Ο ΠΑΟΚ κυριάρχησε στο ντέρμπι των «Δικέφαλων» στο «Παλατάκι» επί της ΑΕΚ (88-79) με ηγέτη τον Ουίλιαμ Χάτσερ, που σκόραρε 27 πόντους με 6/11 τρίποντα ενώ μοίρασε και 4 ασίστ, και εξαιρετικό ποσοστό στα δίποντα (21/33). Οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν ακόμη και με διαφορά 21 πόντων (67-46) στο 27’ και με τη νίκη τους «έπιασαν» στην βαθμολογία την Ένωση, η οποία, πάντως, κράτησε την διαφορά των 20 πόντων με τους οποίους είχε νικήσει στο ΟΑΚΑ στο ματς του πρώτου γύρου της κανονικής περιόδου της Betshop Basket League.

Η ΑΕΚ έκανε πέντε λιγότερα λάθη από τον ΠΑΟΚ (13-8), αλλά είχε 15 χαμένες βολές (23/38). Από την Ένωση προσπάθησε περισσότερο ο Γιόνας Ματσιούλις, που πέτυχε 20 πόντους με 4/6 τρίποντα, ενώ ο Βασίλης Ξανθόπουλος παρότι δεν σημείωσε πόντο, μοίρασε 10 ασίστ.

Οι γηπεδούχοι μπήκαν με ενέργεια στην άμυνα και με σερί 10-0 σε διάστημα τρεισίμιση λεπτών με 4 πόντους με ένα τρίποντο του Χάτσερ, ξέφυγαν με 21-6, με 1’ και 38’’ να απομένουν για την πρώτη περίοδο. Με καλάθι του Ντάριους Γκάρετ και νέο σουτ έξω από τα 6,75 μέτρα του Χάτσερ, ο ΠΑΟΚ ανέβασε την διαφορά στους 17 (26-9) στο πρώτο λεπτό του δεύτερου δεκάλεπτου.

Το δίδυμο Χάτσερ, Γκάρετ συνέχισε να βρίσκει τον δρόμο προς το καλάθι της Ένωσης, και η διαφορά για τον «Δικέφαλο του Βορρά» έφτασε τους 18 (34-16) στο 14’. Η ΑΕΚ αντέδρασε και με σερί 10-0 με έξι πόντους του Τζόρνταν Θίοντορ και τέσσερις του Βινς Χάντερ, μείωσε στους 8 (34-26), 4’ και 13’’ πριν την λήξη του πρώτου ημιχρόνου.

Ο ΠΑΟΚ βρήκε λύσεις από τον Σταύρο Σχίζα και με πέντε πόντους του 30χρονου γκαρντ ξέφυγε και πάλι, με 15 (44-29) στο 19’. Με δύο τρίποντα των Χάτσερ, Μιλένκο Τέπιτς, οι γηπεδούχοι ξέφυγαν με 17 (54-37) στα πρώτα δυόμιση λεπτά του δεύτερου ημιχρόνου. Ο Λίνος Χρυσικόπουλος με τρία σερί καλάθια του αύξησε την απόσταση από την Ένωση στους 20 πόντους (64-44) στο 26’ και με 3’ και 38’’ να απομένουν για το τέλος της τρίτης περιόδου, ο Χάτσερ με σουτ έξω από τα 6,75 μέτρα ανέβασε την διαφορά στους 21 (67-46), που ήταν και η μεγαλύτερη στον αγώνα.

Η ΑΕΚ με δύο τρίποντα του Ματσιούλις στα τελευταία ενάμιση λεπτά της τρίτης περιόδου κατέβασε την διαφορά στους 13 (71-58). Με δύο καλάθια των Ντελρόι Τζέϊμς, Γιαννούλη Λαρεντζάκη στο πρώτο λεπτό του τελευταίου δεκάλεπτου η Ένωση μείωσε την διαφορά, για πρώτη φορά από την πρώτη περίοδο, σε μονοψήφιο νούμερο (71-62).

Ο ΠΑΟΚ, όμως, απάντησε με τρίποντο του Θοδωρή Ζάρα και κάρφωμα του Χρυσικόπουλου (76-62 στα πρώτα δυόμιση λεπτά του τέταρτου δεκάλεπτου) και χωρίς να απειληθεί έως την λήξη, έφτασε στη νίκη.

Τα δεκάλεπτα: 21-9, 44-31, 71-58, 88-79.

Λούκα Μπάνκι (προπονητής ΑΕΚ): «Ήταν ένα πολύ  δύσκολο παιχνίδι, από όταν ακόμη το προσεγγίσαμε. Ο ΠΑΟΚ επέβαλλε εξαρχής την επιθετικότητα του σε άμυνα κι επίθεση χωρίς εμείς να μπορούμε να βρούμε λύσεις. Κάναμε ασυγχώρητα λάθη σε άμυνα κι επίθεση ενώ θα πρέπει ν' αναφερθούμε και στις χαμένες βολές. Όσον αφορά τα λάθη μας ήταν μαζί με τις βολές αυτά που έδωσαν στον ΠΑΟΚ τη δυνατότητα να έχει παραπάνω επιθέσεις.

