Η νέα ήττα της Ρεάλ Μαδρίτης, αυτή την φορά στο Βελιγράδι από τον Ερυθρό Αστέρα (94-88) ξεχώρισε στην δεύτερη ημέρα της 7ης αγωνιστικής της κανονικής περιόδου της Ευρωλίγκας, καθώς έφερε την πρωταθλήτρια Ευρώπης της περασμένης σεζόν στην τελευταία θέση του Α’ Ομίλου.

Η Λοκομοτίβ Κουμπάν με την εύκολη επικράτηση της στην εντός έδρας αναμέτρηση με αντίπαλο την Ζαλγκίρις Κάουνας (80-50) και η Μπάμπεργκ με την νίκη της στην Κωνσταντινούπολη επί της Νταρουσάφακα (65-54) εξασφάλισαν την πρόκριση στο Top 16.Με μεγάλο τρίποντο του Μίλος Τεόντοσιτς στο τελευταίο λεπτό η ΤΣΣΚΑ απέφυγε την έκπληξη στην εντός έδρας συνάντηση με την Σάσαρι (93-87).

Ολυμπιακός - Αρμάνι Μιλάνο

Η Λοκομοτίβ Κουμπάν του Γιώργου Μπαρτζώκα... γιόρτασε στο Κράσνονταρ με πάρτι απέναντι στην Ζαλγκίρις (80-50) την εξασφάλιση της πρόκρισης της στο Top 16 της Ευρωλίγκας. Η ρωσική ομάδα με εξαιρετική άμυνα είχε τον έλεγχο της συνάντησης από την αρχή έως το τέλος και εάν δεν χαλάρωνε στο τελευταίο δεκάλεπτο θα έκανε αμυντικό ρεκόρ όλων των εποχών στην Ευρωλίγκα. Η Λοκομοτίβ επέτρεψε στην λιθουανική ομάδα, από την οποία διασώθηκε μόνο ο Ίαν Βουγιούκας με 15 πόντους, να σκοράρει μόλις τρεις πόντους στην δεύτερη περίοδο και 27 πόντους στα πρώτα τρία δεκάλεπτα! Ο Ράιν Μπρέκχοφ με 12 πόντους με ένα τρίποντα και 9 ριμπάουντ ήταν ο κορυφαίος των γηπεδούχων.

Παναθηναϊκός - Μπαρτσελόνα

Με την άμυνα της να λειτουργεί εξαιρετικά η Μπάμπεργκ επικράτησε στην Κωνσταντινούπολη της Νταρουσάφακα με 65-54 και εξασφάλισε την πρόκριση στο Top 16 της Ευρωλίγκας. Οι γηπεδούχοι... λύγισαν από την πίεση της κρισιμότητας της συνάντησης και δεν κατάφεραν να πάρουν εκείνοι την νίκη που θα τους έδινε την πρόκριση. Η Νταρουσάφακα ήταν πολύ άστοχη, υπό την πίεση και της άμυνας της γερμανικής ομάδας, και τελείωσε τον αγώνα με 13/43 δίποντα και 3/17 τρίποντα.

Πρωταγωνιστές της νίκης της Μπάμπεργκ ήταν ο Ντάνιελ Τάις με 13 πόντους, ο Μπράντλεϊ Γουαναμέικερ με 11 και ο Νίκολο Μέλι με 7 πόντους και 12 ριμπάουντ. Ο Νίκος Ζήσης σε 28’ συμμετοχής σημείωσε 4 πόντους (1/7 δίποντα, 0/1 τρίποντα, 2/2 βολές), μάζεψε 5 ριμπάουντ, είχε 2 ασίστ και έκανε ένα λάθος.

Η ΤΣΣΚΑ με μεγάλο τρίποντο του Μίλος Τεόντοσιτς στο τελευταίο λεπτό και τέσσερις βολές του Νάντο Ντε Κολό γλίτωσε το… κάζο και την ήττα στην Μόσχα από την ουραγό του γκρουπ Σάσαρι (93-87). Η ιταλική ομάδα μετά την αλλαγή προπονητή (Μάρκο Καλβάνι αντί του Ρομέο Σακέτι) παρουσιάστηκε ανταγωνιστική και πλησίασε την πρώτη νίκη της στην Ευρωλίγκα όταν ο Μαρκέ Χέινζ με τρίποντο ισοφάρισε σε 86-86 με 57’’ να απομένουν για την λήξη. Ο Τεόντοστις, που συνολικά πέτυχε 21 πόντους, ωστόσο, «έκοψε» τα… φτερά της Σάσαρι με τρίποντο 39’’ πριν το τέλος της συνάντησης (89-86) και ο Ντε Κολό με τέσσερις βολές… σφράγισε την έκτη νίκη της ρωσικής ομάδας, ενώ μεσολάβησε κόψιμο του Κάιλ Χάινς στον Χέινζ.