Ο Κολοσσός H Hotels κυριάρχησε στο κλειστό της Ήλιδας μετά το 15’ και πέτυχε επιβλητική νίκη επί του Κοροίβου (86-66) στην αναμέτρηση με την οποία ολοκληρώθηκε η 18η αγωνιστική της STOIXIMAN.GR Basket League.

Πρωταγωνιστές της επικράτησης των «θαλασσί», που ισοβαθμούν στην τέταρτη θέση με Άρη, ΠΑΟΚ, ήταν οι Τζουβόντε Ρέντικ (21 πόντοι και 7 ριμπάουντ), Τρέβορ Ρέλεφορντ (13 πόντοι, 8 ριμπάουντ και 7 ασίστ) και ο παίκτης την περασμένη σεζόν της ομάδας της Ήλιδας Παναγιώτης Βασιλόπουλος (16 πόντοι και 7 ριμπάουντ), ενώ άλλοι δύο παίκτες των νικητών είχαν διψήφιο αριθμό πόντων (Λάνγκστον Χολ, Έρλ Ουότσον από 10).

Ο Κόροιβος μπήκε με ενέργεια στην αναμέτρηση και προηγήθηκε με 8-0 στο πρώτο τρίλεπτο της συνάντησης. Ο Κολοσσός H Hotels ωστόσο, αντέδρασε γρήγορα και με δικό του σερί 8-0 με πέντε πόντους του Ρέντικ και τρίποντο του Γιάννη Γεωργαλλή ισοφάρισε 8-8, 4’ και 25’’ μετά την έναρξη του αγώνα και η πρώτη περίοδος τελείωσε με ισοπαλία (16-16).

Με σερί 7-0 σε διάστημα ενός λεπτού με πέντε πόντους του Μαρκέλ Σταρκς, οι γηπεδούχοι ξέφυγαν με 23-18 στο 12’ και με τρίποντο του Σταρκς προηγήθηκαν με 7 (26-19), 5’ και 49’’ πριν την λήξη του πρώτου ημιχρόνου. Στα τελευταία 4’ και 29’’ του πρώτου ημιχρόνου, όμως, η ροή της αναμέτρησης άλλαξε εντελώς. Οι «θαλασσί» με επιμερούς σκορ 17-3, τελείωσαν το πρώτο ημίχρονο στο +7 (38-31). Πρωταγωνιστής σε αυτό το διάστημα για τον Κολοσσό H Hotels ήταν ο Βασιλόπουλος με 9 πόντους με δύο τρίποντα.

Οι φιλοξενούμενοι αύξησαν την διαφορά σε διψήφιο επίπεδο (47-35), 6’ και 46’’ πριν την λήξη της τρίτης περιόδου μετά από σερί 7-0 με τρίποντο του Ρουπ Άχονεν σε διάστημα ενάμιση λεπτού. Με δύο συνεχόμενα καλάθια του Ρέντικ, ο Κολοσσός H Hotels ξέφυγε με 14 (51-37) στο 25’. Οι «θαλασσί» προηγήθηκαν και με 13 (58-45) με τρίποντο του Ρέλεφορντ με 1’ και 32’’ να απομένουν για την λήξη του τρίτου δεκάλεπτου. Ο Κόροιβος με σερί 5-0 στο τελευταίο λεπτό μείωσε στους 8 και η τρίτη περιόδος ολοκληρώθηκε με σκορ 58-50 για τους φιλοξενούμενους.

Ο Κολοσσός H Hotels «αγκάλιασε» τη νίκη 6’ και 7’’ πριν την λήξη του αγώνα όταν ξέφυγε με διαφορά 19 πόντων (71-52), ύστερα από σερί 11-0 σε διάστημα δύο λεπτών με πέντε πόντους του Ρέλεφορντ.  Με γκολ φάουλ του Ρέλεφορντ και καλάθι του Λάνγκστον Χολ, οι φιλοξενούμενοι προηγήθηκαν για πρώτη φορά με 21 (76-55) με 4’ και 48’’ να απομένουν για το τέλος της αναμέτρησης.

Τα δεκάλεπτα: 16-16, 31-38, 50-58, 66-86.

Άρης Λυκογιάννης (προπονητής Κολοσσού H Hotels): «Ήταν ένα δύσκολο παιχνίδι για εμάς και λόγω του ότι ήταν εκτός έδρας και λόγω του ότι ο Κόροιβος είναι μια αξιόμαχη ομάδα, παίζει με ένα ιδιαίτερο στυλ και λόγω του γεγονότος ότι εμείς παίξαμε ένα παιχνίδι πολύ σύντομα και είχαμε στη διάθεσή μας δύο ημέρες να προετοιμαστούμε γι’ αυτό τον αγώνα.