Ο αντίπαλος μετέφρασε πολύ καλύτερα τον τρόπο το παιχνιδιού και του αξίζουν συγχαρητήρια. Δεν καταφέραμε να επιβάλλουμε στο παιχνίδι, τα στοιχεία εκείνα που θα το γύριζαν. Μειώσαμε τη διαφορά αλλά ο ΠΑΟΚ βρήκε τις λύσεις για να επαναφέρει διαφορές ασφαλείας στην αναμέτρηση.

Βρήκαμε μια ομάδα εμπνευσμένη. Με τα ποσοστά του Χάτσερ ίσως να μη χρειαζόταν κιόλας ο Γκος. Όλη η ομάδα χτύπησε στα αδύνατα σημεία μας κι όποτε προσπαθούσαμε να τους φτάσουμε αυτοί ξέφευγαν. Το παιχνίδι μας δεν προσαρμόστηκε μόνο στον Γκος. Όποιος το πιστεύει αυτό κάνει λάθος.Ο ΠΑΟΚ είναι πολύ καλή ομάδα. Υπήρξε και διαφορά στα ριμπάουντ λόγω της αθλητικότητας παιδιών όπως ο Γκάρετ.

Τέλος, όταν χάνεις τόσα πολλά σουτ εντός παιδιάς δεν παίζει ρόλο τι έκανε ο Γκος. Αναγκαστικά μετά από ένα σημείο πρεσάραμε, ρισκάροντας κάποια εύκολα καλάθια. Δυστυχώς δεν μπορέσαμε ν' ανοίξουμε το ροτέισον, Η δεινότητα των Χάτσερ και Τέπιτς ήταν αυτή που έκρινε το παιχνίδι».

Για τον Βασίλη Ξανθόπουλο ο οποίος είχε 10 ασίστ: «Ξέρουμε τα χαρακτηριστικά του Ξανθόπουλου. Είναι αθλητές που έχουν ξεχωριστή συμπεριφορά από τους αντιπάλους του. Η εξυπνάδα του βρίσκεται στο ότι μπορεί να καλύπτει τις αδυναμίες του. Όσο ήταν μέσα ο Βασίλης είχε πολύ καλές επιλογές και βοήθησε στο να μειωθεί η διαφορά».

Για το αν νιώθει ανακούφιση που η ομάδα του μείωσε την διαφορά στο τέλος, όταν αυτή έφτασε ακόμα και στους 21 πόντους: «Δε μίλησα καθόλου με την ομάδα για το αποτέλεσμα του πρώτου αγώνα ή του κυπέλλου. Ήταν διαφορετικά παιχνίδια και δεν μπορείς να βρεις κοινά σημεία. Προσπάθησα να προετοιμάσω την ομάδα ξεχνώντας το παιχνίδι του πρώτου γύρου.

Ωστόσο όταν πήγε η διαφορά στους 21 αναγκαστήκαμε να προσπαθήσουμε ν' αλλάξουμε το παιχνίδι μας. Περιμέναμε τον ΠΑΟΚ δυνατό αλλά σε καμία περίπτωση δεν περιμέναμε τη διαφορά να φτάσει στους 21 πόντους.

Υπερέβαλλα εαυτόν στο φάουλ του Χάντερ, αλλά έμεναν λίγα λεπτά, δεν μπορούσαμε να κερδίσουμε το παιχνίδι κι ίσως να χάναμε και τη διαφορά. Παρόλα αυτά βρήκαμε κάποια σουτ και μειώσαμε τη διαφορά. Είναι κάτι τρελό οι εννέα πόντοι διαφορά σε σύγκριση με τις χαμένες βολές. Θεώρησα πως πήγε να κάνει μεγάλο λάθος ο Χάντερ και προσπάθησα να τον ηρεμήσω».

Ηλίας Παπαθεοδώρου (προπονητής ΠΑΟΚ): «Όπως είχα πει, ήταν ένα παιχνίδι μεγάλων απαιτήσεων. Ελέγξαμε το παιχνίδι για σχεδόν 40 λεπτά. Θεωρώ ότι το ξεκίνημά μας στην άμυνα ήταν το πιο σημαντικό κομμάτι κι έδειξε τον τρόπο με τον οποίον θέλαμε να επιβληθούμε. Η άμυνα του Κόνιαρη στον Θίοντορ έβγαλε εκτός ρυθμού την ΑΕΚ,.

Ελέγξαμε την άμυνα, είχαμε πολλές συνεργασίες στην επίθεση και σκοράραμε πολλούς πόντους. Είναι μια σπουδαία νίκη, ειδικά απέναντι σ’ έναν αντίπαλο όπως είναι η ΑΕΚ η οποία κατά την γνώμη μου είναι το ένα από τα δύο φαβορί για την κατάκτηση του BCL, ειδικά μετά τις τελευταίες προσθήκες που έκανε. Αξίζουν πολλά συγχαρητήρια στους παίκτες οι οποίοι δεν είναι απλά άξιου σεβασμού, αλλά άξιοι θαυμασμού για τον τρόπο που παίζουν, προπονούνται και συμπεριφέρονται.

