Αήττητο στις πρώτες τρεις αγωνιστικές της Basket League παρέμεινε το Μεσολόγγι BAXI το οποίο ύστερα από ανατροπή επικράτησε στο Αγρίνιο του Ιωνικού Hellenic Coin με διψήφια διαφορά (79-66).

Οι φιλοξενούμενοι προηγήθηκαν με διαφορά 11 πόντων (41-30) με δυόμιση λεπτά να απομένουν για την λήξη του πρώτου ημιχρόνου. Οι «νεοφώτιστοι», ωστόσο, έκαναν στην συνέχεια την ανατροπή και με επιμέρους σκορ 49-25 έφτασαν στη νίκη. Από το Μεσολόγγι BAXI ξεχώρισαν οι Ντεβόντε Γκριν (24 πόντοι με 4/8 τρίποντα), Γιάννη Αγραβάνη (20 πόντοι με 2/3 σουτ έξω από τα 6,75 μέτρα) και Τσαντ Μπράουν (19 πόντοι και 9 ριμπάουντ).

Ο Ιωνικός Hellenic Coin εξακολουθεί να αναζητά την πρώτη του νίκη στο Πρωτάθλημα. Πρώτοι σκόρερ των ηττημένων ήταν ο Άνταμ Σμιθ (16 πόντοι με 2/5 τρίποντα) και ο Τόαρλιν Φιτζπάτρικ (16 πόντοι και 6 ριμπάουντ).

Οι γηπεδούχοι με 7 πόντους του Αγραβάνη προηγήθηκαν με 23-18, 35’’ πριν το τέλος της πρώτης περιόδου. Με πρωταγωνιστές τους Νίκο Χουγκάζ, Βασίλη Τολιόπουλο οι «κυανόλευκοι» άλλαξαν τον ρυθμό και με επιμέρους σκορ 18-7 απέκτησαν διψήφιο προβάδισμα (41-30), δυόμιση λεπτά πριν το τέλος του πρώτου ημιχρόνου.

Με την τριάδα Γκριν, Αγραβάνη και Μπράουν, το Μεσολόγγι BAXI επέστρεψε στην διεκδίκηση της νίκης και με επιμέρους σκορ 23-7, προσπέρασε με 53-48 στο 26’. Οι γηπεδούχοι βρέθηκαν «αγκαλιά» με τη νίκη όταν με επιμέρους σκορ 14-5 από την έναρξη της τέταρτης περιόδου προηγήθηκαν με 12 (73-61), με 7’ και 41’’ να απομένουν για την λήξη της συνάντησης.

Η διαφορά υπέρ του Μεσολογγίου BAXI έφτασε και τους 16 (79-63), δυόμιση λεπτά πριν το τέλος της αναμέτρησης.

Τα δεκάλεπτα: 23-20, 36-43, 59-56, 79-66.