Περισσότερο στηριχτήκαμε στην πνευματική προετοιμασία και στην πληροφορία και νομίζω ότι αντέδρασαν πάρα πολύ καλά τα παιδιά σ’ αυτό. Ξέραμε ότι θα ήταν ένα παιχνίδι ρυθμού, ο Κόροιβος είναι μια ομάδα η οποία παίρνει δύναμη από το τρανζίτιον και το επιθετικό ριμπάουντ. Νομίζω ότι αν εξαιρέσουμε τα πρώτα επτά λεπτά του παιχνιδιού, ελέγξαμε απόλυτα το ρυθμό, κλείσαμε τους διαδρόμους, δεν φάγαμε αιφνιδιασμούς και πήγαμε πολύ καλά στα ριμπάουντ και δεν τους δώσαμε τη δυνατότητα για δεύτερες επιθέσεις.

Σιγά- σιγά βρήκαμε αυτοπεποίθηση, με την ευστοχία μας από το περιφερειακό σουτ και θεωρώ ότι κερδίσαμε δίκαια. Συνεχίζουμε, έχουμε άλλο ένα σημαντικό παιχνίδι μπροστά μας με τον Παναθηναϊκό και θέλουμε να έχουμε μια καλή εικόνα. Καλή συνέχεια στον Ντίνο Καλαμπάκο και στην ομάδα του Κοροίβου, θεωρώ ότι υπάρχει δυνατότητα να καταφέρουν τους στόχους τους».

Γιάννης Γεωργαλλής (αρχηγός Κολοσσού H Hotels): «Αν και δεν ξεκινήσαμε πολύ καλά, καταφέραμε να ισορροπήσουμε το παιχνίδι πολύ νωρίς. Νομίζω ελέγξαμε το ρυθμό σε όλη τη διάρκεια του αγώνα, μεταφέραμε την πίεση και το άγχος στον Κόροιβο. Ήταν μία μεγάλη νίκη για εμάς και συνεχίζουμε».

Ντίνος Καλαμπάκος (προπονητής Κοροίβου): «Να δώσω συγχαρητήρια στην ομάδα του Κολοσσού. Εμείς, νομίζω ότι πνιγήκαμε απ’ το άγχος μας. Ήμασταν ευχαριστημένοι μετά το παιχνίδι στη Λευκάδα και θέλαμε και αυτή τη νίκη, αλλά δεν μπορέσαμε να το διαχειριστούμε πνευματικά και φταίμε αρκετά εμείς, ήμασταν κακοί και χάσαμε.

Δεν απογοητευόμαστε, δεν το βάζουμε κάτω. Είμαστε όλοι μαζί και στηρίζουμε τα παιδιά και στα εύκολα και στα δύσκολα. Είμαι ευχαριστημένος από τα παιδιά και από το Χολ, ο οποίος εξίμιση μήνες έκανε το καλύτερο. Και μην ξεχνάμε ότι  αντίπαλος ήταν ο Κολοσσός και ο  αντίπαλος δυστυχώς ήρθε καλά διαβασμένος και οργανωμένος. Ο Κολοσσός είναι καλύτερος από εμάς.

Να πως και για κάτι επεισόδια που ακούστηκαν, εγώ είμαι εδώ 6,5 μήνες και ξέρω ότι έχει πάρει βραβεία ήθους δύο χρονιές για τους φιλάθλους του, κάτι πρέπει να έφταιξε λοιπόν για να γίνουν σήμερα αυτά που έγιναν σήμερα. Είχα σχολιάσει στο παρελθόν κάποια στιγμή τη διαιτησία, είχα πει ότι δεν θα ξανασχοληθώ και δεν θα ξανασχοληθώ. Εξίμιση μήνες που είμαι εδώ, ο κόσμος στηρίζει την ομάδα και βοηθά. Δεν είναι η πρώτη ήττα που κάναμε. Από εκεί και πέρα αύριο αναμένεται να ανακοινωθεί ένας νέος παίκτης και παλεύουμε για τη συνέχεια».

Κένι Χολ (μπασκετμπολίστας Κοροίβου): «Θέλω να ευχαριστήσω την ομάδα και τους υπέροχους φανς της, γιατί αγαπούν την ομάδα και θέλω να ευχαριστήσω τους προπονητές και τους συμπαίκτες μου. Έχω μεγάλο σεβασμό στο προπονητικό team. Να δώσω επίσης συγχαρητήρια στην ομάδα του Κολοσσού.

Εμείς δυστυχώς κάναμε κάποια λάθη και εγώ δεν έπαιξα με τον τρόπο που ήθελα, αλλά πιστεύω ότι η ομάδα βρίσκει τη συνέχειά της. Το γεγονός ότι εγώ αποχωρώ από την ομάδα δεν επηρέασε την απόδοσή μου. Σήμερα έκανε πολύ καλή δουλειά ο Κολοσσός πάνω μου. Άλλωστε, ήθελα να φύγω με μια νίκη και μια καλή εμφάνιση. Θα μου λείψουν οι συμπαίκτες μου και το προπονητικό team και τους εύχομαι καλή τύχη και καλή συνέχεια».