Σε ένα ντέρμπι που άρχισε στις 21.30 και ολοκληρώθηκε δέκα λεπτά μετά τα μεσάνυχτα , λόγω της 45άλεπτης διακοπής του - για να εκκενωθούν οι εξέδρες του γηπέδου της Πυλαίας, με απόφαση των διαιτητών- ο ΠΑΟΚ (9-6) πέτυχε την πέμπτη συνεχή νίκη του επί του Αρη (6-9), σε αγώνες, της Basket League, επικρατώντας με 56-49.

Έξι λεπτά πριν από τη λήξη της αναμέτρησης, κι ενώ το σκορ ήταν 45-41, ο διαιτητής Χρυστόστομος Σχοινάς προέβη στη διακοπή του αγώνα και διέταξε την εκκένωση των κερκίδων, λόγω της ρίψης μιας κροτίδας στον αγωνιστικό χώρο. Χάρη στην άμεση κινητοποίηση των αστυνομικών δυνάμεων, ο αγώνας επανάρχισε μετά από 45 λεπτά και η λήξη του βρήκε νικητές τους γηπεδούχους, οι οποίοι καθοδηγήθηκαν και οιστρηλατήθηκαν στα καθοριστικά σημεία από τον Απόλλωνα Τσόχλα.

Ο πρώην παίκτης του Ρεθύμνου σημείωσε τους επτά από τους εννέα πόντους του στην τελευταία περίοδο, με αποκορύφωμα το εντυπωσιακό μακρινό τρίποντο με το οποίο ανέβασε τη διαφορά στους επτά πόντους (54-47), δύο λεπτά και πενήντα δευτερόλεπτα πριν από τη λήξη.

Όταν στην αρχή του αγώνα ο Αρης προηγήθηκε με 3-2 ο ΠΑΟΚ κατευθυνόμενος από τον (πολυτιμότερο παίκτη του πρώτου γύρου της Basket League OPAP 2013-2014) D.J. Κούπερ και από τον Μιχάλη Τσαϊρέλη απάντησε με σερί 13-0 για το 16-3 που του έδωσε τον αέρα της υπεροχής. Σε εκείνο το χρονικό σημείο οι γηπεδούχοι είχαν 6/10 σουτ (εκ των οποίων 4/5 τρίποντα) εντός παιδιάς, έναντι 1/7 των φιλοξενούμενων. Ο Λευτέρης Μποχωρίδης και ο Ευθύμης Τσακαλέρης χρεώθηκαν νωρίς με τρία φάουλ και ο Μίλαν Μίνιτς χρησιμοποίησε άμυνα ζώνης, ενώ όταν ο Αρης μείωσε σε 29-22, ο Σούλης Μαρκόπουλος είδε τον Γιώργο Δέδα και τον Γιώργο Μπόγρη να σκοράρουν και να διατηρούν τη διαφορά σε διψήφιο νούμερο.

Η λήξη του πρώτου ημιχρόνου βρήκε τον «Δικέφαλο του Βορρά» να προηγείται με 34-25, αλλά στη συνέχεια ο Αρης βελτίωσε την αμυντική επίδοση του και με τρίποντο του Αντώνη Ασημακόπουλου έφερε το ματς στον πόντο (39-38). Μετά τη διακοπή της αναμέτρησης, ο Αρης εμφανίστηκε «κρύος», ενώ ο ΠΑΟΚ ανταποκρίθηκε στις απαιτήσεις του αγώνα και χάρη στις επιθετικές πρωτοβουλίες του Τσόχλα, ο οποίος ταυτόχρονα «κράτησε» τον ρυθμό και έδωσε λύσεις στην άμυνα, στερέωσε το προβάδισμα του και κλείδωσε τη νίκη, που τον διατηρεί μόνο του στην τέταρτη θέση της βαθμολογίας.

Τα δεκάλεπτα: 20-11, 14-14, 9-16, 13-8

* Πριν από την έναρξη της αναμέτρησης ο πολυτιμότερος παίκτης του πρώτου γύρου της Basket League ΟΠΑΠ, Ντι Τζέι Κούπερ, παρέλαβε το βραβείο του από το μέλος της ΚΑΕ ΠΑΟΚ Ευάγγελο Γαλατσόπουλο.