Τη δεύτερη νίκη του στο EuroCup πήρε ο Προμηθέας καθώς επικράτησε με 71-65 της Ουλμ εκτός έδρας για την πέμπτη αγωνιστική.

Ο Προμηθέας δεν είχε καλή αμυντική συμπεριφορά στα πρώτα λεπτά, με συνέπεια η Ούλμα να πάρει προβάδισμα με +8 (16-8 στο 7'), δείχνοντας καλύτερη εικόνα στο παρκέ. Στα μέσα της δεύτερης περιόδου ανέλαβε δράση ο Νίκος Ρογκαβόπουλος με τον Νίκο Γκίκα, μειώνοντας στο τέλος του πρώτου μέρους (32-31 στο 20').

Ο Προμηθέας είχε βρει πλέον ρυθμό στις δύο πλευρές του παρκέ, κάτι που επιβεβαίωσε στο τρίτο δεκάλεπτο. Παρά την αστοχία από την περιφέρεια, οι παίκτες του Ηλία Ζούρου ανέτρεψαν πλήρως την κατάσταση, φτάνοντας αυτοί στο +7 (36-43 στο 25'). Η άμυνα συνέχισε να αποδίδει σε εξαιρετικό βαθμό μέχρι το φινάλε και κάπως έτσι ο Προμηθέας απέδρασε με τη νίκη από την Ratiopharm Arena, κερδίζοντας για πρώτη φορά φέτος μακριά από την Πάτρα.

Τα δεκάλεπτα: 20-15, 32-31, 46-54, 65-71.

Ουλμ (Λάκοβιτς): Κρίστον 20, Φελίτσιο 4, Γκούντερ, Ρατάι, Μπρέτζελ, Χέρκενχοφ 2, Κλάπαϊζ 22 (5), Γιάλοου 4, Ζούγκις 11 (3).

Προμηθέας (Ζούρος): Ρέι 14 (2), Σβαρτζ, Γκραντ 10, Γκάντι 3, Χαντ 4, Αγραβάνης 9, Γκίκας 8 (2), Ρογκαβόπουλος 9 (1), Μάιλς 11 (3), Γιαννόπουλος 3 (1).