Τώρα έχουμε μπροστά μας ένα κρίσιμο παιχνίδι για το Basketball Champions League και θα συνεχίσουμε την προσπάθειά μας να δείχνουμε καλό πρόσωπο και να κερδίζουμε. Ευχαριστούμε τον κόσμο που ήρθε και μας στήριξε αλλά θεωρώ ότι κι εμείς τους δίνουμε το έναυσμα να χαρεί. Γενικά, το τμήμα μπάσκετ κάνει περήφανο κάθε φίλαθλο του ΠΑΟΚ».

Για τις περισσότερες βολές της ΑΕΚ: «Πρέπει να επικεντρωθούμε σε πράγματα που μπορούμε να τα ελέγξουμε. Είχαμε βάλει κάποιους στόχους στο παιχνίδι, ειδικά στην άμυνα, αλλά στο δεύτερο ημίχρονο δεν τους εκτελέσαμε. Παραδείγματος χάρη, ο Ξανθόπουλος έδωσε 10 τελικές πάσες σε 16 λεπτά. Δεν ήμασταν συγκεντρωμένοι στο πλάνο μας.

Σε γενικές γραμμές, αν με ρωτάτε για τη διαιτησία, μπορεί να είχαν διαφορά οι δύο ομάδες στις βολές, αλλά ήταν ένα δύσκολο παιχνίδι για τους διαιτητές. Εμείς πρέπει να στεκόμαστε στα λάθη τα δικά μας, τα οποία έδωσαν εύκολους πόντους στην ΑΕΚ».

Για το γεγονός ότι ο ΠΑΟΚ πήρε τη νίκη χωρίς να είναι σε καλή μέρα ο Φιλ Γκος: «Έχουμε αποδείξει πολλές φορές ότι έχουμε λύσεις. Ο Γκος είναι o ηγέτης μας, αλλά η ομάδα έχει ποιότητα και προσωπικότητα. Το μπάσκετ είναι ένα παιχνίδι όπου εκτός από το σκορ πρέπει να κάνεις κι άλλα πράγματα.

Είχαμε πολύ μεγάλη επιθυμία, φαίνεται από τις οχτώ τάπες, απέναντι σε μια ομάδα με μεγάλη αθλητικότητα. Υπάρχουν κι άλλοι τομείς που δίνουνε τη δυνατότητα στους παίκτες μου να διακριθούν. Ο Κόνιαρης έπαιξε μόλις 13 λεπτά γιατί ξόδεψε ενέργεια και φάουλ στον Θίοντορ. Έτσι προσπαθούμε να εμπνεύσουμε τους παίκτες μας. Είναι ευχάριστο το ότι υπάρχουν παίκτες πρωταγωνιστές».

Για το αν φοβάται ότι μπορεί ο ΠΑΟΚ να έχει κι άλλες απώλειες: «Δεν θέλω να φανεί εγωιστικό αλλά γενικά δεν φοβάμαι. Δουλεύουμε, είμαστε εδώ, είμαστε υπεύθυνοι και πολύ ειλικρινείς στις σχέσεις μας. Είμαστε ανταγωνιστικοί και θεωρώ είτε οι παίκτες, είτε εγώ, είτε ο σύλλογος, δεν έχουμε λόγο να φοβηθούμε. Η ομάδα έχει κινητοποιηθεί και πιστεύω ότι θα βρεθεί λύση».

Για το ενδεχόμενο αποχώρησης κάποιου παίκτη: «Στον επαγγελματικό αθλητισμό, είτε πάνε καλά τα πράγματα είτε όχι, υπάρχουν αλλαγές. Εμείς είμαστε σε μια πολύ ιδιαίτερη κατάσταση αυτή τη στιγμή. Υπάρχει μια ειλικρινής σχέση μεταξύ μας. Οι παίκτες και όλοι μας βρίσκουμε μεγάλο κίνητρο από αυτό που παρουσιάζουμε.

Ότι συμβεί στην ομάδα, θεωρώ ότι έχει τη δυναμική για να παρουσιάσει καλή εικόνα βάσει και των κενών που υπάρχουν. Θεωρώ ότι υπάρχει καλή επικοινωνία και θα μπορέσουμε να καλύψουμε ότι κενό υπάρχει μέσα από την ομαδική λειτουργία».

Για τους Ουίλιαμ Χάτσερ και Μιλένκο Τέπιτς: «Η επιλογή του Χάτσερ δεν έγινε τυχαία ούτε αυτή του Τέπιτς. Θυμάμαι ότι υπήρχαν αμφιβολίες για το αν θα ταίριαζε ο Χάτσερ με τον Γκος, για τον Τέπιτς ότι ήταν παλαίμαχος και έχει πάρει σύνταξη.

Είναι δύο παιδιά τα οποία έχουν περάσει από την ομάδα, ξέρουν τις καταστάσεις, έχουν προσωπικότητα και ήθος και δεν μου προκαλεί εντύπωση η απόδοση τους. Ο χαρακτήρας και η ποιότητα ως παίκτες αλλά και ως άνθρωποι είναι ο βασικός λόγος της εικόνας που παρουσιάζει η ομάδα στο γήπεδο».