Η έδρα αποτέλεσε και πάλι το μεγάλο πλεονέκτημα για το Ρέθυμνο Cratn Kings. Οι Κρητικοί επικράτησαν με 69-63 του Ηρακλή, στο παιχνίδι που άνοιξε την αυλαία της 16ης αγωνιστικής στην ΕΚΟ Basket League και έφτασε τις επτά νίκες σε οκτώ αναμετρήσεις στο «Μ. Μερκούρη»! Μάλιστα ήταν η έβδομη διαδοχική με την μοναδική απώλεια να είναι στη 2η αγωνιστική του πρωταθλήματος.

Η ομάδα του Ρεθύμνου ανέβηκε στο 7-9 προσπερνώντας τον Ηρακλή που έπεσε στο 6-10, αλλά «κράτησε» τη διαφορά από τη νίκη του στον πρώτο γύρο.

Για ένα ακόμα παιχνίδι ο Κόνερ Φράνκαμπ ήταν ο κορυφαίος για το Ρέθυμνο Cretan Kings καθώς τελείωσε το παιχνίδι με 19 πόντους, 6 ασίστ και πέντε ριμπάουντ. Από 11 πόντους για τους νικητές είχαν οι Χάρις και Χριστοδούλου.

Από την πλευρά του Ηρακλή, που γνώρισε την τρίτη διαδοχική ήττα, ο Βασίλης Καββαδάς τελείωσε με 15 πόντους και 10 ριμπάουντ, ενώ ο Σούλερ είχε 17 πόντους και ο Χάνλαν 14.

Οι γηπεδούχοι μπήκαν δυνατά στο παιχνίδι και προηγήθηκαν πολύ γρήγορα με 5-0 αλλά και με 11-5 πριν καν συμπληρωθούν τέσσερα αγωνιστικά λεπτά. Χάνλαν και Καββαδάς διατήρησαν τον Ηρακλή κοντά στο σκορ και στο 7' ο Σούλερ έδωσε για πρώτη φορά προβάδισμα στην ομάδα του με 16-15. Οι φιλοξενούμενοι προηγήθηκαν και με 20-16 όμως το Ρέθυμνο Cretan Κings έτρεξε σερί 6-0 και έκλεισε το δεκάλεπτο με 22-20.

Στο 12' ο Μανωλόπουλος με τρίποντο ισοφάρισε σε 25-25, όμως οι γηπεδούχοι έτρεξαν ένα νέο σερί 8-0 και δύο λεπτά αργότερα ξέφυγαν με 33-25. Στο 18' ο Χάρις με εύστοχο τρίποντο έδωσε προβάδισμα εννέα πόντων στην ομάδα του (36-27) αλλά το τελευταίο δίλεπτο άνηκε στον Ηρακλή. Οι Θεσσαλονικείς έκαναν σερί 10-0 με αποτέλεσμα να πάνε στα αποδυτήρια για το ημίχρονο, προηγούμενοι με 37-36.

Ο επιθετικός ρυθμός έπεσε στο δεύτερο ημίχρονο, με τις δύο ομάδες να συμβαδίζουν στο σκορ αλλά το Ρέθυμνο Cretan Kings να διατηρεί μικρό προβάδισμα στο σκορ. Στο 25' ο Λι έκανε το 48-44 με τον Ηρακλή ωστόσο να μην επιτρέπει στους αντιπάλους του να ξεφύγουν και να μειώνει σε 54-53 με τον Τέπιτς, στο τέλος του τρίτου δεκαλέπτου.

