Ο Ολυμπιακός βασίστηκε στην εξαιρετική άμυνά του και επικράτησε της ΑΕΝΚ Δημούλας στο ΣΕΦ με 77-63. Οι γηπεδούχοι είχαν τον πρώτο λόγο από το πρώτο δεκάλεπτο, διαχειρίστηκαν απουσίες και κούραση, ενώ για τους φιλοξενούμενους προέκυψε και ο τραυματισμός του Λιακόπολου.

Η ΚΑΕ Ολυμπιακός τίμησε τον Παναγιώτη Βασιλόπουλο πριν την έναρξη του αγώνα, για την προσφορά του στον σύλλογο, ενώ κρατήθηκε ενός λεπτού σιγή λόγω της επετείου των 34 χρόνων από τον χαμό των οπαδών του Ολυμπιακού, αλλά και του 17χρονου αθλητή. Αναστάση Νάσση. Αγωνιστικά, το χαρακτηριστικό στοιχείο του αγώνα ήταν τα πολλά λάθη των δύο ομάδων, συνολικά 45!

Η πιεστική άμυνα ήταν η βάση του Ολυμπιακού στο πρώτο δεκάλεπτο. Μέσα από αυτή πήρε ρυθμό στην επίθεση, αλλά και τον πρώτο λόγο από τα πρώτα λεπτά, παρότι ο Βασίλης Σπανούλης βγήκε εκτός αγώνα στο πρώτο λεπτό με δύο γρήγορα φάουλ. Επιθετικά, Κώστας Σλούκας και Βαγγέλης Μάνζταρης πρόσφεραν λύσεις έξω από τα 6,75 (σ. σ. οι δυο τους σημείωσαν τους 13 από τους 22 πόντους της ομάδας στη πρώτη περίοδο), δεν συνέβη το ίδιο με τους παίκτες της front line. Η ΑΕΝΚ Δημούλας είχε πρόβλημα στη διαχείριση της πιεστικής άμυνας του αντιπάλου, έκανε τέσσερα λάθη στα πρώτα τέσσερα λεπτά του αγώνα και ο Ολυμπιακός προηγήθηκε με 12-3. Η διαφορά έφτασε έως και στο +10 (15-5, 6’), αλλά η είσοδος του Ντούβνιακ έδωσε πνοή στους φιλοξενούμενους που απάντησαν με επιμέρους σκορ 7-2 (17-12, 8’), ενώ η πρώτη περίοδος έκλεισε με σκορ 22-14.

Οι φιλοξενούμενοι ξεκίνησαν στο δεύτερο δεκάλεπτο όπως και στο πρώτο. Με πολλά λάθη, με πρόβλημα στη διάσπαση της πιεστικής άμυνας του Ολυμπιακού, αλλά η δική τους άμυνα ζώνης δημιούργησε πρόβλημα στους γηπεδούχους. Η ΑΕΝΚ Δημούλας είχε εξάλλου να διαχειριστεί και την απουσία του Λιακόπουλου ο οποίος τραυματίστηκε στα τελευταία δευτερόλεπτα της πρώτης περιόδου. Οι γηπεδούχοι ξέφυγαν με 27-16 (13’) και διατήρησαν διαφορά ασφαλείας (35-22, 17’) έως το τέλος του ημιχρόνου (40-29) παίρνοντας πόντους από τον Βασίλη Σπανούλη. Κι αν για τον Ολυμπιακό στοιχειοθέτησε πρόβλημα η αναποτελεσματικότητα στα σουτ δύο πόντων, η ΑΕΝΚ Δημούλας πρόλαβε σ’ ένα ημίχρονο να υποπέσει σε 15 λάθη, ενώ στα αξιοσημείωτα στατιστικά στοιχεία του πρώτου μέρους ήταν και τα οκτώ κλεψίματα που είχε η κάθε ομάδα.

