Μετά τη νίκη του περασμένου Σαββάτου επί της Λάρισας Bread Factory, ο Άρης σημείωσε μία ακόμη σημαντική νίκη στο Ιβανώφειο επί του Ηρακλή με 76-54, μέσα από την καλύτερη, ίσως, φετινή εμφάνιση του. Οι «κιτρινόμαυροι» ήταν καλά διαβασμένοι και υποχρέωσαν τον Ηρακλή σε μία εμφάνιση που δεν του επέτρεψε, επί της ουσίας, να μπει σε κανένα σημείο του αγώνα, στη διεκδίκηση της νίκης. Οι «κιτρινόμαυροι» έφτασαν στο 6-10 τους «κυανόλευκους» αλλά έχουν το πλεονέκτημα της ισοβαθμίας αφού τους νίκησαν δύο φορές.

Ήταν ένα μονόπλευρο παιχνίδι αφού ο Άρης ήταν εμφανώς καλύτερος στο πρώτο ημίχρονο και έκανε κυριάρχησε ολοκληρωτικά στην τρίτη περίοδο, στη διάρκεια της οποίας έκανε επιμέρους σκορ 21-5, για να στείλει τη διαφορά σε επίπεδα από τα οποία δεν μπορούσε να επιστρέψει ο Ηρακλής που βρέθηκε σε κακή μέρα. Ο Άρης εκτέλεσε πολύ καλύτερα από το τρίποντο (39% έναντι 22% του Ηρακλή), είχε περισσότερα ριμπάουντ (39 έναντι 33) και λιγότερα λάθη (14 έναντι 18).

Με καλή άμυνα και ανάλογες επιλογές στην επίθεση του, ο Άρης είχε τον πρώτο λόγο στην πρώτη περίοδο. Προηγήθηκε με 12-5 στο 4' και 20-10 στο 8', αφού εκμεταλλεύτηκε και την αδυναμία του Ηρακλή να βρει ρυθμό. Οι γηπεδούχοι έμειναν χωρίς σκορ από το 5:40 ως την τελευταία κατοχή της περιόδου όταν σκόραραν με τον Ίμπανκς, για το 13-20 της πρώτης περιόδου. Ο Ηρακλής έκλεισε το δεκάλεπτο με 5/17 σουτ έναντι των 7/14 του Άρη αλλά η μεγαλύτερη διαφορά ήταν τα ριμπάουντ (4-13).

Οι φιλοξενούμενοι συνέχισαν να έχουν τον έλεγχο και στη δεύτερη περίοδο, κυρίως χάρη στην καλή αμυντική λειτουργία τους. Ο Ηρακλής είχε 17 πόντους στα πρώτα 14 αγωνιστικά λεπτά και η διαφορά ήταν σε διψήφια επίπεδα (17-27). Σε εκείνο το σημείο ο Θανάσης Σκουρτόπουλος επιστράτευσε ένα ζον-πρες που έκανε πιο δύσκολη τη δουλειά του Άρη στην επίθεση όμως η διαφορά παρέμεινε στα ίδια επίπεδα (22-31 στο 18'). Ο Άρης βρέθηκε και στο +12 λίγο πριν το τέλος (26-38), πριν προκύψει το 29-38 του ημιχρόνου, με τους φιλοξενούμενους να έχουν 10 πόντους από επιθετικά ριμπάουντ έναντι δύο του Ηρακλή.

Η εκκίνηση δεύτερου ημιχρόνου έκανε ακόμη πιο ξεκάθαρη την κυριαρχία του Άρη. Ο Ηρακλής έμεινε χωρίς σκορ στα πρώτα 6,5 λεπτά και ο Άρης εκτόξευσε τη διαφορά στους 21 (29-50) και στο 28', 25 πόντοι χώριζαν τους δύο αντιπάλους (32-57). Στο τέλος της τρίτης περιόδου ήταν προφανές ότι η ομάδα του Σάββα Καμπερίδη θα έφευγε με τη νίκη από το Ιβανώφειο (34-59).

Ο Ηρακλής μπήκε στην τέταρτη περίοδο με ένα 8-0 (42-59 στο 33') όμως ο Άρης δεν αισθάνθηκε την πίεση του αντιπάλου του αφού γρήγορα έστειλε τη διαφορά πάνω από τους 20 (42-68 στο 35') για να σβήσει κάθε πιθανότητα επιστροφής των γηπεδούχων.

Τα δεκάλεπτα: 13-20, 29-38, 34-59, 54-76.

Σάββας Καμπερίδης (Προπονητής Άρη): «Πολλά συγχαρητήρια στην ομάδα, στους παίκτες και στους συνεργάτες μου, καθώς σε πολύ σύντομο χρονικό διάστημα έγινε εξαιρετική δουλειά από όλους. Η άμυνα ήταν αυτή που μας έδωσε τη νίκη, περιορίσαμε τα ατού του Ηρακλή, κυριαρχήσαμε στα ριμπάουντ. Στο τέλος χάσαμε λίγο τη συγκέντρωσή μας όμως πήραμε αυτό που θέλαμε».

