Ο Βασίλης Σπανούλης είχε κέφια, ο Ολυμπιακός σούταρε με εξαιρετικά ποσοστά ευστοχίας έξω από τα 6,75 και επικράτησε με άνεση στη Ρόδο επί του Κολοσσού H HOTELS με 64-88. Οι Πειραιώτες ξέφυγαν με 20 πόντους στο ημίχρονο και τελείωσαν τον αγώνα με 13/27 τρίποντα.

Το υψηλό επίπεδο συνεργασίας σε συνδυασμό με την ευστοχία των παικτών του έξω από τη γραμμή του τριπόντου, έδωσε τη δυνατότητα στον Ολυμπιακό να κυριαρχήσει στο πρώτο ημίχρονο. Οι Πειραιώτες είχαν 7/13 προσπάθειες τριών πόντων αλλά κι έναν εξαιρετικό Βασίλη Σπανούλη που σημείωσε εννιά πόντους στη πρώτη περίοδο. Ως εκ τούτου, έως το 5ο λεπτό, ο Κολοσσός Η Hotels είχε επαφή με το σκορ (5/11), στη συνέχεια όμως ο Ολυμπιακός επέβαλλε τους κανόνες του και σταδιακά αύξησε τη διαφορά, φτάνοντας έως το +12 (11-23) στο τέλος της πρώτης περιόδου.

Η ομάδα του Γιάννη Σφαιρόπουλου συνέχισε στους ίδιους ρυθμούς στις αρχές της δεύτερης περιόδου. Ο Ντάρντεν ανέλαβε πρωτοβουλίες, είχε 3/5 προσπάθειες τριών πόντων και ο Ολυμπιακός ξέφυγε με 15-33 (13’). Με τον Λαρεντζάκη να δίνει ενέργεια, ο Κολοσσός H Hotels προσπάθησε να μειώσει την διαφορά, αλλά οι φιλοξενούμενοι είχαν έτοιμες απαντήσεις και με όπλο την άμυνά τους, διατήρησαν την διαφορά σε υψηλά επίπεδα στο τέλος του πρώτου ημιχρόνου (28-48).

Δύο τρίποντα από τους Βασίλη Σπανούλη, Τρεμέλ Ντάρντεν κι ένα εντυπωσιακό κάρφωμα από τον Μπρεντ Πέτγουεϊ ανέβασαν ακόμη περισσότερο τη διαφορά (29-56, 22’) για τον Ολυμπιακό. Οι γηπεδούχοι με ηγέτη τον Χάγκινς απάντησαν με επιμέρους σκορ 11-3 (40-59, 26’), αλλά ο Σπανούλης φρόντισε ώστε να μην μειωθεί περισσότερο η διαφορά έως το τέλος της περιόδου. Ο αρχηγός του Ολυμπιακού έκανε τα πάντα στο παρκέ και ο 3ο δεκάλεπτο ολοκληρώθηκε με σκορ 49-66.

Ο Ολυμπιακός ξεκίνησε με 5-0 σερί στη τελευταία περίοδο (49-71, 31’), αλλά με τον ίδιο τρόπο απάντησαν και οι Ροδίτες (55-71, 32’). Εκεί όμως, πέντε πόντοι από τον Ματ Λοτζέσκι κι ένα καλάθι από τον Γιώργο Πρίντεζη απλοποίησαν τα πράγματα για τους Πειραιώτες. Η διαφορά ανέβηκε και πάλι στα επίπεδα των 22 πόντων (56-78, 34’). Τα εναπομείναντα λεπτά δεν θα μπορούσαν να αλλάξουν κάτι και ο Ολυμπιακός πανηγύρισε μία ακόμη νίκη στο πρωτάθλημα.