Ο Γιώργος Πρίντεζης ήταν εντυπωσιακός στα πρώτα τρία λεπτά του δευτέρου ημιχρόνου και η δική του έκρηξη έδωσε στον Ολυμπιακό τη δυνατότητα να ανεβάσει ακόμη περισσότερο τη διαφορά (49-31, 23’). Στα επόμενα τρία λεπτά δεν άλλαξε κάτι καθώς ο Ολυμπιακός υπέπεσε σε αρκετά λάθη, ενώ οι φιλοξενούμενοι πέρασαν τη μπάλα στο καλάθι, επί της ουσίας όμως δεν εισέπραξαν και περιορίστηκαν στους δύο πόντους σε διάστημα έξι λεπτών. Συνολικά, στο κακό ποιοτικά τρίτο δεκάλεπτο το επιμέρους σκορ ήταν 14-9 (54-38, 30’).

Η αστοχία του Ολυμπιακού και τα διαδοχικά λάθη της ΑΕΝΚ Δημούλας ήταν τα κύρια χαρακτηριστικά των πρώτων λεπτών της τελευταίας περιόδου. Οι γηπεδούχοι μάλλον προσπάθησαν απλά να διαχειριστούν την μεγάλη διαφορά (59-40, 33’), ενώ οι φιλοξενούμενοι δεν είχαν τον τρόπο αλλά και τις λύσεις για να επιστρέψουν στο παιχνίδι. Η διαφορά έφτασε στα επίπεδα των 22 πόντων (64-42) ένα λεπτό αργότερα, ενώ είναι χαρακτηριστικό το γεγονός ότι οι φιλοξενούμενοι πέτυχαν το πρώτο τους τρίποντο, μετά από τουλάχιστον 34 αγωνιστικά λεπτά! Οι διαδοχικοί πόντοι του Μαυροειδή έδωσαν τη δυνατότητα στους φιλοξενούμενους να μειώσουν την διαφορά(73-59, 38’), χωρίς να αλλάξει κάτι στα αγωνιστικά δεδομένα του παιχνιδιού.

Δεκάλεπτα: 22-14, 40-29, 54-38, 77-63

Ο προπονητής του Ολυμπιακού, Γιάννης Σφαιρόπουλος, εξέφρασε την ικανοποίησή του για το επίπεδο συγκέντρωσης της ομάδας του. «Έπρεπε να δείξουμε όσο το δυνατόν υψηλότερο βαθμό ετοιμότητας έπειτα από ένα δύσκολο παιχνίδι (σ. σ. ΤΣΣΚΑ) όπου δείξαμε μεγάλα ψυχικά αποθέματα. Στο συγκεκριμένο κομμάτι τα πήγαμε αρκετά καλά, είχαμε συγκέντρωση από την αρχή, επιβάλλαμε τον ρυθμό μας από την αρχή και πήραμε ένα ελαφρύ προβάδισμα από την καλή άμυνα μας. Αυτή ήταν ακόμη καλύτερη κυρίως στη 3η περίοδο, όπου το προβάδισμά μας έγινε μεγαλύτερο και ουσιαστικά κρατήσαμε τη διαφορά έως το τέλος. Είχαμε κενά διαστήματα σε άμυνα και επίθεση στη διάρκεια του αγώνα, είναι ένα σημείο πρέπει να δούμε, θεωρώ όμως ότι η απόδοσή μας απέναντι σε μια πολύ καλά οργανωμένη ομάδα με βαθύ ρόστερ, ήταν αρκετά καλή. Συνεχίζουμε την προσπάθεια μας. Αφιερώνουμε τη νίκη μας στα θύματα της Θύρας 7. Τώρα πρέπει να ξεκουραστούμε λίγο για να συνεχίσουμε».

Αναφέρθηκε μάλιστα στο κοινωνικό πρόσωπο του Ολυμπιακού που έδωσε την ευκαιρία στον μικρό Σπύρο Καββαδα να καθίσει στον πάγκο της ομάδας και να χτυπήσει τη μπάλα έχοντας δίπλα του τον Βασίλη Σπανούλη, κάνοντας πραγματικότητα το όνειρό του με τη βοήθεια του Make a Wish: «Δείξαμε το κοινωνικό πρόσωπο μας, όσον αφορά τον μικρό Σπύρο που δίνει τη δική του μάχη κι αυτή η προσπάθειά του είναι παράδειγμα και για μας. Θέλαμε εκπληρώσουμε την επιθυμία που είχε, να παίξει με τον Σπανούλη αλλά και με τον Ολυμπιακό. Εκτιμώ ότι δείξαμε την ευαισθησία μας, χαρίζοντας στιγμές στον Σπύρο».

