Η Κηφισιά με πρωταγωνιστή τον Νίκο Γκίκα (16 πόντοι και 8 ασίστ) και ανατροπή στο δεύτερο ημίχρονο επικράτησε στο Ζηρίνειο του Αρκαδικού (68-66) και μπήκε με το δεξί στην Basket League ΣΚΡΑΤΣ της φετινής σεζόν.

Οι φιλοξενούμενοι με δύο τρίποντα των Άκη Καλλινικίδη, Άσκια Μπούκερ στα τελευταία 23’’ του δεκάλεπτου τελείωσαν την πρώτη περίοδο στο +5 (25-20) και με νέο τρίποντο του Καλλινικίδη προηγήθηκαν με 7 (33-26) με 4’ και 24’’ να απομένουν για την λήξη του πρώτου ημιχρόνου.

Με πρωταγωνιστή τον Δημήτρη Μαυροειδή και σερί 7-0, οι γηπεδούχοι ισοφάρισαν σε 33-33, 1’ και 40’’ πριν το τέλος του πρώτου μέρους και με δύο βολές του Νίκου Γκίκα προσπέρασαν με 37-36 με 28’’ να απομένουν για την λήξη του πρώτου ημιχρόνου, το οποίο, ωστόσο, ολοκληρώθηκε με προβάδισμα του Αρκαδικού (39-37) με γκολ φάουλ του Ντέβον Βαν Όστρουμ.

Μέχρι 3’ και 35’’ πριν την λήξη του τρίτου δεκάλεπτου οι φιλοξενούμενοι είχαν τον έλεγχο (49-47), αλλά η Κηφισιά με σερί 8-0 με τέσσερις βολές του Ντάστιν Χογκ, ξέφυγε με 6 (55-49) με 1’ και 2’’ να απομένουν για το τέλος της περιόδου.

Με καλάθι του Μπούκερ και τρίποντο του Μάτι Νοουτίνεν, ο Αρκαδικός ισοφάρισε σε 57-57 λίγο μετά το 31’, όμως, οι γηπεδούχοι με νέο σερί 9-0 με τρίποντο του Λεωνίδα Κασελάκη και τέσσερις πόντους του Μαυροειδή, προηγήθηκαν με 66-57 4’ και 2’’ πριν την λήξη του αγώνα. Στα τελευταία λεπτά η ομάδα της Τρίπολης έκανε προσπάθεια να… κλέψει την νίκη, με τρίποντα των Ναουτίνεν, Λαμπρόπουλου και τρεις βολές του Μπούκερ πλησίασε στο καλάθι (68-66) με 25’’ να απομένουν για το τέλος της συνάντησης, αλλά το τρίποντο του Ναουτίνεν με την εκπνοή και μετά τις δύο άστοχες βολές του Κασελάκη, ήταν άστοχο.

Τα δεκάλεπτα: 20-25, 35-39, 55-52, 68-66.

Γιάννης Καστρίτης (προπονητής Αρκαδικού): «Καλή σεζόν με υγεία. Συγχαρητήρια στον κ . Παπαθεοδώρου για τη σημερινή νίκη. Γνωρίζαμε τις δυσκολίες για σήμερα και προετοιμαστήκαμε τις τελευταίες 10 μέρες. Κρατάμε τα θετικά και δεν κρυβόμαστε πίσω από μια καλή εμφάνιση. Συνεχίζουμε τη δουλειά και βελτιώνουμε τα λάθη μας».

Αβραάμ  Καλλινικίδης (αρχηγός Αρκαδικού): «Καλή αρχή και καλή σεζόν εύχομαι σε όλους. Ευτυχώς που σήμερα δεν τραυματίστηκε κανένας σήμερα γιατί γλιστρούσε το παρκέ. Συγχαρητήρια στην Κηφισιά. Είχαμε βάλει κάποιους στόχους για σήμερα και τους πετύχαμε. Χάσαμε στο τέλος το ματς με τα δικά μας λάθη στο 4ο δεκάλεπτο. Ελπίζουμε σε καλύτερη συνέχεια».

Ηλίας Παπαθεοδώρου (προπονητής Κηφισιάς): «Καλή χρονιά με υγεία σε όλες τις ομάδες. Δεν μπήκαμε όπως θέλαμε στην άμυνα. Στο δεύτερο ημίχρονο αλλάξαμε τη φιλοσοφία μας και εκτελέσαμε σωστά κάποια πράγματα με αποτέλεσμα να περάσουμε μπροστά 6-7 πόντους σε ένα κλειστό ματς. Στο τέλος είχαμε την ευκαιρία να πάρουμε πιο εύκολα το παιχνίδι αλλά κάναμε λάθη. Έχουμε δύσκολη χρονιά και οι στόχοι είναι να σωθούμε στην κατηγορία και να χτίσουμε ομάδα από το μηδέν. Θέλει υπομονή από όλους.

Ο Αρκαδικός είναι καλά στημένος και εκμεταλλεύτηκε τις αδυναμίες μας . Συγχαρητήρια στον Γιάννη Καστρίτη και στην Τρίπολη. Ο Αρκαδικός θα είναι σημαντικός στην Α1. Συγχαρητήρια για το ήθος τους όλα αυτά τα χρόνια».

Νίκος Γκίκας (αρχηγός Κηφισιάς): «Καλή σεζόν με υγεία. Ήταν ένα κλειστό ματς με καλές άμυνες. Κάναμε λάθη τακτικής και αστοχήσαμε σε σουτ. Ο Στίγκερς έπαιξε καλή άμυνα και βοήθησε πολύ. Βέβαια, χρειαστήκαμε και τη βοήθεια της τύχης ειδικά όταν γλίστρησε ο Μπούκερ στο τέλος. Συγχαρητήρια στον Αρκαδικό. Θέλουμε να πάμε στην Πυλαία έτοιμοι στην επόμενη αγωνιστική».