Χρειάστηκε την παράσταση αλλά πήρε τη νίκη που ήταν απαραίτητη προκειμένου να συνεχίσει να έχει πιθανότητες πρόκρισης στους «16» του Basketball Champions League. Ο ΠΑΟΚ νίκησε στην Τουρκία την Γκαζιαντέπ με 77-65 έχοντας πέντε παίκτες με διψήφιο αριθμό πόντων.

Ο Ζάρας είχε 12, ο Μαργαρίτης 11 με οχτώ ριμπάουντ, ο Χαραλαμπόπουλος 11, Κλάσεν και Γκος από 10 ενώ πολύτιμη ήταν η συνεισφορά του Κατσίβελη με έξι πόντους, επτά ριμπάουντ και τέσσερις ασίστ.

Ο ΠΑΟΚ ήλεγξε τον ρυθμό στο πρώτο ημίχρονο χωρίς να καταφέρει να πάρει μια μεγάλη διαφορά αλλά διατηρώντας το προβάδισμα στη μεγαλύτερη διάρκεια του. Μπήκε δυνατά στο παιχνίδι προηγούμενος με 10-3 στο 3΄ με τον Κλάσεν να του δίνει σκορ. Στα μισά της περιόδου βρέθηκε μπροστά με 14-8 όμως οι γηπεδούχοι με σερί 7-0 προσπέρασαν στο 7΄ (15-14). Ήταν όμως το τελευταίο τους προβάδισμα ως το τέλος του πρώτου μέρους, καθώς ο ΠΑΟΚ ήταν μπροστά στο τέλος της περιόδου με 19-10 και συνέχισε να έχει το πάνω χέρι.

Στην εξέλιξη της δεύτερης περιόδου ο Δικέφαλος του Βορρά ισοφάρισε δύο φορές το μέγιστο προβάδισμα του των επτά πόντων προηγούμενος με 25-18 στο 13΄ και 33-26 στο 18΄. Τα βασικά του προβλήματα εντοπίζονταν στο μαρκάρισμα του Φρεϊμάνις που σημείωσε τους 11 από τους πρώτους 18 πόντους της Γκαζιαντέπ και στις βολές. Τελείωσε το ημίχρονο με 8/16 ενώ οι Τούρκοι είχαν 12/15.

Ο ΠΑΟΚ έκανε εύκολα το λάθος και ειδικά στην τρίτη περίοδο, το πρόβλημα αυτό πήρε μεγαλύτερες διαστάσεις. Στο τέλος της είχε 14 έναντι μόλις επτά των Τούρκων που από το 37-43 του 24ου λεπτού βρέθηκαν μπροστά με 50-47 με σερί 13-4.

Στο τέταρτο δεκάλεπτο και οι δύο ομάδες είχαν ευκαιρίες να πάρουν το παιχνίδι, κάτι που δεν έκανε καμιά τους. Στα τελευταία 40΄΄ έκανε βήματα ο Κρουμπάλι, αστόχησε σε τρίποντο ο Ραντ και στην τελευταία επίθεση ο Γκος ήταν επίσης άστοχος σε τρίποντο. Το 62-62 έστειλε τον αγώνα στην παράταση.

Εκεί ο ΠΑΟΚ ήταν καλύτερος, πιο εύστοχος και έφτασε εύκολα στην επικράτηση με 77-65 για να φτάσει στην 3η νίκη του σε εννιά αγώνες.

Τα δεκάλεπτα: 16-19, 30-34, 50-47, 62-62 (κ.δ.), 65-77

ΓΚΑΖΙΑΝΤΕΠ (Μάρκοβιτς): Αρμάντ 11 (1), Ραντ 5, Κάρτερ 17 (1), Χατιγέβα, Λάιονς 8 (1), Μπάλαζιτς 3 (1), Φρεϊμάνις 13, Ογκούτ 8 (2), Τσίνκο.

ΠΑΟΚ (Παπαθεοδώρου): Κλάσεν 10, Χρυσικόπουλος 5 (1), Κρουμπάλι 5, Κόνιαρης, Τσόχλας 7 (2), Μαργαρίτης 11, Ζάρας 12 (2), Χαραλαμπόπουλος 11 (1), Κατσίβελης 6 (1), Γκος 10, Τζόουνς.