Ο Προμηθέας συνεχίζει τις εντυπωσιακές του εμφανίσεις στο Basketball Champions League έστω και αν αυτή τη φορά δεν κατάφερε να πάρει τη νίκη. Η ομάδα της Πάτρας ηττήθηκε στην έδρα της από την ιστορική Βίρτους Μπολόνια με 95-85 και ολοκλήρωσε τον πρώτο γύρο της διοργάνωσης με ρεκόρ 5-2.

Οι Ιταλοί που παραμένουν αήττητοι στη διοργάνωση κατάφεραν ουσιαστικά να κλειδώσουν την πρόκρισή τους στην επόμενη φάση και πλέον θα παίζουν για το καλύτερο δυνατό πλασάρισμά τους.

Οι φιλοξενούμενοι μπήκαν πολύ καλά στο παιχνίδι και ουσιαστικά η διαφορά των επτά πόντων που κατάφεραν να πάρουν στην πρώτη περίοδο (20-27) τους συντρόφευσε μέχρι και το φινάλε του αγώνα.

Ο Προμηθέας -που έπαιξε μεταξύ άλλων δίχως τους Κασελάκη, Κατσίβελη- είχε απέναντί του μια πολύ εύστοχη ομάδα στο πρώτο μέρος (20/33 σουτ) που επίσης εκμεταλλεύτηκε κάθε λάθος που έκανε η ελληνική ομάδα. Επίσης η Βίρτους κατάφερε να επιβάλει το δικό της ρυθμό σε όλο το πρώτο ημίχρονο με τον Προμηθέα να ακολουθεί αλλά να παραμένει κοντά στο σκορ. Το φινάλε του πρώτου μέρους βρήκε τους Ιταλούς να προηγούνται με 47-39.

Η ελληνική ομάδα επέστρεψε στο παρκέ με σκοπό να ανατρέψει αυτή την εικόνα και ως ένα βαθμό τα κατάφερε. Στο 23' ο Σαλούστρος έφερε το παιχνίδι στο σουτ (49-52) όμως δεν κατάφερε να πλησιάσει μέχρι τέλους. Ο Προμηθέας είχε να αντιμετωπίσει και τις αποφάσεις των διαιτητών που καταλόγισαν τρεις τεχνικές ποινές στο δεκάλεπτο με αποτέλεσμα ένα λεπτό πριν από το τέλος της τρίτης περιόδου να αποβληθεί ο Μάκης Γιατράς.

Αυτή η εξέλιξη συσπείρωσε την ομάδα της Πάτρας που με ένα σερί 7-0 στο ξεκίνημα της τέταρτης περιόδου ισοφάρισε σε 70-70 (33'). Οι Ιταλοί προσπάθησαν να ξεφύγουν και πάλι στο σκορ αλλά ο Τσαϊρέλης μείωσε στον πόντο (79-80) 3:53 πριν από το φινάλε. Στα επόμενα δυόμισι λεπτά όμως κρίθηκε ουσιαστικά το παιχνίδι. Σε αυτό το διάστημα η Βίρτους έτρεξε σερί 11-0 και προηγήθηκε με 91-79 στο 39', ενώ έφτασε στη νίκη με 95-85.

Τα δεκάλεπτα: 20-27, 39-47, 63-70, 85-95

ΠΡΟΜΗΘΕΑΣ (Γιατράς): Μπράουν 9, Λίποβι 8 (2), Όντουμ 8 (2), Σαλούστρος 16 (1 τρ., 10 ριμπ.), Τσαϊρέλης 21 (2), Ελις 4, Γκίκας 14 (1), Μέιερ 5 (1), Παρκς.

ΒΙΡΤΟΥΣ ΜΠΟΛΟΝΙΑ (Σακριπάντι): Αραντόρι 23 (4/), ΕμΜπαγιέ 7, Πάντερ 13, Κβάλε 16 (12 ριμπ.), Τέιλορ 12 (1), Μπάλντι-Ρόσι, Καπελέτι 3 (1), Κάουρνου 9, Κράβιτς 12, Παϊόλα