Μόνο μία ομάδα πρωτάρα στις ευρωπαϊκές διοργανώσεις δεν θυμίζει ο Προμηθέας. Μετά το διπλό επί της Οστάνδης και την επικράτηση κόντρα στην Ολίμπια Λουμπλιάνας, έμεινε αήττητος και στη Γερμανία. Έκανε το 3/3 στο Basketball Champions League επικρατώντας της Μπαϊρόιτ με 75-70 και έχοντας μάλιστα το προβάδισμα για 40 λεπτά.

Ο Τόνι Μέιερ και ο Λεωνίδας Κασελάκης έχοντας από 17 πόντους, οδήγησαν στην επίθεση την αχαϊκή ομάδα που μειονέκτησε στα ριμπάουντ (30 έναντι 40 των γηπεδούχων) αλλά και σε όλες τις κατηγορίες των σουτ (90%-75% οι βολές, 46%-40% τα δίποντα, 40%-38% τα τρίποντα) όμως έκανε 10 λάθη λιγότερα (23-13) έχοντας έτσι τα διπλάσια κλεψίματα (8-16). Έφτασε στη σπουδαία επιτυχία παρότι δέχτηκε μάλιστα 20 πόντους στο transition παιχνίδι ενώ πήρε στον αντίποδα μόνο δύο με αυτόν τον τρόπο.

Ο Προμηθέας μπήκε πολύ αποφασιστικά στο παιχνίδι, ξαφνιάζοντας τους γηπεδούχους αφού μετά από πέντε αγωνιστικά λεπτά ήταν μπροστά με 15-4 και έκλεισε την πρώτη περίοδο προηγούμενος με 25-16, με τον Τόνι Μέιερ “ζεστό”. Ο Αμερικανός είχε 11 πόντους με 5/5 σουτ εντός παιδιάς σε λιγότερο από εννιά λεπτά συμμετοχής.

Η ομάδα της Πάτρας είχε όμως μία μέτρια εκκίνηση στη δεύτερη περίοδο και πετυχαίνοντας μόνο έναν πόντο στα πρώτα τέσσερα λεπτά, επέτρεψε στην Μπαϊρόιτ να πλησιάσει (22-26). Δεν έχασε όμως τη συγκέντρωση του και τον έλεγχο της κατάστασης. Έτσι από το “έθραυστο” 25-29, πήγε στα αποδυτήρια με ένα σημαντικό προβάδισμα 13 πόντων (30-43).

Μετά από δύο λεπτά στο δεύτερο ημίχρονο, ο Προμηθέας έστειλε τη διαφορά στους 16 (30-46) όμως σε εκείνο το σημείο “κόλλησε” επιθετικά, δέχτηκε ένα σερί 18-7 και είδε τη διαφορά του να “ψαλιδίζεται” στους πέντε (48-53 στο 28'). Εξακολουθούσε όμως να έχει τον πρώτο λόγο για τη νίκη (48-57 στο 30').

Οι Γερμανοί μπήκαν στο τελευταίο δεκάλεπτο ασκώντας μεγαλύτερη πίεση και πλησίασαν στους τρεις (57-60) όμως η ελληνική ομάδα είχε και πάλι τις απαντήσεις ξεφεύγοντας με οχτώ (57-65). Πιστή στη γερμανική φιλοσοφία, η Μπαϊρόιτ δεν παράτησε ούτε και τότε το παιχνίδι και 1,5 λεπτό πριν το φινάλε έγινε και πάλι απειλητική (67-71). Με ένα “γκολ-φάουλ” του Μάρτιν στα 32'', οι γηπεδούχοι μείωσαν στους τρεις (70-73), ο Κασελλάκης ήταν ψύχραιμος από τη γραμμή του φάουλ, “σφραγίζοντας” τη νίκη του Προμηθέα.

Τα δεκάλεπτα: 16-25, 30-43, 48-57, 70-75

ΜΠΑΪΡΟΪΤ (Κόρνερ): Μαρτίν 11, Ρόμπερτσον 9 (3), Στόκτον 7 (1), Τόμας 10, Βασάλσκι 3 (1), Μπρουκς 8 (2), Ντόρεθ, Χρόβατ 16 (1), Ραίβιο, Σέιφερθ 6.

ΠΡΟΜΗΘΕΑΣ (Γιατράς): Χολ 2, Κασελάκης 17 (3), Λίποβι 11 (3), Σαλούστρος 7, Τσαϊρέλης 6, Μπράουν 2, Έλις 6, Γκίκας 7, Λαναράς, Μέιερ 17 (2).