Νικηφόρα άρχισε τις φετινές του υποχρεώσεις στην Betshop Basket League ο ΠΑΟΚ καθώς στο πρώτο χρονικά παιχνίδι της νέας σεζόν επικράτησε με 81-64 στην έδρα του, του Ρεθύμνου Cretan Kings.

Ένα σερί 8-0 στο φινάλε του πρώτο ημιχρόνου έφερε τον ΠΑΟΚ να έχει διψήφια διαφορά στο σκορ και ουσιαστικά πάνω σε αυτή να χτίζει και να φτάνει στην επικράτηση.

Πρόσωπο της αναμέτρησης ήταν ο Γιανίκ Μορέιρα που σημείωσε και το πρώτο φετινό double-double έχοντας 16 πόντους και 14 ριμπάουντ. Την ίδια στιγμή για τους Κρητικούς ο Κιθ Κλάντον που επέστρεψε ως αντίπαλος στην Πυλαία είχε 12 ριμπάουντ ενώ ο Στηβ Μπαρτ τελίωσε με 19 πόντους.

Οι γηπεδούχοι πήραν προβάδισμα από το ξεκίνημα του αγώνα, όμως οι Κρητικοί με τον Στηβ Μπαρτ Τζ. οδηγεί επιθετικά την ομάδα του, προσπέρασαν για πρώτη φορά στο πεντάλεπτο με 11-10. Ο ΠΑΟΚ με τον Τζόουνς να σημειώνει επτά προσωπικούς πήρε και πάλι το προβάδισμα (19-15 στο 8'), ενώ έκλεισε την πρώτη περίοδο προηγούμενος με 23-20.

Ο ΠΑΟΚ στο δεύτερο δεκάλεπτο είχε επιθετική πολυφωνία ενώ η άμυνά του κράτησε το Ρέθυμνο Cretan Kings στους 10 πόντους. Οι φιλοξενούμενοι στα τεσσεράμισι τελευταία λεπτά δεν σκόραραν εντός παιδιάς, με αποτέλεσμα οι γηπεδούχοι να τρέξουν ένα επιμέρους σκορ 14-4 και από το 30-26 στο να πάνε στο 44-30 στο φινάλε του πρώτου μέρους και να πάνε στα αποδυτήρια με +14.

Οι φιλοξενούμενοι παρουσιάστηκαν καλύτεροι επιθετικά στο τρίτο δεκάλεπτο αλλά και πάλι ο ΠΑΟΚ είχε τον πρώτο λόγο φτάνοντας εύκολα στο αντίπαλο καλάθι. Με έξι συνεχόμενους πόντους του Μορέιρα ο ΠΑΟΚ έφτασε στο +20 (50-30) στο 22' ενώ στη συνέχεια ο Αθηναίου με γκολ φάουλ στο τρίποντο έκανε το σκορ 54-33. Οι φιλοξενούμενοι με τους Ντάνιελς και Μπρέισι-Ντέιβις μείωσαν (61-46) όμως ο ΠΑΟΚ διατήρησε το προβάδισμά του και έκλεισε την περίοδο στο +18 (69-51).

Ο Ζάρας ανέβασε και πάλι τη διαφορά στο +20 (71-51) με τους φιλοξενούμενους να προσπαθούν να μειώσουν τη διαφορά (73-57 στο 34') αλλά τον ΠΑΟΚ να βρίσκει εύκολα το δρόμο για το αντίπαλο καλάθι. Με ένα μικρό 5-0 το Ρέθυμνο Cretan Kings μείωσε σε 77-64 δυόμισι λεπτά πριν από το τέλος, όμως ο Γκάρετ με δύο συνεχόμενα καλάθια έκανε το 81-64. Στο τελευταίο ενάμισι λεπτό καμία από τις δύο ομάδες δεν σκόραρε με τον ΠΑΟΚ να μπαίνει νικηφόρα στη φετινή Betshop Basket League.

Τα δεκάλεπτα: 23-20, 44-30, 69-51, 81-64