Μακριά από τον καλό εαυτό του ο Παναθηναϊκός Superfoods ηττήθηκε με 84-63 στην Κωνσταντινούπολη από την Φενέρμπαχτσε για την 18η αγωνιστική της κανονικής περιόδου της Ευρωλίγκας και εκτός από τον βαθμό της νίκης, έχασε και την διαφορά, καθώς η τουρκική ομάδα υπερκάλυψε την διαφορά των 11 πόντων (81-70) με την οποία είχε ηττηθεί στο ΟΑΚΑ στο ματς του πρώτου γύρου.

Ο Παναθηναϊκός Superfoods μπήκε νωθρός στην συνάντηση και βρέθηκε πίσω στο σκορ με διψήφια διαφορά από το πρώτο δεκάλεπτο (27-16) με τον Λουίτζι Ντατόμε να... εκτελεί την άμυνα των «πρασίνων» έξω από τα 6,75 μέτρα (11 πόντοι με 3/4 τρίποντα). Ο Παναθηναϊκός Superfoods δεν μπόρεσε να αντιδράσει ούτε στην δεύτερη περίοδο, στην οποία μεγάλη ζημιά του έκανε ο Κώστας Σλούκας με το σκορ και της δημιουργίες του και ο 24χρονος σέντερ Αχμέτ Δουβερίογλου, ο οποίος την τελευταία στιγμή πήρε την θέση του Αμερικανού Έκπε Ούντο – που ένιωσε ενοχλήσεις στο δεξί πόδι – και έκανε ότι ήθελε στις δύο ρακέτες.

Ο Δουβερίογλου τελείωσε τον αγώνα με 13 πόντους και 4 επιθετικά ριμπάουντ. Συνολικά η Φενέρ πήρε 7 παραπάνω επιθετικά ριμπάουντ (12-5) και απέκτησε μεγάλο πλεονέκτημα στις κατοχές. Η τουρκική ομάδα προηγήθηκε ακόμη και με 20 (42-22) λίγο πριν συμπληρωθούν τα πρώτα 16 λεπτά του αγώνα.

Η εικόνα δεν άλλαξε στο δεύτερο ημίχρονο. Ο Μάικ Τζέιμς ήταν η μόνη απειλή για την Φενέρ, ενώ ο Παναθηναϊκός στην τρίτη περίοδο έχασε και τον Τζέιμς Σίνγκλετον, που είχε σκοράρει 10 πόντους στην πρώτη και ο οποίος ένιωσε «σφίξιμο» στον δικέφαλο του δεξιού ποδιού του. Η διαφορά υπέρ των γηπεδούχων έφτασε και τους 25 (70-45), 6’ και 19’’ πριν την λήξη της αναμέτρησης.

Τα δεκάλεπτα: 27-16, 44-28, 60-45, 84-63.

ΦΕΝΕΡΜΠΑΧΤΣΕ (Ομπράντοβιτς): Άντιτς 2, Μπογκντάνοβιτς 7, Σλούκας 12 (2), Νάναλι 10 (2), Βέσελι 13, Ντίξον 5 (1), Κάλινιτς 6, Ντουβερίογλου 13, Ντατόμε 16 (4).

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ SUPERFOODS (Πασκουάλ): Σίνγκλετον 13 (2), Νίκολς, Ρίβερς 11 (3), Τζέιμς 25 (2), Φώτσης 1, Φελντέιν 4, Γκάμπριελ 3, Τζεντίλε 2, Μπουρούσης 2, Καλάθης 2.

Τα αποτελέσματα της 18ης αγωνιστικής της κανονικής περιόδου της Ευρωλίγκας και το υπόλοιπο πρόγραμμα: