Η αντεπίθεση του ΠΑΟΚ στο Basketball Champions League συνεχίστηκε και με άκρως εντυπωσιακό τρόπο. Η ομάδα της Θεσσαλονίκης επικράτησε στο «PAOK Sports Arena» της ελβετικής Φρίμπουργκ με το ευρύ 92-61 για την έκτη αγωνιστική της διοργάνωσης.

Αυτή ήταν η τρίτη διαδοχική νίκη για τον ΠΑΟΚ που πλέον έφτασε στο 3-3 και ισοβαθμεί στην τέταρτη θέση του ομίλου με τη Ναντέρ. Την επόμενη εβδομάδα (21/11) η ομάδα του Ηλία Παπαθεοδώρου παίζει στα Κανάρια Νησιά με την πρωτοπόρο του ομίλου Τενερίφη, που παραμένει αήττητη.

Ο ΠΑΟΚ τελείωσε το παιχνίδι έχοντας 62% στα δίποντα (18/29) και 50% στα τρίποντα (14/28) και για δεύτερη συνεχόμενη εβδομάδα ξεπέρασε τους 90 πόντους.

Από το ξεκίνημα κιόλας του αγώνα η ελληνική ομάδα έδειξε τις διαθέσεις της. Στο πρώτο τετράλεπτο του αγώνα προηγήθηκε με 14-0 ενώ δυόμισι λεπτά πριν από το τέλος του πρώτου δεκαλέπτου βρέθηκε στο +20 νε τον Τζόουνς να κάνει με τρίποντο το 26-6. Το φινάλε της περιόδου βρήκε τον ΠΑΟΚ να είναι μπροστά στο σκορ με 32-10.

Η διαφορά παρέμεινε σταθερή πάνω από τους 18 πόντους σε όλη τη δεύτερη περίοδο με τον Μαργαρίτη να δημιουργεί στο 18' νταμπλ σκορ (44-22), ενώ με τρίποντου του Αθηναίου ο ΠΑΟΚ ξεπέρασε τους 520 πόντους στο ημίχρονο (51-24).

Πολύ γρήγορα στην τρίτη περίοδο ο ΠΑΟΚ πήγε και στο +30 (56-26) ενώ στο 27' ο Γκος την έστειλε και στο +34 (69-35). Με το παιχνίδι να έχει ουσιαστικά κριθεί η τελευταία περίοδο ήταν διαδικαστικού χαρακτήρα με τον ΠΑΟΚ να είναι σταθερά στο +30 και να φτάνει στη νίκη με 92-61.

Τα δεκάλεπτα: 32-10, 51-24, 69-37, 92-61

ΠΑΟΚ (Παπαθεοδώρου): Αθηναίου 16 (3), Χρυσικόπουλος 8 (1), Γκάρετ 8, Κόνιαρης 12 (3), Ζάρας 2, Γκος 9 (1), Χάτσερ, Τζόουνς 10 (3), Μαργαρίτης 9 (1), Μορέιρα 8, Τέπιτς 10 (2).

ΦΡΙΜΠΟΥΡΓΚ (Άλεκσιτς): Γκραβέ 6 (7 ριμπάουντ), Γιαουνίν 5 (1), Τ. Γιούρκοβιτς 3 (1), Μαντιάμπα, Στέινμαν 5, Ν. Γιούκοβιτς 2, Μλάντιαν, Ρόμπερσον 2, Τίμπερλεϊκ 3, Τουρε 15 (6 ριμπάουντ), Γουατς 13 (1), Γουίλιαμσον 7 (7 ριμπάουντ).