Ο Πανιώνιος εξελίχθηκε τα τελευταία χρόνια στον “κακό δαίμονα” του ΠΑΟΚ ως προς τα παιχνίδια της Θεσσαλονίκης. Η ιστορία των αναμετρήσεων των δύο ομάδων στην Basket League ΣΚΡΑΤΣ άρχισε με τον ΠΑΟΚ να μετράει 10 νίκες σε 11 αγώνες αλλά η μία ήττα του, σημειώθηκε στη σειρά των μικρών τελικών του 1996 όταν ο Πανιώνιος κατέκτησε την τρίτη θέση.

Από την περίοδο 2007-2008 οι κυανέρυθροι έφυγαν από το “παλατάκι” με τη νίκη στις έξι από τις επτά επισκέψεις του σε αυτό για την κανονική περίοδο ωστόσο πέρυσι ο “Δικέφαλος έκανε το 2/2 στους περσινούς μικρούς τελικούς και πήρε την τρίτη θέση. Συνολικά από το 1992 με τον ΠΑΟΚ γηπεδούχο, ο “Δικέφαλος” σημείωσε 16 νίκες και ο Πανιώνιος 10.

Η μεγαλύτερη σε έκταση νίκη ήταν εκείνη που σημείωσε ο ΠΑΟΚ την περίοδο 1997-1998 όταν επικράτησε με 91-61 ενώ το ρεκόρ πόντων κρατάει από την περίοδο 2002-2003 ο Γιώργος Διαμαντόπουλος όταν είχε πετύχει 33.

Αναλυτικά τα παιχνίδια και οι πρωταγωνιστές τους...

2003-2004 74-81 Μουλαομέροβιτς 20, Πάουελ 16 – Κορωνιός 24, Ντάγκλας 17
2004-2005 73-67 Γκαγκαλούδης 14, Βασιλειάδης 12 - Διαμαντόπουλος 19, Οικονόμου 13
ΜΙΚΡΟΣ ΤΕΛΙΚΟΣ 81-63 Τσαϊρέλης 14, Κούπερ 13 – Κάρτερ 16, Λάνγκφορντ 14
ΜΙΚΡΟΣ ΤΕΛΙΚΟΣ 84-80 Χαραλαμπίδης 25 (17/17β.), Πέιν 15 – Ντούβνιακ 18, Λάνγκφορντ 16

ΜΙΚΡΑ ΠΟΥ ΕΝΔΙΑΦΕΡΟΝ

ΠΑΟΚ

* Ο πρώην κυανέρυθρος Κέβιν Λάνγκφορντ χρειάζεται τέσσερα ριμπάουντ για να φτάσει τα 300 ενώ με 23 πόντους θα συμπληρώσει 700 στην Basket League ΣΚΡΑΤΣ.

* Αυτό θα είναι το 50ό παιχνίδι πρωταθλήματος με τον ΠΑΟΚ για τον Απόλλωνα Τσόχλα που χρειάζεται μία ασίστ για να φτάσει τις 100 με την ομάδα της Θεσσαλονίκης στην κατηγορία.

* Με τρεις πόντους ο Χρήστος Σαλούστρος θα φτάσει τους 200.

ΠΑΝΙΩΝΙΟΣ

* Ο Βασίλης Ξανθόπουλος είχε για δύο συνεχόμενες αγωνιστικές διψήφιο αριθμό ασίστ. Χρειάζεται τρεις στο παιχνίδι με τον ΠΑΟΚ για να φτάσει τις 400 με τον Πανιώνιο.

* Μία ασίστ απέχει από τις 200 στην καριέρα του στο πρωτάθλημα ο Δημήτρης Βεργίνης.

* Με έναν πόντο ο Ουίλιαμ Κόλεμαν θα φτάσει τους 500 στην Basket League ΣΚΡΑΤΣ.