Την δεύτερη σερί νίκη του και πρώτη εκτός έδρας στην Betshop Basket League της φετινής σεζόν πέτυχε ο Πανιώνιος, στο Ρέθυμνο επί των Cretan Kings (72-65). Οι «κυανέρυθροι» πήραν τους πολύτιμους δύο βαθμούς και νίκησαν για δεύτερη φορά την φετινή αγωνιστική χρονιά την κρητική ομάδα, με αντεπίθεση διαρκείας στο δεύτερο ημίχρονο και ενώ προηγήθηκαν για πρώτη φορά στο σκορ στο ματς, 49’’ πριν την λήξη της συνάντησης (67-65)!

Μεγάλος πρωταγωνιστής της νίκης του Πανιώνιου ήταν ο Ντέβιον Μπέρι, που πέτυχε 30 πόντους με 10/10 βολές και 9/15 σουτ εντός πεδιάς. Τον Μπέρι ακολούθησε σε απόδοση ο Νταρνέλ Χάρις, που έκανε νταμπλ νταμπλ με 19 πόντους (με 3/5 τρίποντα) και 13 ριμπάουντ.

Οι 34 πόντοι του Στιβ Μπαρτ Τζούνιορ δεν ήταν αρκετοί για να πάρει τη νίκη το Ρέθυμνο Cretan Kings.

Η κρητική ομάδα με σερί 9-0 σε διάστημα ενάμιση λεπτών με τρίποντο του Ελάιζα Τζόνσον και τέσσερις πόντους του Ανδρέα Χριστοδούλου, ξέφυγε με διαφορά εννέα πόντων (22-13), 1’ και 33’’ πριν την λήξη της πρώτης περιόδου. Οι «κυανέρυθροι» αντέδρασαν και με επιμέρους σκορ 8-2 μείωσαν σε 24-21 στα πρώτα δευτερόλεπτα του δεύτερου δεκάλεπτου.

Ο Πανιώνιος συνέχισε στον ίδιο ρυθμό και με τρίποντο του Χάρις πλησίασε ακόμη περισσότερο (32-31) με 4’ και 43’’ να απομένουν για την λήξη του πρώτου ημιχρόνου. Το Ρέθυμνο Cretan Kings απάντησε με οκτώ σερί πόντους με δύο τρίποντα του Μπαρτ και ξέφυγε με 40-31, 1’ και 40’’ πριν το τέλος του πρώτου μέρους, το οποίο ολοκληρώθηκε με τους γηπεδούχους στο +8 (43-35).

Το δεύτερο ημίχρονο άρχισε με τρίποντο του Μπαρτ, καλάθι του Άαρον Τζόουνς και να την κρητική ομάδα να ξεφεύγει με διαφορά 13 πόντων (48-35) στο 22’. Το Ρέθυμνο Cretan Kings συνέχισε να ελέγχει την κατάσταση μέχρι 3’ και 39’’ πριν την λήξη του τρίτου δεκάλεπτου (55-46). Ο Πανιώνιος ανέβασε την πίεση στην άμυνα του και με σερί 7-0 με πέντε πόντους του Μπέρι πλησίασε στο καλάθι (55-53), με 1’ και 49’’ να απομένουν για το τέλος της τρίτης περιόδου.

Με μακρινό τρίποντο με την εκπνοή της τρίτης περιόδου του Μπέρι οι «κυανέρυθροι» μείωσαν ακόμη περισσότερο στον πόντο (59-58). Το τέταρτο δεκάλεπτο άρχισε με σερί 6-0 της κρητικής ομάδας και το Ρέθυμνο Cretan Kings να προηγείται με 7 (65-58) στο 35’. Ο Πανιώνιος πέτυχε το πρώτο καλάθι του στην τελευταία περίοδο με τον Μπέρι (65-60), με 4’ και 43’’ να απομένουν για την λήξη της συνάντησης.

Ακολούθησε τρίποντο και καλάθι του Χάρις, με τα οποία οι «κυανέρυθροι» ισοφάρισαν σε 65-65, 3’ και 13’’ πριν το τέλος του αγώνα. Ο Πανιώνιος συνέχισε την καλή άμυνα του και ο Τιγουέιν ΜακΚι με αριστερό λέι απ έδωσε προβάδισμα στους «κυανέρυθρους» (67-65) με 49’’ να απομένουν για την λήξη της συνάντησης. Στην επίθεση των γηπεδούχων ο Μπαρτ έκανε λάθος πάσα και ο Χάρις με δύο βολές (69-65) «σφράγισε» τη νίκη του Πανιωνίου, 18’’ πριν το τέλος του αγώνα.

Τα δεκάλεπτα: 24-19, 43-35, 59-58, 65-72.

Βασίλης Φραγκιάς (προπονητής Πανιωνίου): «Αρχικά θέλω να δώσω συγχαρητήρια στους παίκτες μου, οι οποίοι έκαναν μεγάλη προσπάθεια για να γυρίσουν το παιχνίδι. Υπήρχε πολύ μεγάλη πίεση στο Ρέθυμνο για το αποτέλεσμα και εμείς το εκμεταλλευτήκαμε στο τέλος, όταν το άγχος άρχισε να βαραίνει τους παίκτες του. Εμείς κατορθώσαμε να μπούμε πάλι στο ματς, με την εμπειρία των παικτών μας, οπότε στο τέλος ήταν λίγο θέμα συγκέντρωσης και τύχης για να πάρουμε το θετικό αποτέλεσμα.

Εμείς συνεχίζουμε έχοντας ένα πολύ δύσκολο ματς με τον Ολυμπιακό. Δεν ξέρω πόσες νίκες θα χρειαστούμε για να σωθούμε. Αυτό που ξέρουμε είναι ότι πλέον έχουμε πλεονέκτημα έναντι του Ρέθυμνο Cretan Kings με δύο νίκες, ενώ με άλλες ομάδες έχουμε μειονέκτημα. Θα δούμε μέχρι το τέλος τι θα γίνει».

Βαγγέλης Ζιάγκος (προπονητής Ρεθύμνου Cretan Kings): «Συγχαρητήρια στον Πανιώνιο. Είναι μία πολύ κακή ήττα. Είναι μία κακή στιγμή που όλοι μας πρέπει να διαχειριστούμε. Κάναμε ένα πολύ κακό 4ο δεκάλεπτο, καθώς σκοράραμε μόλις 6 πόντους και είχαμε ένα ματς συνολικά με 27% στο δίποντο και 8 ασίστ. Δεν υπήρξε κυκλοφορία και δημιουργία.

Προσεγγίσαμε πολύ λάθος το παιχνίδι στο 4ο δεκάλεπτο. Τα περιμέναμε όλα από τον Μπαρτ και ήρθε το αποτέλεσμα αυτό. Θα συνεχίσουμε να παλεύουμε όσο υπάρχουν μαθηματικές ελπίδες».