Με την έναρξη της τέταρτης περιόδου, οι φιλοξενούμενοι έμειναν για έξι και πλέον λεπτά δίχως σκορ, με το Ρέθυμνο Cretan Kings να ευστοχεί σε αυτό το διάστημα σε δύο τρίποντα και να ξεφεύγει με 60-53. Χάνλαν και Καββαδάς μείωσαν σε 606-57 στο 38' όμως το τρίποντο-φάουλ του Κάρτερ έδωσε και πάλι προβάδισμα επτά πόντων στους Κρητικούς (64-57). Στα 31''΄ο Καββαδάς μείωσε σε 67-63 ενώ έδωσε νέα κατοχή στην ομάδα του με μπλοκ στην επόμενη φάση. Το τρίποντο όμως του Σούλερ δεν βρήκε στόχο με το Ρέθυμνο Cretan Kings να διατηρεί τη διαφορά ασφαλείας και να φτάνει στην επικράτηση με 69-63.

Τα δεκάλεπτα: 22-20, 36-37, 54-53, 69-63.

Γιάννης Καστρίτης (προπονητής Ηρακλή): «Συγχαρητήρια στο Ρέθυμνο για τη σημερινή νίκη. Είχαμε προετοιμαστεί για ένα πολύ σκληρό παιχνίδι. Ξέραμε ότι αντιμετωπίζαμε μία πολύ σκληρή ομάδα στην έδρα της, έχοντας χάσει μόλις ένα ματς εδώ, οπότε ξέραμε ότι η μεγάλη δύναμη του είναι η απόδοση εδώ μέσα. Παρ’ όλα αυτά και για εμάς ήταν ένας αγώνας που τον θέλαμε πολύ.

Τα παιδιά πάλεψαν σε όλη τη διάρκεια του ματς για να φτάσουμε στη νίκη. Από ότι βλέπω ήμασταν καλύτεροι στα ριμπάουντ και τις ασίστ και το δίποντο. Νομίζω ότι ξεκάθαρα το παιχνίδι χάθηκε στα πολλά άστοχα τρίποντα και από την άλλη στα πολύ μεγάλα σουτ που ευστόχησαν οι παίκτες του Ρεθύμνου. Δυστυχώς είναι ακόμα μία ήττα και θέλουμε πολύ μία νίκη εκτός προγράμματος. Θα συνεχίσουμε να παλεύουμε.

Το επόμενο παιχνίδι είναι εντός έδρας απέναντι στη Λάρισα και πλέον αυτός είναι ο τελικός για εμάς. Πρέπει να το κερδίσουμε οπωσδήποτε. Παρότι σήμερα είχαμε τον Οκερεαφόρ άρρωστο και η προετοιμασία δε γίνεται κάτω από τις καλύτερες δυνατές συνθήκες, θεωρώ πως και αυτήν την εβδομάδα θα προσπαθήσουμε και θα είμαστε έτοιμοι για να επιστρέψουμε στις νίκες».

Βαγγέλης Ζιάγκος (προπονητής Ρεθύμνου Cretan Kings): «Συγχαρητήρια στον Ηρακλή για τη μαχητικότητα και την τακτική προσέγγιση του παιχνιδιού, του ευχόμαστε καλή συνέχεια.

Συγχαρητήρια σε όλη την ομάδα για τη νίκη. Ήταν μία νίκη τόσο σημαντική, όσο και οι υπόλοιπες. Βαθμολογικά, μας δίνει ό,τι κάθε νίκη. Δεν έχουμε πετύχει ακόμα τίποτα. Η βαθμολογική κατάσταση στο πρωτάθλημα είναι τόσο ρευστή, όσο και το νερό και ο δικός μας χρονικός ορίζοντας περιορίζεται από Σάββατο σε Κυριακή, όπως έχουμε ξαναπεί πολλές φορές.

Στο αγωνιστικό κομμάτι κρατάμε ότι έπαιξαν όλα τα παιδιά, ενώ πήραμε 24 πόντους από τον πάγκο. Στο β’ ημίχρονο, που ήταν καθοριστικό, η συμπεριφορά της ομάδας αποτυπώνεται στο μόλις ένα λάθος μπροστά και στους μόλις 26 πόντους που δέχθηκε πίσω. Όλα τα υπόλοιπα τα είπε… ο Δώνης».