Ο Άρης με την άμυνα του να είναι εξαιρετική ιδιαίτερα στην δεύτερη και τρίτη περίοδο όταν δέχθηκε συνολικά 15 πόντους, νίκησε στο Αλεξάνδρειο για δεύτερη φορά την φετινή σεζόν την Λάρισα Bread Factory (70-52).

Με την σημερινή (6/3) επικράτηση τους οι «κίτρινοι» απέκτησαν το πλεονέκτημα στην ισοβαθμία με την θεσσαλική ομάδα και έφτασαν τις πέντε συνολικά νίκες σε σύνολο 15 αναμετρήσεων της στην Stoiximan Basket League της φετινής σεζόν.

Εκτός από πολύ καλή άμυνα οι νικητές πήραν τρία παραπάνω επιθετικά ριμπάουντ από τους φιλοξενούμενους που είχαν συνολικά 4/21 τρίποντα.

Ο Βλάντιμιρ Ντραγκίσεβιτς άγγιξε το νταμπ νταμπλ με 14 πόντους με 7/11 δίποντα και 9 ριμπάουντ. Ο Γιάννης Κουζέλογλου σκόραρε 13 πόντους και πήρε 7 ριμπάουντ, ενώ ο Κουέντον ΝτεΚόζι είχε 12 πόντους, 6 ριμπάουντ και 4 ασίστ.

Από την Λάρισα Bread Factory προσπάθησε περισσότερο ο Τζέρι Σμιθ που πέτυχε 16 πόντους με 6/12 σουτ εντός πεδιάς.

Ο Άρης ξεκίνησε καλύτερα και με δύο τρίποντα του Δημήτρη Φλιώνη και πέντε πόντους με ένα τρίποντο του Κουζέλογλου προηγήθηκε με νταμπλ σκορ (18-9) λίγο μετά το 7’. Οι φιλοξενούμενοι, ωστόσο, απάντησαν με σερί 11-0 με 7 πόντους με ένα τρίποντο του Σμιθ και προσπέρασαν με 20-18, 1’ και 25’’ πριν την λήξη της πρώτης περιόδου.

Οι «κίτρινοι» με σερί 7-0 σε διάστημα σχεδόν δύο λεπτών με τέσσερις πόντους του Μίλαν Μιλόσεβιτς και τρίποντο του Γιάννη Σιδηροηλία ξέφυγαν με 31-26 στο 15’. Ακολούθησε νέο σερί, 8-0 αυτή την φορά, στο δεύτερο πεντάλεπτο του πρώτου ημιχρόνου. Σερί που έδωσε την δυνατότητα στον Άρη να πάει στα αποδυτήρια για την ανάπαυλα με διψήφια διαφορά (40-29).

Ο Άρης κυριάρχησε στην τρίτη περίοδο και με πρωταγωνιστές την τριάδα, Ντραγκίσεβιτς, Κουζέλογλου και ΝτεΚόζι, ανέβασε την διαφορά στους 23 πόντους (56-33) στο 28’.

Η Λάρισα Bread Factory προσπάθησε να αντιδράσει και με 7 πόντους του Μιχάλη Καμπερίδη κατέβασε την διαφορά στους 16 (58-42) στο 33’, αλλά δεν απείλησε τους γηπεδούχους έως το τέλος της αναμέτρησης.

Τα δεκάλεπτα: 22-22, 40-29, 56-37, 70-52.

Νίκος Παπανικολόπουλος (προπονητής Λάρισας Bread Factory): «Συγχαρητήρια στον Άρη κέρδισε δίκαια. Ο Άρης έβαλε το κορμί του, μας έδειρε μπασκετικά, μας πίεσε από μέσα κερδίζοντας στο επιθετικό ριμπάουντ, η αντίδραση μας ήταν πολύ άσχημη.

Καθαρή και δίκαιη η νίκη του, δεν υπήρχε παιχνίδι μετά το 16-17’. Το χειρότερο που είδα σήμερα ήταν η αντίδρασή μας που ήταν πολύ χαμηλού επιπέδου μετά από κάθε λάθος».

Σάββας Καμπερίδης (προπονητής Άρη): «Εύχομαι όλοι οι πληγέντες από τον σεισμό να είναι καλά και να βρουν όσο πιο γίνεται την κανονικότητα, αν μπορεί να συμπαρασταθεί ο Άρης θα το κάνουμε με χαρά.

Πολλά συγχαρητήρια σε όλους. Δείξαμε από το πρώτο λεπτό ότι θέλουμε τη νίκη. Είχαμε στιγμές που έγιναν λάθη πάνω στην ένταση και την πίεση του αγώνα. Μείναμε μαζί και κυριαρχήσαμε στις περισσότερες μονομαχίες και στα ριμπάουντ. Η ιδανική μας πίεση τους έβγαλε έξω από το ρυθμό τους και πέτυχε μόλις 4 τρίποντα ενώ είναι η πρώτη σε εύστοχα στο πρωτάθλημα.

Είναι σημαντική νίκη, αλλά ξέρουμε ότι θα πρέπει να συνεχίσουμε και να πετύχουμε κι άλλες νίκες για να εξασφαλίσουμε τη σωτηρία μας και αν μπορούμε να διεκδικήσουμε κάτι παραπάνω στη συνέχεια. Είναι εξαιρετική ομάδα η Λάρισα ειδικά εντός έδρας, πιστεύω πως θα πετύχει τον στόχο της».

Για την άμυνα του Άρη: «Καταφέραμε να βγάλουμε από το ρυθμό της τη Λάρισα, αντιμετωπίσαμε καλά τις καταστάσεις ένας εναντίον ενός. Το παιχνίδι ήταν στα δικά μας χέρια από την στιγμή που πήγαμε καλά στην άμυνα».