Για τη συνέχεια: «Οι δύο συνεχόμενες νίκες μας δίνουν μεγάλη ανάσα αλλά πρέπει να συνεχίσουμε στον ίδιο ρυθμό για να πάρουμε ότι περισσότερο μπορούμε στα επόμενα παιχνίδια. Στις τελευταίες αγωνιστικές, οι ομάδες που είναι χαμηλά στη βαθμολογία έχουν υψηλό κίνητρο, γι’ αυτό βλέπουμε αποτελέσματα τα οποία δεν περιμένουμε. Οπότε εμείς δεν πρέπει να χάσουμε τον προσανατολισμό μας, κοιτάμε πρώτα την παραμονή αν και η άποψή μου είναι ότι η ομάδα έχει τη δυνατότητα να μπει στα Playoffs. Θέλω επίσης να ευχηθώ καλή συνέχεια στον Ηρακλή ο οποίος – λόγω των τελευταίων αποτελεσμάτων – παίζει με πολύ μεγάλη πίεση. Προφανώς όμως έχει την ποιότητα για να ανταποκριθεί στις απαιτήσεις των αγώνων που ακολουθούν».

Για τη βελτίωση του Άρη στην άμυνα «Αν εξαιρέσουμε το τέλος της 3ης περιόδου και την αρχή της τελευταίας είχαμε την απαιτούμενη συγκέντρωση και ενέργεια. Με τον τρόπο που επιλέξαμε να παίξουνε, πηγαίνοντας επιθετικά στην μπάλα, σταματήσαμε τη δημιουργία του Ηρακλή, προοδευτικά ελέγχαμε τα ριμπάουντ και παρουσιάζοντας ομαδικότητα στην επίθεση στο πρώτο ημίχρονο, κρατήσαμε τη διαφορά. Η άμυνά μας έκανε τη διαφορά, γιατί το τρίτο δεκάλεπτο καθόρισε το αποτέλεσμα γιατί περιορίσαμε τον Ηρακλή στους πέντε πόντους. Δεδομένων των συνθηκών του αγώνα, θεωρώ ότι κάναμε την καλύτερη φετινή εμφάνισή μας. Πρέπει όμως να πούμε ότι οι επιστροφές παικτών στις προπονήσεις μας έχουν βοηθήσει να βρούμε ρυθμό και φάνηκε ότι όταν είμαστε όλοι μαζί έχουμε καλύτερη ομάδα σε σχέση μ’ αυτή που δείξαμε στη διάρκεια του Πρωταθλήματος».

Θανάσης Σκουρτόπουλος (Προπονητής Ηρακλή): «Θέλω να δώσω συγχαρητήρια στον Άρη. Ήρθε να παίξει ένα παιχνίδι κατηγορίας. Τα παιδιά μπήκαν με δυναμισμό, πήραν τις επαφές κι αυτό τους οδήγησε σε ένα σκορ που εμείς κυνηγούσαμε. Για την ομάδα μου ήταν μια τρομερή έκπληξη το σημερινό. Είχαμε κάνει καλές προπονήσεις τις προηγούμενες μέρες, προερχόμασταν από ένα αποτέλεσμα που έπρεπε να μας δώσει... φτερά και δυστυχώς αποδείχθηκε πως το πρόβλημα που υπάρχει στη νοοτροπία της ομάδας είναι μεγαλύτερο απ΄ ότι πιστεύαμε. Υπήρχε πολύ χαλάρωση από τα παιδιά, καθώς, αρκετοί ήθελαν να κερδίσουν ατομικά και όχι συλλογικά. Δεν θα πω πως ήταν μια κακή βραδιά, αλλά ήταν γενικώς αλλού η ομάδα.

Προετοιμαστήκαμε πολύ καλά, αλλά έχουμε θέμα με τους Αμερικάνους. Πρέπει να λυθεί εκ των έσω γιατί δεν έχουμε άλλες αλλαγές. Είναι βαριά ονόματα κάποιοι, αλλά η ανταπόκριση που παίρνουμε δεν είναι αντάξια της αξίας τους. Αν δεν παίξουμε και οι πέντε σαν ένα θα είναι πολύ δύσκολα τα πράγματα για εμάς. Αυτό αποδείχθηκε σήμερα με τον πιο περίτρανο τρόπο. Πρέπει να βρεθεί λύση και δεν ξέρω πως θα γίνει. Στην ανάγκη θα γίνουν αλλαγές που δεν τις περιμένει κανείς. Δεν μπορούμε να προχωρήσουμε με βάσει το ατομικό συμφέρον. Εμείς πρέπει να αλλάξουμε τη κατάσταση αυτή. Όλοι μαζί δουλειά για να ανατρέψουμε την εις βάρος μας κατάσταση».

Για το αν ο Ηρακλής κινδυνεύει είπε: «Το παιχνίδι του Ιωνικού το προσπερνάμε θα δούμε αν ήταν καλό ή κακό που χάσαμε όταν βγει η απόφαση. Η ομάδα ήταν και είναι σε κίνδυνο. Αν δεν προσέξουμε θα έχουμε πρόβλημα ως το τέλος και θα εξαρτόμαστε από τα αποτελέσματα των άλλων».