Την πρώτη του εκτός έδρας νίκη στη φετινή Ευρωλίγκα πανηγύρισε ο Παναθηναϊκός ΟΠΑΠ που πέρασε νικηφόρα από την Αγία Πετρούπολη, με 89-79 κόντρα στη Ζενίτ, στο παιχνίδι που άνοιξε την αυλαία της 4ης αγωνιστικής.

Μεγάλος πρωταγωνιστής των πρωταθλητών Ελλάδας ο Νικ Καλάθης που τελείωσε το παιχνίδι 15 ασίστ και ακόμα 8 πόντους, 5 ριμπάουντ και 3 κλεψίματα. Από κοντά ο Ιωάννης Παπάτερου (9 πόντοι, 11 ριμπάουντ) αλλά και οι Φριντέτ (22π. σε 21') και Τόμας (17π.).

Μετά από τις ήττες του στη Γαλλία από τη Βιλερμπάν και στο ΟΑΚΑ από την Αρμάνι, ο Παναθηναϊκός ΟΠΑΠ επέστρεψε στα θετικά αποτελέσματα έχοντας πλέον ρεκόρ 2-2.

Οι γηπεδούχοι πήραν προβάδισμα από το ξεκίνημα της αναμέτρησης (5-0 στο 1', 11-6 στο 4'), όμως ο Παναθηναϊκός ΟΠΑΠ με πέντε πόντους του Τόμας προσπέρασε για πρώτη φορά στο 8' με 20-18, ενώ έκλεισε το πρώτο δεκάλεπτο προηγούμενος με 22-20.

Ο Μήτογλου με τέσσερις δικούς του πόντους έκανε το 26-30 στο 15' ενώ ένα λεπτό αργότερα ο Τόμας πήγε για πρώτη φορά το «πράσινο» προβάδισμα στο +6 (28-34). η Ζενίτ κατάφερε να επιστρέψει ισοφαρίζοντας με τον Αλμπισί σε 38-38 όμως ο Βουγιούκας έδωσε προβάδισμα ενός καλαθιού στον Παναθηναϊκό ΟΠΑΠ στο φινάλε του πρώτου μέρους.

Η ίδια εικόνα συνεχίστηκε και στην τρίτη περίοδο με τον Παναθηναϊκό ΟΠΑΠ να συντηρεί σταθερά το προβάδισμά του. Στο 23' ο Αγιόν μείωσε για τη Ζενίτ σε 45-48 ωστόσο ο Παναθηναϊκός με τρίποντο του Παπαπέτρου και γκολ φάουλ του Γουάιλι ξέφυγε με 54-45 ενώ στη συνέχεια ο Φριντέτ με τρίποντο έστειλε τη διαφορά στο +10 (47-57). Στο 27' ο Παπαπέτρου έκανε το σκορ 51-65 όμως ακολούθησε ένα 9-0 της Ζενίτ που της επέτρεψε να μείωσε σε 60-65 στο 30'.

Το ρωσικό σερί σταμάτησε στο 11-0 με τον Αμπρομάιτις να μειώνει σε 62-65, όμως Γουάιλι και Καλάθης έστειλαν και πάλι την ελληνική ομάδα στο +8 (62-70). Ο Παναθηναϊκός συντήρησε το προβάδισμα του με την Ζενίτ να μειώνει σε 79-83 με το Αλμπισί στα 1'15'' πριν από το τέλος. Ο Φριντέτ ωστόσο ήταν εύστοχος και τις δύο φορές που πήγε στις βολές, με τον Παναθηναϊκό ΟΠΑΠ να συντηρεί το προβάδισμα του και να φάνει στην επικράτηση με 89-79.

Τα δεκάλεπτα: 20-22, 38-40, 60-65, 79-89.

ΖΕΝΙΤ (Πλάθα): Αϊβερσον 10, Αλμπισί 15 (4), Πονκρασόφ, Χόλινς, Τόμας 12 (2), Ρένφρο 2, Κοστόφ, Πούσκοφ 2, Τρούσκιν 6 (2), Αμπρομάιτις 4, Πονίτκα 16 (1), Αγιόν 12.

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ ΟΠΑΠ (Πεδουλάκης): Τόμας 17 (2), Ράις 3 (1), Παπαγιάννης, Παπαπέτρου 9 (1 τρ., 11 ριμ.), Βουγιούκας 6, Τζόνσον, Μπράουν, Φριντέτ 22 (2), Καλάθης 8 (15 ασίστ), Γουάιλι 14, Μήτογλου 8, Μπεντίλ 2.