Δεκάλεπτα: 11-23, 28-48,  49-66, 64-88

Ο προπονητής του Κολοσσού H HOTELS, Άρης Λυκογιάννης, στάθηκε περισσότερο στο πρώτο ημίχρονο: «Ήταν το δεύτερο συνεχόμενο παιχνίδι που είχαμε να παίξουμε με τις δύο καλύτερες ομάδες του πρωταθλήματος. Γνωρίζαμε και σε αυτό το παιχνίδι πως η πίεση, ειδικά στο αμυντικό κομμάτι, θα ήταν τεράστια για εμάς. Δεν ξεκινήσαμε καλά, δεν είχαμε υπομονή, δεν σπάσαμε τις παγίδες του Ολυμπιακού. Ο Ολυμπιακός έπαιξε σε πολύ υψηλά στάνταρ αμυντικά, είχαν διαβάσει εξαιρετικά το παιχνίδι και γνώριζαν ανά πάσα στιγμή τι έπρεπε να κάνουν. Στο δεύτερο ημίχρονο προσεγγίσαμε καλύτερα το παιχνίδι, νικήσαμε στο τρίτο δεκάλεπτο και θεωρώ πως παίξαμε καλύτερα γενικά στο δεύτερο ημίχρονο. Τώρα έχουμε πολύ δύσκολα παιχνίδια μπροστά μας, παίζουμε εκτός έδρας με ομάδες που παλεύουν για την παραμονή και εντός έδρας με ομάδες που κυνηγάνε το καλύτερο δυνατό πλασάρισμα στα πλέι οφ. Εύχομαι στον Ολυμπιακό και τον κόουτς καλή συνέχεια», είπε.

Από τη πλευρά του, ο Βασίλης Τολιόπουλος, έκρινε ότι δεν υπάρχουν περιθώρια κριτικής. «Ήταν ένα ματς που θέλαμε να το απολαύσουμε. Τώρα πρέπει να προετοιμαστούμε για το δύσκολο ματς με την Ελευσίνα», δήλωσε.

Ο προπονητής του Ολυμπιακού, Γιάννης Σφαιρόπουλος, ευχαρίστησε τον Κολοσσό H HOTELS για την υποδοχή κι εκτίμησε ότι η ομάδα του είχε συγκέντρωση: «Θέλω να ευχαριστήσω τη διοίκηση του Κολοσσού για τη φιλοξενία και τον κόσμο της Ρόδου για την υποδοχή. Ο Κολοσσός θα είναι πάντα στην καρδιά μου. Σε ό,τι αφορά το παιχνίδι, ήμασταν συγκεντρωμένοι και σοβαροί, συγκεντρωμένοι στον στόχο μας, αντιμετωπίσαμε με σεβασμό την ομάδα του Κολοσσού που παίζει καλά, θεωρώ πως ήμασταν συγκεντρωμένοι στο μεγαλύτερο διάστημα και κάναμε αυτό ακριβώς που έπρεπε. Θέλω να ευχηθώ καλή πορεία και καλή συνέχεια στον Κολοσσό και στον κόουτς προσωπικά», είπε.

Ο Τρεμέλ Ντάρντεν, υποστήριξε ότι η ομάδα του έκανε καλό παιχνίδι. « Κάναμε ένα καλό παιχνίδι σε ένα δύσκολο εκτός έδρας παιχνίδι για εμάς. Είμαι χαρούμενος που καταφέραμε να φύγουμε με τη νίκη».

Ο Βασίλης Καββαδάς χαρακτήρισε ιδιαίτερο τον αγώνα. «Ήταν ιδιαίτερο παιχνίδι λόγω του ότι λείπαμε από τη βάση μας πέντε ημέρες. Πήραμε τη νίκη στο Νίζνι, στη συνέχεια ήρθαμε εδώ και μείναμε δύο ημέρες, θέλαμε τη νίκη, θέλαμε να κάνουμε καλή εμφάνιση και να δείξουμε τον καλό μας εαυτό και τα καταφέραμε. Τώρα κοιτάμε την αναμέτρηση με την ΑΕΚ και κοιτάζουμε μπροστά», είπε.