Ο ΠΑΟΚ επιβλητικός στο δεύτερο ημίχρονο, στο οποίο το επιμέρους σκορ ήταν 42-25, πέτυχε επί του Λαυρίου Megabolt σε εξ αναβολής αναμέτρηση της 2ης αγωνιστικής της κανονικής περιόδου της Stoiximan Basket League, την πρώτη νίκη του (83-65) στο Πρωτάθλημα της φετινής σεζόν. Το ρεκόρ του «Δικέφαλου του Βορρά» είναι 1-2, ενώ η ομάδας της Λαυρεωτικής σε δύο αναμετρήσεις δεν έχει πετύχει νίκη.

Οι φιλοξενούμενοι είχαν τον έλεγχο στο μεγαλύτερο διάστημα του πρώτου ημιχρόνου, όμως, η εικόνα άλλαξε στο δεύτερο με τον ΠΑΟΚ να βελτιώνει την άμυνα του και με πολύ καλά ποσοστά ευστοχίας σε δίποντα (23/46, 50%) και τρίποντα (6/14, 42%) να παίρνει εύκολα τους δύο βαθμούς.

Το Λαύριο Megabolt άρχισε καλύτερα το ματς και με δύο τρίποντα του Ντέβιν Ντέϊβις τελείωσε την πρώτη περίοδο στο +6 (24-18). Το δεύτερο δεκάλεπτο άρχισε με δύο βολές του Ντέιβις και την διαφορά να ανεβαίνει στους (26-18). Με την άμυνα του να δυσκολεύει την οργάνωση το παιχνιδιού και τις επιλογές του «Δικέφαλου του Βορρά», οι φιλοξενούμενοι είχαν τον έλεγχο έως το 15’ (36-30).

Στο τελευταίο πεντάλεπτο ο ΠΑΟΚ έγινε πιο επιθετικός στην άμυνα του και με σερί 11-0 με τους Μάλκολμ Γκρίφιν, Μπο Μπιτς να πετυχαίνουν από τρεις πόντους, προσπέρασε με 41-36, 1’ και 34’’ πριν την λήξη του πρώτου μέρους.

Δύο τρίποντα του Έλστον Τέρνερ έδωσαν την δυνατότητα στον «Δικέφαλο του Βορρά» να ξεφύγει με 8 (57-49) στο 28’. Ο ΠΑΟΚ είχε βρει ρυθμό και με τρία τρίποντα από τους Νώντα Παπαντωνίου, Γιώργο Τσαλμπούρη και Μπιτς ανέβασε την διαφορά στους 17 (77-60) και «αγκάλιασε» τη νίκη 4’ και 40’’ πριν το τέλος της συνάντησης.

Ο Βαγγέλης Μαργαρίτης με 13 πόντους ήταν ο πρώτος σκόρερ των νικητών, ενώ ο Μπιτς με 10 πόντους και 9 ριμπάουντ άγγιξε το νταμπλ νταμπλ. Ο Άλφα Ντιαλό με 14 πόντους και 7 ριμπάουντ προσπάθησε περισσότερο για το Λαύριο Megabolt.

Τα δεκάλεπτα: 18-24, 41-40,59-53, 83-65.

Χρήστος Σερέλης (προπονητής Λαυρίου Megabolt): «Είχαμε μία εικόνα ίδια με αυτή στην Ρόδο. Ένα καλό πρώτο ημίχρονο και μία εντελώς διαφορετική εικόνα στο γήπεδο. Δεν είχαμε φρεσκάδα και ένταση στις τελευταίες περιόδους. Είμαστε επηρεασμένοι από αυτό που έχουμε περάσει. Δεν είναι δικαιολογία και πρέπει να το ξεπεράσουμε. Προπόνηση με την προπόνηση, παιχνίδι με το παιχνίδι.

Βέβαια δεν μπορούμε να μιλάμε για αυτό καθώς συνάνθρωποί μας αντιμετωπίζουν μεγαλύτερα προβλήματα και παλεύουν για τη ζωή τους. Μακάρι να περάσουμε γρήγορα από αυτή την κατάσταση της πανδημίας, μιας και είμαστε σε μία πόλη που βασανίζεται από αυτή την κατάσταση. Περιμένουμε πλέον το επόμενο παιχνίδι και με το καλό να υποδεχτούμε τον ΠΑΟΚ στο δεύτερο γύρο και να ανταποδώσουμε την φιλοξενία που και φέτος ήταν εξαιρετική».

