Δίχως να συναντήσει προβλήματα, ο Παναθηναϊκός επικράτησε της Καβάλας στο ΟΑΚΑ με 88-54  και παρέμεινε η μοναδική αήττητη ομάδα στην Basket League ΣΚΡΑΤΣ. Ο Γιώργος Παπαγιάννης ήταν ο πρώτος σκόρερ των «πράσινων» καθώς σημείωσε 15 πόντους, ενώ για την Καβάλα ήταν δύσκολο να προβάλλει αντίσταση δεδομένων και των απουσιών των Ταπούτου, Κοστόφ και Κεμπ.

Ο Παναθηναϊκός είχε τον απόλυτο έλεγχο του αγώνα από τα πρώτα λεπτά, βασιζόμενος στην υπεροπλία του κάτω από τα καλάθια. Είναι χαρακτηριστικό ότι στο τέλος του πρώτου ημιχρόνου είχε τα διπλάσια ριμπάουντ (26-13) σε σχέση με τη Καβάλα. Με τη συμπλήρωσε πέντε λεπτών αγώνα προηγήθηκε με 13-6. Οι φιλοξενούμενοι βρήκαν τις λύσεις στο πρόσωπο του Μιχάλη Γιαννακίδη καθώς σημείωσε τρία διαδοχικά τρίποντα. Το πρώτο δεκάλεπτο έκλεισε με σκορ 25-15 για τους γηπεδούχους.

Διαδοχικά λάθη και πολλά άστοχα σουτ περιλάμβανε το πρώτο πεντάλεπτο της δεύτερης περιόδου (32-18). Στη συνέχεια, ο Τζέιμς Φελντέιν… πήρε το όπλο του (σ. σ. συνολικά είχε 4/5 προσπάθειες τριών πόντων στο πρώτο ημίχρονο) και ο Παναθηναϊκός έτρεξε επιμέρους σκορ 9-2 (42-21, 19’). Το ημίχρονο έκλεισε με σκορ 44-26 έπειτα από εύστοχο σουτ τριών πόντων από τον Λέιζερ.

Στο τρίτο δεκάλεπτο οι γηπεδούχοι μεγάλωσαν ακόμη περισσότερο την απόσταση, ενώ η Καβάλα δεν κατάφερε να ακολουθήσει τον ρυθμό του αντιπάλου. Εχοντας πλουραλισμό στην επίθεση αλλά και αποτελεσματική άμυνα, η ομάδα του Σάσα Τζόρτζεβιτς προηγήθηκε με 59-31 (26’) και δεν σταμάτησε εκεί. Η διαφορά αυξήθηκε ακόμη περισσότερο φτάνοντας στα επίπεδα των 36 πόντων (72-36) στο τέλος της περιόδου.

Η τελευταία περίοδος είχε διαδικαστικό χαρακτήρα. Ο Σάσα Τζόρτζεβιτς την αξιοποίησε ούτως ώστε να δώσει χρόνο συμμετοχής στους νεαρούς αθλητές, η δε Καβάλα απλά προσπάθησε να μειώσει το επίπεδο της διαφοράς.

Τα δεκάλεπτα: 25-15, 44-26, 72-36, 88-54.

Στηβ Γιατζόγλου (προπονητής Καβάλας): «Όταν μια μικρή ομάδα σαν την Καβάλα έρχεται στο ΟΑΚΑ για να αντιμετωπίσει τον Παναθηναϊκό δίχως το 40% της επιθετικής της συγκομιδής και μιλάω για τους Ταπούτο και Κοτσόβ, το ότι σκοράρει 54 πόντους θα πρέπει να με κάνει τρισευτυχισμένο. Θέλω να πω συγχαρητήρια στα παιδιά. Έβγαλαν ενέργεια στο παιχνίδι, αλλά διαφορά κλάσης φάνηκε. Δεν είναι κριτήριο για την Καβάλα ο αγώνας με τον Παναθηναϊκό αλλά οι αγώνες με αντιπάλους όπως ο Κολοσσός και ο Αρκαδικός. Εύχομαι χρόνια πολλά σε όλους. Εύχομαι το 2016 να έρθουν όλα δεξιά στον κόουτς. Οι προσδοκίες στην Ελλάδα είναι μεγάλες και οι ομάδες θέλουν όλους τους τίτλους. Εύχομαι να τις εκπληρώσει».

Τόμας Βαν Ντερ Μαρς (μπασκετμπολίστας Καβάλας): «Ο Παναθηναϊκός είναι μια δύσκολη ομάδα για να την αντιμετωπίσεις. Στη θέση μου διαθέτει εξαιρετικούς παίκτες που σουτάρουν καλά. Δεν παίξαμε καλά, αντιμετωπίσαμε δυσκολίες, πιστεύω ότι θα βελτιωθούμε».

Σάσα Τζόρτζεβιτς (προπονητής Παναθηναϊκού): «Όπως είπε και ο Λούντζης προετοιμαστήκαμε κατάλληλα και γι’ αυτό το παιχνίδι, όπως συμβαίνει πάντα. Με σεβασμό προς τον αντίπαλο. Οι παίκτες μου αντιμετώπισαν σοβαρά τον αντίπαλο. Μάθαμε σήμερα το πρωί ότι τρεις σημαντικοί παίκτες της Καβάλας δεν ήρθαν στην Αθήνα. Δουλειά μου είναι να προωθώ το σοβαρό παιχνίδι. Σήμερα δώσαμε ευκαιρίες στα νέα παιδιά. Κάθε λεπτό για εκείνα στο παρκέ είναι πολύτιμο. Το πιο σημαντικό παιχνίδι είναι αυτό με τον Άρη. Νομίζω ότι είμαστε σε καλή φυσική κατάσταση και σήμερα κερδίσαμε σε ενέργεια. Εύχομαι στον κ. Γιατζόγλου να μεταμορφώσει τους παίκτες μου και να τους μεταδώσει το στοιχείο του ανταγωνισμού που τον χαρακτηρίζει. Σε ηλικία 17 ετών όταν τον αντιμετώπισα ως παίκτης τον θαύμαζα. Καλή επιτυχία στη σεζόν».

Αναφορικά με τον ημιτελικό του Κυπέλλου με τον Άρη την Κυριακή, τόνισε: «Ο Άρης είναι μια πολύ καλή ομάδα προπονητή. Πολύ αθλητική. Πρέπει να βελτιωθούμε παντού. Σε κάθε λεπτομέρεια. Είμαστε μια νέα ομάδα που αγωνίζεται σε τρεις διοργανώσεις. Έχουμε δώσει αρκετά ματς που μας έχουν βοηθήσει να δέσουμε ως ομάδα.  Μέχρι σήμερα είχαμε στο μυαλό μας την Καβάλα. Από αύριο το πρωί θα σκεφτόμαστε τον Άρη. Σεβόμαστε το κάθε παιχνίδι που έχουμε μπροστά μας. Θέλουμε να διατηρηθούμε σε καλή κατάσταση μέσα από τις προπονήσεις τις προσεχείς ημέρες και στόχος μας είναι να κερδίσουμε».

Μιχάλης Λούντζης (μπασκετμπολίστας Παναθηναϊκού): «Αντιμετωπίζουμε όλα τα ματς με τον ίδιο τρόπο, σεβόμενοι τον αντίπαλο. Προετοιμαστήκαμε σωστά και γι’ αυτό το παιχνίδι. Είμαστε όλοι έτοιμοι για όταν τα μας το ζητήσει ο προπονητής. Καλά Χριστούγεννα».