Ο Ολυμπιακός στην δεύτερη αναμέτρηση του για το «Gloria Cup» της Κωνσταντινούπολης γνώρισε από την Μάλαγα την πρώτη ήττα του με 82-69 σε αγώνα προετοιμασίας εν όψει της νέας αγωνιστικής χρονιάς.

Οι «ερυθρόλευκοι» παρουσιάστηκαν κουρασμένοι από τους συνεχόμενους αγώνες, ενώ υπέπεσαν σε συνολικά 19 λάθη. Η ισπανική ομάδα με πρωταγωνιστές τους Τζέισον Γκρέιντζερ, Κάλεμπ Γκριν και Κώστα Βασιλειάδη κυριάρχησε στο δεύτερο ημίχρονο της συνάντησης, στο οποίο το επιμέρους σκορ για την Μάλαγα ήταν 38-29. Ο Ολυμπιακός θα αγωνιστεί στον μικρό τελικό του τουρνουά αύριο (26/9) στις 6 μ.μ. Από τους «ερυθρόλευκους» προσπάθησαν περισσότερο οι Όλιβερ Λαφαγιέτ, Ματ Λοτζέσκι.

Ο Ολυμπιακός προηγήθηκε μόνο στο πρώτο δεκάλεπτο (23-18). Το πρώτο ημίχρονο τελείωσε με μικρό προβάδισμα της ισπανικής ομάδας (44-40), η οποία αύξησε την διαφορά στους 12 (66-54) στο τέλος της τρίτης περιόδου. Η Μάλαγα προηγήθηκε μέχρι και με 16 πόντους (74-58) περίπου τρία λεπτά πριν το τέλος του ματς.

Τα δεκάλεπτα: 23-18, 40-44, 54-66, 69-82.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Μπαρτζώκας): Πέτγουεϊ 4 (3 ριμπ, 1 κλεψ, 1 κοψ), Χάντερ 12 (1 ριμπ, 1 κλεψ, 1 κοψ), Ντάνστον 6 (5 ριμπ, 1 κοψ), Σπανούλης 10 (9 ασ), Σλούκας 4 (4 ριμπ, 3 ασ), Σίμονς 4 (1 ριμπ, 1 κοψ), Πρίντεζης, Μάντζαρης (4 ριμπ, 5 ασ, 1 κοψ), Κατσίβελης, Λαφαγιέτ 11 (3 τριπ, 2 ριμπ, 3 ασ), Λοτζέσκι 18 (4 τριπ, 3 ριμπ, 1 κλεψ, 1 ασ), Αγραβάνης.

ΜΑΛΑΓΑ (Πλάθα): Μάρκοβιτς 4, Βασιλειάδης 12 (2), Τόμας 2, Γκουιράνε, Καράχοτζιτς, Γκρέιντζερ 20 (4), Βάσκεθ 4, Κουζμίνσκας 16 (1), Γκριν 17 (5), Γκολούμποβιτς 7.