Για το πόσο θα βοηθήσει η έλευση στην ομάδα του, του Σον Έβανς και πώς είδε τον ΠΑΟΚ από το καλοκαίρι και το φιλικό προετοιμασίας: «Θα μας βοηθήσει καθώς δεν έχουμε παίκτη στη θέση αυτή. Το πρόβλημα μας είναι συνολικό και όχι ατομικό. Έχουμε περάσει πολλά εδώ και έναν μήνα και είναι δύσκολο να μπουν και πάλι στον ίδιο ρυθμό.

Για τον ΠΑΟΚ είδαμε και πάλι αυτά που είδαμε και το καλοκαίρι. Έχει έμπειρους παίκτες που μπορούν να παίξουν και να διαβάσουν το παιχνίδι και έτσι η διαφορά πήγε στους 18 πόντους. Αυτό που είδα είναι ότι είχε μεγαλύτερη πίεση από όσο θα έπρεπε. Δεν έχασε κάποιο παιχνίδι μέχρι τώρα που ήταν η καταστροφή του. Πιστεύω ότι θα είναι σε ένα πολύ καλό επίπεδο τη φετινή χρονιά».

Κώστας Μέξας (προπονητής ΠΑΟΚ): «Το πιο βασικό από όλα είναι η επιστροφή στην δράση και κυρίως στο γήπεδό μας. Φτάσαμε στις 18 Νοεμβρίου για να δώσουμε τον πρώτο εντός έδρας αγώνα πρωταθλήματος. Είμαστε σε μια δύσκολη κατάσταση για όλη την κοινωνία και την πόλη μας λόγω της πανδημίας. Εμείς από την μία νιώθουμε προνομιούχοι που μπορούμε να έχουμε μια φυσιολογική καθημερινότητα με προπόνηση και αγώνες όσο γίνεται σε σχέση με άλλους συνανθρώπους.

Το μόνο που μπορούμε να ευχηθούμε είναι κουράγιο σε όλους τους συνανθρώπους και να τελειώσει αυτή η κατάσταση με τον κορονοϊό όσο το δυνατόν πιο γρήγορα.

Όσον αφορά το παιχνίδι. Ήμασταν για ένα μεγάλο διάστημα χωρίς νίκη και χωρίς πολλά παιχνίδια. Περιμέναμε την εικόνα μας στο ξεκίνημα του αγώνα, αφού είναι δεδομένο ότι υπήρχε άγχος και αυτό φάνηκε ξεκάθαρα στις αντιδράσεις μας μέσα στο παρκέ. Από την άλλη θεωρούσαμε ότι με δεδομένο ότι αντιμετωπίζαμε μια ομάδα που είναι σε μια πραγματικά δύσκολη θέση, όπως το Λαύριο, αν ήμασταν πιεστικοί από το ξεκίνημα, κατοχή με την κατοχή θα παίρναμε σε βάθος χρόνου το παιχνίδι.

Προσπαθήσαμε να μείνουμε ήρεμοι μετά το κακό ξεκίνημα και νομίζω ότι πετύχαμε τον στόχο που είχαμε, να κερδίσουμε δηλαδή το παιχνίδι, έστω κι αν η εικόνα που είχαμε στην επίθεση δεν ήταν καλή, γιατί νομίζω ότι η αμυντική μας συμπεριφορά βελτιώθηκε στην πορεία.

Σίγουρα αξίζουν συγχαρητήρια στους παίκτες για τη νίκη, καθώς υπήρχε πίεση στην ομάδα επειδή στα δύο προηγούμενα ματς δεν είχαμε καλή εικόνα. Σίγουρα η εικόνα που είχαμε δεν συμβάδιζε με την εικόνα που έχουμε εδώ και καιρό στις προπονήσεις. Ελπίζουμε ότι η σημερινή νίκη θα μας… ξεμπουκώσει και ότι στη συνέχεια θα παρουσιαστούμε καλύτεροι και με μεγαλύτερη αυτοπεποίθηση.

