Ο Παναθηναϊκός ΟΠΑΠ επικράτησε εντός έδρας του Μεσολογγίου BAXI με 102-68 βελτιώνοντας σημαντικά την απόδοση του στο δεύτερο ημίχρονο. Στο πρώτο μέρος οι «πράσινοι» είχαν το προβάδισμα με 48-39, αλλά στο δεύτερο... πάτησαν γκάζι και με επιμέρους σκορ 54-27 τελείωσαν το ματς με σκορ πάνω από 100 πόντους και την διαφορά στους 34.

Ο Παναθηναϊκός ΟΠΑΠ βελτιώθηκε και στις δύο πλευρές του γηπέδου. Αμυντικά και επιθετικά και είχε πολύ καλά ποσοστά ευστοχίας. Στα δίποντα 67% (24/37) και στα τρίποντα 50% (15/30). Είχε, επίσης, υπεροχή κοντά στο καλάθι με τους σχεδόν μισούς πόντους του, 44, να προέρχονται μέσα από την ρακέτα.

Κορυφαίος της «ομάδας του τριφυλλιού» ήταν ο Λευτέρης Μποχωρίδης, ο οποίος πέτυχε 16 πόντους με 2/2 δίποντα και 4/6 τρίποντα, ενώ πήρε 8 ριμπάουντ και μοίρασε 4 ασίστ. Ο Μάριο Χεζόνια τελείωσε την αναμέτρηση με 11 πόντους ενώ μοίρασε και 4 ασίστ.

Επίσης 11 πόντους με 4/6 δίποντα και 3/4 βολές σκόραρε ο Ζακ Όγκαστ. Ο Σέλβιν Μακ είχε 10 πόντους και 3 κλεψίματα.

Από τους ηττημένους «νεοφώτιστους» καλύτεροι συγκριτικά ήταν ο Τόντριγκ Γκότσερ, ο οποίος πέτυχε 14 πόντους και μοίρασε 5 ασίστ και ο Γιάννης Σαχπατζίδης που σκόραρε 12 πόντους με 6/8 δίποντα και μάζεψε 8 ριμπάουντ.

Με επιμέρους σκορ 17-5 από την έναρξη της τρίτης περιόδου με τρία τρίποντα των Χάουαρντ Σαντ-Ρος, Άαρον Ουάιτ και Μακ, οι «πράσινοι» ανέβασαν την διαφορά σε επίπεδο άνω των 20 πόντων (65-44), με 3’ και 23’’ να απομένουν για την λήξη του δεκάλεπτου.

Με γκολ φάουλ του Χεζόνια και καλάθι του Γιώργου Παπαγιάννη, η διαφορά αυξήθηκε στους 24 (72-48) στο 29’. Στην τελευταία περίοδο ο Παναθηναϊκός ΟΠΑΠ με δύο τρίποντα του Λεωνίδα Κασελάκη και τους Λευτέρη Μποχωρίδη, Νίκο Δίπλαρο να πετυχαίνουν από ένα, ανέβασε την διαφορά στους 35 (97-62) με 1’ και 39’’ να απομένουν για την ολοκλήρωση της αναμέτρησης.

Με το δεύτερο σουτ έξω από τα 6,75 μέτρα του Δίπλαρου η διαφορά έφτασε στην μέγιστη τιμή των 37 πόντων (102-65), 45’’ πριν την λήξη.

Τα δεκάλεπτα: 29-21, 48-39, 74-50, 102-68.

Ντίνος Καλαμπάκος (προπονητής Μεσολογγίου BAXI): «Ήταν ένα διαδικαστικό παιχνίδι για εμάς. Στο πρώτο ημίχρονο κάτι καλό καταφέραμε, κάτι καλό κάναμε. Ανησυχήσαμε λίγο τα παιδιά του Παναθηναϊκού, όμως στο δεύτερο μας κατάπιαν. Λογικό.

Εμείς έχουμε τα δικά μας προβλήματα τα οποία και προσπαθούμε να λύσουμε. Ήταν ένα ευχάριστο ματς. Έπαιξαν όλοι απ' όλους. Ο Παναθηναϊκός ετοιμάζεται γιατί έχει διαβολοβδομάδα, εμείς έχουμε διαβολοχρονιά. Έχουμε άλλα τρία ματς όπου περιμένουμε να δούμε τι θα γίνει και που θα καταλήξει η σεζόν ώστε να κάνουμε τη σούμα στο τέλος».

Για τις ελπίδες της παραμονής: «Δεν εξαρτάται από εμάς. Θα προσπαθήσουμε, θα πολεμήσουμε και ό,τι γίνει. Αν κερδίσει η Λάρισα αύριο (σ.σ. Κυριακή 28/3 παίζει με το Περιστέρι εντός) δεν θα έχει νόημα. Δεν το σκεφτόμαστε έτσι. Κάθε μέρα είναι διαφορετική.

Ρεπό αύριο και Δευτέρα δουλειά και προετοιμασία για τη Λάρισα. Θέλουμε να τελειώσουμε περήφανα τη σεζόν. Μας έχει στηρίξει η διοίκηση και η πόλη».

Όντεντ Κάτας (προπονητής Παναθηναϊκού ΟΠΑΠ): «Γενικά κάναμε καλή δουλειά στην επίθεση για 40 λεπτά. Στο δεύτερο ημίχρονο μου άρεσε ο τρόπος που παίξαμε στην επίθεση, ενώ αμυντικά είπαμε ότι ακριβώς και στο ημίχρονο του αγώνα με το Περιστέρι. Να περιορίσουμε τον αντίπαλο κάτω από τους 30 πόντους και το καταφέραμε. Γενικά είμαι ευχαριστημένος από την απόδοση της ομάδας».

Για το αν υπολογίζεται ο Νέντοβιτς για την «διαβολοβδομάδα»: «Θα δούμε αν θα παίξει. Δεν μπορούμε να το πούμε ακόμα. Μας έχει λείψει πολύ η ποιότητά του, όχι μόνο ως μπασκετμπολίστας αλλά και ως ηγέτης. Είμαστε πολύ χαρούμενοι που νιώθει καλύτερα, αλλά θα πάμε σιγά-σιγά. Δεν θα ρισκάρουμε. Σε λίγες μέρες θα ξέρουμε».

Για την εξέλιξη του Μποχωρίδη: «Είμαι πολύ χαρούμενος για εκείνον. Το αξίζει. Όπως όλη η ομάδα έτσι και εκείνος είναι σε διαδικασία εξέλιξης και τα πάει πολύ καλά. Κάνει μεγάλη προσπάθεια. Σκέφτεται πώς να γίνει καλύτερος και απολαμβάνω να τον κοοουτσάρω. Είναι ήδη πολύ καλός παίκτης και θα γίνει καλύτερος και στο μέλλον».