Ο Άρης έκανε το καθήκον του και παρότι έχει αποκλειστεί από την συνέχεια του FIBA Europe Cup επικράτησε εντός έδρας της Ντνίπρο με 86-61 για την προτελευταία (5η) αγωνιστική της πρώτης φάσης της διοργάνωσης. Το δυσάρεστο για τους «κίτρινους» ήταν ο τραυματισμός στο 31’ του αγώνα του Διαμαντή Σλαφτσάκη στον δεξιό αστράγαλο. Ο 24χρονος περιφερειακός αποχώρησε από το Αλεξάνδρειο με ασθενοφόρο.

Ο Άρης κυριάρχησε από την αρχή στον αγώνα, χάρις στην πιεστική άμυνα του που του έδωσε εύκολους πόντους στον αιφνιδιασμό και επιθετικό ρυθμό. Το πρώτο δεκάλεπτο ολοκληρώθηκε με νταμπλ σκορ για τους «κίτρινους» (24-12). Ο Άρης συνέχισε στον ίδιο ρυθμό και με πρωταγωνιστή τον Γκάρι ΜακΓκι αύξησε την διαφορά στα τελευταία λεπτά του πρώτου ημιχρόνου, που ολοκληρώθηκε με τους «κίτρινους» στο +19 (43-24).

Οι «κίτρινοι» μπήκαν δυναμικά στο δεύτερο ημίχρονο και με τρία τρίποντα, δύο του Γιώργου Αγγέλου και ένα του Μπορίς Νταλό, προηγήθηκε με 24 (54-30) πριν συμπληρωθούν τα πρώτα τρία λεπτά της τρίτης περιόδου. Στο τρίτο δεκάλεπτο η διαφορά έφτασε και τους 27 (66-39) με τρία λεπτά να απομένουν για την λήξη της περιόδου.

Στο τέταρτο δεκάλεπτο η διαφορά έφτασε ξανά τους 27 πόντους (84-57 και 86-59) λίγα λεπτά πριν το τέλος της συνάντησης.

Τα δεκάλεπτα: 24-12, 43-26, 75-52, 86-61.

ΑΡΗΣ (Β. Αγγέλου): Γ. Αγγέλου 11 (3), Μποχωρίδης 8 (1), Χρηστίδης 1, Φλιώνης 4, Βουλγαρόπουλος, Νταλό 15 (3), Χάρις 3, Τζόουνς 19 (4/6 τριπ.), Κάιζερ 2, ΜακΓκι 15 (8 ριμπ.), Σλαφτσάκης 4, Βεργίνης 4 .

ΝΤΝΙΠΡΟ (Αγκάποφ): Μισούλα 6, Σούντελ 8 (2), Τιμοφεγένκο 14, Ζακουρντάιεφ 14 (1), Φεσένκο 2, Κοζεμιάκιν, Κουσνίροφ 2, Προκοπένκο, Ρέζβιν 12, Σίζοφ 3, Νατιάζκο, Βικοβέτσκι.