Θέλω να ευχηθώ στο Λαύριο καλή συνέχεια και κουράγιο. Έδωσαν σήμερα πολύ μεγάλη μάχη και τρία δεκάλεπτα η ομάδα ήταν πολύ ανταγωνιστική. Εύχομαι να γίνουν ξανά μια κανονική ομάδα».

Για το αν προσπαθεί να βρει σταθερές: «Προσπαθούμε να βρούμε σταθερές. Εκεί που είχαμε βρει κάποια πράγματα, τα χάσαμε. Εδώ χρειάζονται τα παιχνίδια. Μέσα από την προπόνηση δεν είναι εύκολο να τις βρούμε. Σίγουρα, όμως, πρέπει να βελτιωθούμε όλοι».

Για το αν υπήρχε στόχευση για να παίξει η ομάδα μέσα στη ρακέτα και γιατί άλλαξε αυτό στο δεύτερο ημίχρονο: «Στο ξεκίνημα του αγώνα ήταν δεδομένα ότι θέλαμε να βάλουμε την μπάλα στη ρακέτα. Ξέραμε πώς παίζει το Λαύριο, που έχουμε κάποια πλεονεκτήματα, ήταν και ο Μαργαρίτης πολύ καλά στο πρώτο ημίχρονο, οπότε επιμείναμε λίγο παραπάνω.

Στο δεύτερο ημίχρονο, ο Μαργαρίτης έκανε γρήγορα φάουλ και οι περιφερειακοί μας βρήκαν λίγο καλύτερο ρυθμό, οπότε μας οδήγησε εκεί το παιχνίδι. Θέλαμε να είμαστε λίγο πιο συγκεκριμένοι στην επίθεση, με καλύτερο διάβασμα. Ψάχνουμε το καλύτερο κάθε φορά».

Για το γεγονός ότι δεν έπαιξε ο Herndon: «Έχουμε 5 ψηλούς, οι οποίοι είναι πολύ καλοί παίκτες. Στο προηγούμενο ματς έπαιξε πολύ λίγο ο Τσαλμπούρης και σήμερα ήταν πολύ καλός, ο Κακλαμανάκης βρήκε ρυθμό, όπως και ο Beech στο δεύτερο ημίχρονο, ο Μαργαρίτης ήταν πολύ καλός.

Δεν νομίζω ότι υπήρχε λόγος να σκεφτώ να βάλω 5ο παίκτη ρακέτας μέσα, από την στιγμή που όσοι έπαιξαν ανταποκρίθηκαν στον ρόλο τους. Σίγουρα, όμως και ο Herndon πρέπει να βελτιωθεί. Έχει κάποια στοιχεία, αλλά πρέπει να βελτιώσει την εικόνα του».

Για το αν είναι μεγαλύτερο κέρδος η ψυχολογία ή αγωνιστικός ρυθμός: «Ελπίζουμε να πάρουμε αυτοπεποίθηση, γιατί και σήμερα ήμασταν αγχωμένοι στο ξεκίνημα και με τον Ηρακλή ήμασταν αγχωμένοι στα πρώτα λεπτά. Νομίζω ότι έχει να κάνει με το γεγονός ότι δεν βγάζουμε στους αγώνες την εικόνα που έχουμε στις προπονήσεις και αυτό μας δημιουργεί ένα παραπάνω άγχος.

Νομίζω ότι η κακή μας εικόνα στα προηγούμενα παιχνίδια μας έκανε να αγχωθούμε. Πρέπει να έχουμε άλλη εικόνα, σαν ΠΑΟΚ, σαν ποιότητα παικτών και σαν στόχους που έχουμε θέσει. Η διακοπή μετά το ματς Κυπέλλου μας πήγε αρκετά πίσω και η κακή εικόνα στον αγώνα με τον Ηρακλή είχε επίδραση στην ομάδα.

Οφείλουμε να το βελτιώσουμε και νομίζω ότι  η εικόνα μας μετά από το 12΄-13΄στην άμυνα ήταν καλή. Η επίθεση είναι θέμα ρυθμού. Για παράδειγμα ο Love θέλει χρόνο για να βρει ρυθμό. Ελπίζω μετά τη διακοπή για τους αγώνες της Εθνικής, θα υπάρχει μεγαλύτερη ροή αγώνων, η οποία θα μας βοηθήσει να βελτιωθούμε».