Mε κορυφαίο τον Νίκο Χουγκάζ ο Ιωνικός HNC Revolution νίκησε με 93-79 την Σπόρτινγκ Λισαβόνας στην τελευταία αγωνιστική της πρώτης φάσης του FIBA Europe Cup, ωστόσο δε θα συνεχίσει την ευρωπαϊκή του πορεία.

Με τον Θανάση Γιαπλέ στον πάγκο λόγω της ασθένειας του Σεγκούρα, ο Ιωνικός παρουσίασε εξαιρετικό πρόσωπο, έχοντας πρώτο σκόρερ τον Χουγκάζ που σημείωσε 28 πόντους και τον Γιουτζίν Τζέρμαν ο οποίος σταμάτησε στους 23.

Οι γηπεδούχοι προσπάθησαν να επιβάλλουν από νωρίς τον ρυθμό τους. Στο δεύτερο δεκάλεπτο ανέβασαν την απόδοσή τους με επιθετικές αιχμές τους Χουγκάζ και Τζέρμαν, με συνέπεια να πάρει προβάδισμα με 16 πόντους διαφορά (52-36).

Στην επανάληψη οι φιλοξενούμενοι επιδίωξαν να αντεπιτεθούν, πλησίασαν στο σκορ ωστόσο ο Ιωνικός είχε βάλει της βάσεις για να πάρει την τρίτη του νίκη στη διοργάνωση.

Tα δεκάλεπτα: 23-19, 52-36, 73-55, 93-79

Ιωνικός HNC Revolution: Αρσενόπουλος 5 (1), Χατζηκυριάκος 6 (2), Χουγκάζ 28 (6), Τζέρμαν 23, Γκιουζέλης 8 (2), Κολοβέρος 9, Μουσταφά 5, Όουενς 9.

Σπόρτινγκ: Φοφανά 6 (2), Αραούχο 2, Καρντόσο 3 (1), Μαχάδο 4, Ρελβάο 4, Βεντούρα 16, Ντάουνς 6, Μάρτιν 6, Μοντέιρο 5 (1), Ομλίντ 10, Πάτον 11 (3), Γουίλιαμς 6.