Ο Ολυμπιακός έχασε την αμυντική συνέπειά του, δεν είχε λύσεις στην επίθεση και γνώρισε την ήττα από την Αναντολού Εφές στην Κωνσταντινούπολη με 84-70. Η ελληνική ομάδα έκανε κακό δεύτερο ημίχρονο καθώς στη λήξη του πρώτου είχε το προβάδισμα (37-40).

Στον ρυθμό του Ολυμπιακού κύλησε το πρώτο ημίχρονο σ’ ένα κλειστό παιχνίδι με διαδοχικές εναλλαγές στο σκορ. Η ελληνική ομάδα ήλεγχε το παιχνίδι, βασίστηκε στην ευστοχία της έξω από τα 6,75 (σ. σ. 6/10), στην κυριαρχία της κάτω από τα καλάθια αλλά και στον Βαγγέλη Μάντζαρη που έκανε εξαιρετικό πρώτο δεκάλεπτο. Οι δικοί του πόντοι έπαιξαν ρόλο στο 7-0 του Ολυμπιακού που μετέτρεψε το 8-4 (4’) της Αναντολού σε 8-11 (6’). Οι Τούρκοι είχαν τις λύσεις από την περιφέρεια με τους Περπέρογλου, Μπιέλιτσα και το δεκάλεπτο ολοκληρώθηκε με σκορ 17-18 υπέρ της ελληνικής ομάδας.

Στη δεύτερη περίοδο και οι δύο ομάδες πέρασαν τη μπάλα στη ρακέτα. Οι γηπεδούχοι «χτύπησαν» με τον Νέναντ Κρστιτς, ενώ ο Ολυμπιακός πήρε βοήθειες από τον Χάντερ. Οι λεπτές ισορροπίες διατηρήθηκαν σε όλη τη διάρκεια της περιόδου (27-23 στο 13’ και 33-37 στο 18’), για να ολοκληρωθεί το πρώτο ημίχρονο με εύστοχο τρίποντο από τον Όλιβερ Λαφαγιέτ και με την ελληνική ομάδα στο +3 (37-40).

Ο Ολυμπιακός έκανε ένα πολύ κακό τρίτο δεκάλεπτο. Παρότι στα πρώτα λεπτά έδειξε να το ελέγχει μέσα από την άμυνά του, διατηρώντας το προβάδισμα (40-43). Στην πραγματικότητα όμως δεν εξαργύρωσε την αμυντική προσπάθειά του, υπέπεσε σε πολλά λάθη (σ. σ. έξι σ’ αυτή τη περίοδο), γεγονός που προκάλεσε εκνευρισμό και κακές επιλογές στην επίθεση. Αυτός τον οδήγησε στην απώλεια της αμυντικής συνέπειας Αυτό εκμεταλλεύτηκαν οι γηπεδούχοι, απάντησαν με επιμέρους σκορ 7-1 και προηγήθηκαν με 47-44 (26’), αλλά και με διαφορά επτά πόντων (55-48) 40 δευτερόλεπτα πριν τον τέλος της 3ης περιόδου. Αυτή έκλεισε με σκορ 57-52 με κάρφωμα του Ντάνστον, ενώ το επιμέρους σκορ για τους γηπεδούχους ήταν 20-12.

Με τον χειρότερο τρόπο ξεκίνησε η τελευταία περίοδος. Η διαφορά έφτασε και στα επίπεδα των δώδεκα πόντων (64-52, 32’), καθώς η άμυνα της ελληνικής ομάδας παρέμεινε αναποτελεσματική, κυρίως όμως στην επίθεση δεν είχε τον τρόπο να εκτελέσει, χάνοντας διαδοχικά σουτ έξω από τη γραμμή του τριπόντου. Με τους Ερτέλ, Ντρέιπερ και Τζάνινγκ να ευστοχούν διαδοχικά έξω από τα 6,75 και τον Ολυμπιακό να μην μπορεί να αντιδράσει η διαφορά εκτοξεύτηκε στους 18 πόντους (73-55, 35’), δίνοντας ουσιαστικά τυπικό χαρακτήρα στα εναπομείναντα λεπτά καθώς η ομάδα του Γιάννη Σφαιρόπουλου δεν είχε τον τρόπο αλλά και τον χρόνο για να ανατρέψει την εις βάρος της κατάσταση.

Δεκάλεπτα: 17-18, 37-40, 57-52, 84-70

ΑΝΑΝΤΟΛΟΥ ΕΦΕΣ (Ίβκοβιτς): Μπαλμπάι 4, Οσμάν 2, Περπέρογλου 8(1), Σάριτς 4, Ντρέιπερ 14(4), Κρστιτς 13, Λάσμε 12, Τζάνινγκ 8(2), Ερτέλ 9(1), Μπιέλιτσα 10(1).

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Σφαιρόπουλος): Πέτγουεϊ, Χάντερ 12, Ντάνστον 6, Σπανούλης 2, Σλούκας 8, Πρίντεζης 6, Μάντζαρης 14(4), Λαφαγιέτ 11(3), Ντάρντεν 7(1), Λοτζέσκι 4(1).

«Πρέπει να είμαστε πιο «σκληροί» στον επόμενο αγώνα», σημείωσε ο Γιάννης Σφαιρόπουλος, προπονητής του Ολυμπιακού, μετά την εκτός έδρας ήττα της ομάδας του από την Αναντολού Έφες.

«Η Αναντολού Εφές έπαιξε καλύτερα στο δεύτερο ημίχρονο και άξιζε τη νίκη», παραδέχθηκε ο κόουτς των «ερυθρόλευκων» και εξήγησε: «Ξεκινήσαμε καλά και όπως είχαμε σχεδιάσει στο πρώτο ημίχρονο. Παίξαμε καλά αμυντικά, είχαμε καλή κυκλοφορία και λόγω αυτού είχαμε καλά ποσοστά και προηγηθήκαμε. Αυτό άλλαξε στο δεύτερο ημίχρονο, όμως. Εμείς παίξαμε καλά στο πρώτο ημίχρονο, αλλά αυτοί στο δεύτερο».

«Χάσαμε τη συγκέντρωση μας στο δεύτερο ημίχρονο, δεν είχαμε καλή ψυχολογία από κάποια λάθη που κάναμε και τώρα πρέπει να κοιτάξουμε μπροστά», τόνισε ο Σφαιρόπουλος και έδωσε σύνθημα ανασύνταξης: «Συνεχίζουμε, πρέπει να είμαστε πιο σκληροί στο επόμενο παιχνίδι μας».