Ο Μπράιαντ Ντάνστον αφιέρωσε τη νίκη στα θύματα της Θύρας 7. «Πετύχαμε μια καλή νίκη την οποία θέλω να την αφιερώσω στους φιλάθλους του Ολυμπιακού που έχασαν τη ζωή τους πριν από 34 χρόνια. Αγωνιστικά, ήταν ένα δύσκολο παιχνίδι γιατί αυτή η ομάδα μας είχε κερδίσει στον πρώτο γύρο. Θέλαμε να είμαστε επιθετικοί στο παιχνίδι, το καταφέραμε σε κάποια διαστήματα, αλλά όχι σε όλη τη διάρκεια».

O προπονητής της ΑΕΝΚ Δημούλας, Ηλίας Παπαθεοιδώρου, αναφέρθηκε στα προβλήματα που εμπόδισαν την ομάδα του. «Είχαμε να αντιμετωπίσουμε μια ομάδα που βρίσκεται σε εξαιρετική κατάσταση, έχει ρυθμό εντελώς διαφορετικό σε σχέση με τις υπόλοιπες ομάδες που αντιμετωπίζουμε στο πρωτάθλημα. Δύο πράγματα προσπαθήσαμε να κάνουμε. Να βάλουμε στον ρυθμό της ομάδας παιδιά που ήρθαν πρόσφατα και ταυτόχρονα να δοκιμάσουμε τις δυνάμεις μας απέναντι σε έναν αντίπαλο που χρησιμοποιεί την άμυνα και την επίθεσή του σε πολύ υψηλό επίπεδο. Είχαμε πρόβλημα με τον Άμποτ στην προθέρμανση και το πρόβλημα έγινε μεγαλύτερο με τον τραυματισμό του Λιακόπουλου. Μείναμε με έναν πλέι μέικερ απέναντι στον Ολυμπιακό που ασκεί πίεση στη περιφέρεια, με συνέπεια να έχουμε πρόβλημα στην υποδοχή της μπάλας, στη μεταφορά αυτής αλλά στο να κάνουμε το παιχνίδι μας. Προσπαθήσαμε να απεγκλωβίσουμε τους περιφερειακούς παίκτες ακουμπώντας τη μπάλα στο χαμηλό ποστ, είχαμε αποτελέσματα κερδίζοντας κάποια φάουλ, αλλά δεν αυτό δεν φτάνει. Χρειάζεται η δημιουργία και από έξω προς τα μέσα».

Αναφέρθηκε επίσης στα πολλά λάθη των παικτών του. «Κάναμε 15 λάθη στο πρώτο ημίχρονο και 24 συνολικά. Ήταν καθοριστικά στην εξέλιξη του αγώνα. Αντιθέτως, στην άμυνά μας ήμασταν αποτελεσματικοί σε πράγματα που είχαμε σχεδιάσει και οδηγήσαμε τον Ολυμπιακό σε πολλά λάθη. Εκμεταλλευτήκαμε τη κούραση του και μειώσαμε τη διαφορά στο τέλος. Πλέον έχουμε τελειώσει τους αγώνες με Παναθηναϊκό και Ολυμπιακό, μπαίνουμε στον δεύτερο γύρο με σκοπό να παρουσιάσουμε καλύτερη εικόνα σε άμυνα και επίθεση».

Ο Δημήτρης Μαυροειδής εκτίμησε ότι ο βασικός στόχος της ομάδας του είναι να ενσωματώσει τους νέους παίκτες: «Ξέραμε ότι θα αντιμετωπίσουμε μία από τις καλύτερες και πιο φορμαρισμένες ομάδες του πρωταθλήματος. Ασκεί έντονη πίεση στην άμυνα, από εκεί ξεκινάει το πλάνο του. Προσπαθήσαμε, παλέψαμε, είχαμε κάνει τα σχέδιά μας αλλά ήταν δύσκολο για μας. Επιδιώξουμε να βάλουμε στο παιχνίδι της ομάδας κάποια παιχνίδια ενόψει της συνέχειας».