Ο Γιώργος Πρίντεζης αστόχησε σε δύο βολές 4’’ πριν την λήξη της κανονικής διάρκειας της αναμέτρησης με το σκορ 72-72 και η συνάντηση του Ολυμπιακού στο ΣΕΦ με την Ρεάλ Μαδρίτης οδηγήθηκε στην παράταση. Στο έξτρα πεντάλεπτο, ωστόσο, ο 32χρονος φόργουορντ πήρε την ρεβάνς και με εννέα πόντους του με ένα τρίποντο οδήγησε τους «ερυθρόλευκους» στη νίκη (92-83).

Έτσι ο Ολυμπιακός πέτυχε την ένατη νίκη του στις πρώτες έντεκα αγωνιστικές της κανονικής περιόδου της Ευρωλίγκας και βρίσκεται στην κορυφή της βαθμολογίας μαζί με την ΤΣΣΚΑ Μόσχας.

Η αναμέτρηση στο ΣΕΦ ήταν συγκλονιστική και είχε πολλές διακυμάνσεις. Οι «ερυθρόλευκοι» μπήκαν δυναμικά στον αγώνα με τον Βασίλη Σπανούλη για πρώτη φορά στην πεντάδα τους σε αναμέτρηση της Ευρωλίγκας της φετινής σεζόν και με εξαιρετική άμυνα προηγήθηκαν στο 9’ με 18-6 με τρίποντο του Κώστα Παπανικολάου.

Ο Ολυμπιακός διατήρησε τον απόλυτο έλεγχο μέχρι το 15’, που ξέφυγε πάλι με 12 πόντους (29-17), αλλά η «Βασίλισσα» αντέδρασε και με οκτώ πόντους με ένα τρίποντο του Λούκα Ντόντσιτς και σουτ έξω από τα 6,75 μέτρα του Τζέισι Κάρολ με την εκπνοή του πρώτου μέρους πλησίασε στους 4 (34-30 σκορ πρώτου ημιχρόνου).

Με τρίποντο του Ντόντσιτς, η Ρεάλ πλησίασε στον πόντο με την έναρξη του δεύτερου μέρους (34-33), όμως, οι «ερυθρόλευκοι» με σερί 8-0 σε διάστημα λιγότερο των τριών λεπτών με δύο καλάθια του Τζαμέλ ΜακΛιν, προηγήθηκαν με 12 (52-40), 1’ και 50’’ πριν το τέλος της τρίτης περιόδου.

Ο Ολυμπιακός ανέβασε την διαφορά στους 13 (60-47) στο πρώτο λεπτό του τελευταίου δεκάλεπτου με τέσσερις βολές του Γιάνις Στρέλνιεκς, ύστερα από κερδισμένο φάουλ σε τρίποντο και τεχνική ποινή στον Πάμπλο Λάσο. Ο αγώνας, ωστόσο, ακόμη δεν είχε κριθεί. Η Ρεάλ με το δίδυμο Ντόντσιτς, Κάρολ, να πρωταγωνιστεί ξανά… ροκάνισε την διαφορά και με τρίποντο του 34χρονου Αμερικανού γκαρντ ισοφάρισε σε 72-72, 12’’ πριν την λήξη της κανονικής διάρκειας της συνάντησης.

Με 4’’ να απομένουν για το τέλος του σαραντάλεπτου, ο Πρίντεζης κέρδισε δύο βολές, αλλά δεν ευστόχησε σε κάποια και το ματς οδηγήθηκε στην παράταση. Εκεί ο 32χρονος φόργουορντ εξιλεώθηκε για τις δύο χαμένες βολές και με 9 πόντους με ένα τρίποντο οδήγησε τους «ερυθρόλευκους» στην επικράτηση (92-83). Άξιος συμπαραστάτης του Πρίντεζη στο έξτρα πεντάλεπτο ήταν ο Γιάνις Στρέλνιεκς με 6 πόντους με ένα τρίποντο.

Τα δεκάλεπτα: 18-6, 34-30, 56-47, 72-72 (κ.α.), 92-83.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Σφαιρόπουλος): ΜακΛίν 12, Σπανούλης 7 (1), Μιλουτίνοφ 12 (7ριμπ.), Στρέλνιεκς 15 (1), Πρίντεζης 21 (1τρ., 7ριμπ.), Παπανικολάου 14 (3), Μάντζαρης, Ρόμπερτς 4, Γουίλτζερ 2, Τόμπσον 5 (6ριμπ.).

ΡΕΑΛ ΜΑΔΡΙΤΗΣ (Λάσο): Κοζέρ, Ραντλ 3 (1), Ρούντι 3 (1/5τρ.), Ράντοντσιτς, Ντόντσιτς 33 (4/9τρ.), Ματσιούλις, Ρέγες 4, Καμπάτσο, Κάρολ 24 (4/10τρ.), Ταβάρες 8, Τόμπκινς 6 (10ριμπ.), Τέιλορ 2.