλά με 15-0, η ομάδα χαλάρωσε και δεν παίξαμε καλά. Δεχτήκαμε πολλούς πόντους στις μονομαχίες ένας προς έναν αλλά και στο τρανζίσιον που ξέραμε από την αρχή ότι το Ρέθυμνο Aegean βασίζεται εκεί. Στην αρχή είχαμε αρκετό παιχνίδι μέσα στο καλάθι και πολλές ασσίστ. Στη συνέχεια αρχίσαμε να σουτάρουμε πολλά τρίποντα, τα οποία χάσαμε και εκεί το Ρέθυμνο μπήκε στο ματς. Εμείς κοιτάμε μόνο τη νίκη».

Μπρεντ Πέτγουεϊ (μπασκετμπολίστας Ολυμπιακού): «Ήταν ένα δύσκολο παιχνίδι σήμερα γιατί το Ρέθυμνο έχει πολλούς ταλαντούχους παίκτες και είναι πολύ δύσκολο να τους μαρκάρουμε. Εμείς, όμως παίξαμε καλή άμυνα και για αυτό τους κρατήσαμε χαμηλά και φτάσαμε στη νίκη».

Θανάσης Σκουρτόπουλος (προπονητής Ρεθύμνου Aegean): «Συγχαρητήρια στον κόουτς και στον Ολυμπιακό. Κέρδισαν ένα πολύ δύσκολο παιχνίδι. Συγχαρητήρια και στους παίκτες μου γιατί πάλεψαν τον αγώνα και ανταποκρίθηκαν στις απαιτήσεις ενός πολύ δύσκολου παιχνιδιού. Εμάς φιλοδοξία μας ήταν να κοιτάξουμε στα ίσα τον Ολυμπιακό. Ξέρουμε ότι είναι μία πολύ φορμαρισμένη ομάδα και εξαιρετική στην άμυνα. Νομίζω ότι τα καταφέρουμε με δύο νεκρά διαστήματα στο 1ο πεντάλεπτο και ένα στο τελευταίο τρίλεπτο που προσπαθούσαμε ανορθόδοξα να πετύχουμε κάποια καλάθια. Με βάση την ηλικία της ομάδας και τον ενθουσιασμό που έχει είναι λογικό. Ο Ολυμπιακός ήταν πολύ καλά στημένος. Μας δυσκόλεψε στην άμυνα και δεν μπορέσαμε να παίξουμε όπως θέλαμε, μένοντας σε ένα χαμηλό σκορ αν και δημιουργήσαμε συνθήκες για κάτι καλύτερο. Αυτό που έχω να προσθέσω σαν παράπονο έχει να κάνει με το θέμα της διαιτησίας, καθώς είναι η 5η-6η αγωνιστική και εμείς δεν παίρνουμε ούτε τα «κουκούτσια» από τα σφυρίγματα. Κάνουμε σεμινάριο και λέμε ότι παίζουμε πικ εν ρολ και ο παίκτης απαγορεύεται να πιάνει αυτόν που κάνει το ρολ-ιν. Να το δούμε να σφυριχτεί μία φορά και τι στον κόσμο. Μία φορά. Σήμερα κοουτσάραμε με 5 αστυνομικούς δίπλα στον πάγκο. Δε νομίζω ότι ενόχλησε κανένας τον Ολυμπιακό.

Όλοι στο Ρέθυμνο ξέρουμε ότι ο κόσμος συμπαραστέκεται χωρίς να δημιουργεί κανένα πρόβλημα. Επίσης δεν κατάλαβα ποτέ για ποιο λόγο πήρα τεχνική ποινή. Αυτό με εκνεύρισε λιγάκι. Καλή συνέχεια στην ομάδα του Ολυμπιακού».

Γιάννης Καλαμπόκης (μπασκετμπολίστας Ρεθύμνου Aegean): «Τα συναισθήματα είναι ανάμεικτα γιατί είχαμε μία καλή εμφάνιση. Προετοιμαστήκαμε για το παιχνίδι και νομίζω ότι αμυντικά ήμασταν προσηλωμένοι στο πλάνο μας για 32 λεπτά. Χωρίς να πω ότι η νίκη του Ολυμπιακού δεν ήταν δίκαιη, έχω την εντύπωση πως ορισμένες φορές δεν αντιμετωπιστήκαμε το ίδιο, ωστόσο και οι δύο δείξαμε ότι ήμασταν πολύ καλά προετοιμασμένοι. Επιθετικά δεν φτάσαμε στα στάνταρ μας, το οποίο είναι φυσιολογικό όταν παίζεις με τον Ολυμπιακό αλλά καταφέραμε να τον κρατήσουμε στους 64 πόντους. Με αυτές τις εμφανίσεις κερδίζουμε τον σεβασμό όλων μέσα στο γήπεδο».