Η Άλμπα Βερολίνου έγραψε ιστορία καθώς για πρώτη φορά κέρδισε τη Μακάμπι μέσα στο Τελ Αβίβ, ανατρέποντας τις ισορροπίες στον πρώτο όμιλο. Εύκολες νίκες σημείωσαν Ρεάλ Μαδρίτης και Μπαρτσελόνα.

Στο Τελ Αβίβ, η Άλμπα Βερολίνου ήταν ανώτερη της Μακάμπι που υπέπεσε σε πολλά λάθη και ήταν πίσω στο σκορ σε όλη τη διάρκεια του δευτέρου ημιχρόνου. Οι γηπεδούχοι μάλιστα περιορίστηκαν στους 23 πόντους στο δεύτερο μέρος. Ντέβιν Σμιθ (17π.), Λίκχαρτ (15π.) μαζί με τον Σοφοκλή Σχορτσανίτη (12π.) προσπάθησαν να κρατήσουν τα προσχήματα αλλά δεν πήραν βοήθειες από τους υπόλοιπους. Αντιθέτως, εκτός του Μακ Λιν (18π.), η Άλμπα βρήκε λύσεις και από τους υπόλοιπους στα κρίσιμα λεπτά, κυρίως όμως έπαιξε εξαιρετική άμυνα.

Στη Βαρκελώνη, παρά την επιστροφή των τραυματιών, η Μπαρτσελόνα δεν ικανοποίησε με την απόδοσή της στη νίκη επί της Γαλατάσαραϊ με 82-70. Οι Τούρκοι μείωσαν έως και στους τρεις πόντους (68-65) στα μέσα της τελευταίας περιόδου, ουδέποτε όμως φάνηκαν απειλητικοί. Οι Καταλανοί βασίστηκαν στην ευστοχία τους στα τρίποντα (16/31), όπου Σατοράνσκι (17π.), Νάχμπαρ (15π.) ήταν αποτελεσματικοί έξω από τα 6,75. Πρώτος σκόρερ για τους Τούρκους ήταν ο Ερτσέγκ (18π.) με 3/10 προσπάθειες τριών πόντων.

Η Ρεάλ Μαδρίτης ήταν επιβλητική στο Κάουνας και επικράτησε της Ζαλγκίρις Κάουνας με 71-88. Οι Ισπανοί απέδειξαν τις ικανότητές τους και στην άμυνα καθώς περιόρισαν τους Λιθουανούς στους 24 πόντους στο δεύτερο μέρος. Συνολικά, η Ρεάλ έκαμε επιμέρους σκορ 41-24 στο δεύτερο ημίχρονο, έπειτα από το απόλυτα ισορροπημένο πρώτο (47-47). Ρούντι Φερνάντεζ (17π.), Ρέγες (16π.) και Νοτσιόνι (15π.) ήταν οι πρώτοι σκόρερ για την ομάδα του Πάμπλο Λάσο, ενώ ο Γιάννης Μπουρούσης τελείωσε τον αγώνα με έξι πόντους (3/3 δ.) και τρία ριμπάουντ. Δώδεκα πόντους σημείωσε ο Γιαβτόκας για τους Λιθουανούς που πήραν μόλις πέντε πόντους από τον φυσικό ηγέτη τους, Τζέιμς Άντερσον.

Η «στιγμή» του αγώνα ήταν η βράβευση του Σαρούνας Γιασεκιβέτσιους ως Euroleague Basketball Legend. Στην κατάμεστη αρένα της Ζαλγκίρις, ο «Σάρας» δεν κράτησε τα δάκρυά του υπό το βλέμμα των μελών της οικογένειάς του και δίπλα σε άλλοτε συμπαίκτες του.