Στο… θρίλερ της 24ης αγωνιστική της Basket League ΣΚΡΑΤΣ και στο γειτονικό ντέρμπι, ο Κόροιβος με ανατροπή και πρωταγωνιστές τους πολύπειρους Σάσα Βασίλιεβιτς (21 πόντοι με 4/10 τρίποντα), Γκιγιέρμο Ρούμπιο (18 πόντοι και 11 ριμπάουντ), νίκησε εντός έδρα στην παράταση τον Απόλλωνα Πάτρας Carna (74-68, κ.α. 61-61).

Οι γηπεδούχοι με την σημερινή έφτασαν τις 9 νίκες, αλλά λόγω του μειονεκτήματος στην ισοβαθμία με τον ΚΑΟΔ American Genetics για να προλάβουν τα πλέι οφ πρέπει η ομάδα της Δράμας να γνωρίσει δύο ήττες στις ισάριθμες τελευταίες αγωνιστικές της κανονικής περιόδου, και εκείνοι να πετύχουν δύο νίκες επί της ΑΕΝΚ Δημουλάς στο Ζηρίνειο και επί του Κολοσσού H Hotels εντός έδρας. Με την σημερινή ήττα οι «Φρουροί της Αχαΐας» ουσιαστικά μένουν εκτός πλέι οφ. Για να προκριθεί στα πλέι οφ ο Απόλλων Carna πρέπει η ομάδα της Δράμας να γνωρίσει δύο ήττες στις ισάριθμες τελευταίες αγωνιστικές της κανονικής περιόδου, ο Κόροιβος να κάνει μια νίκη και παράλληλα οι «Φρουροί της Αχαΐας» να πετύχουν δύο νίκες, ενώ την τελευταία αγωνιστική αντιμετωπίζουν τον Παναθηναϊκό στο ΟΑΚΑ…

Στην ισοβαθμία μεταξύ Κοροίβου και Απόλλωνα Carna, το πλεονέκτημα έχει η ομάδα της Αμαλιάδας, διότι κάλυψε την διαφορά των πέντε πόντων, που είχε ηττηθεί στην Πάτρα στην συνάντηση του πρώτου γύρου.

Ο Απόλλων Carna άρχισε καλύτερα τον αγώνα και με έξι σερί πόντους του Γάϊου Σκορδίλη προηγήθηκε με νταμπλ σκορ 16-8 λίγο πριν το 6’ και με 20-13 λίγο μετά το 11’. Με πρωταγωνιστή τον Τίμοθι Μπάουερς και τρίποντο του Σάσα Βασίλιεβιτς οι γηπεδούχοι μείωσαν σε 23-22 με επιμέρους σκορ 9-3 3’ και 24’’ πριν την λήξη του πρώτου ημιχρόνου.

Με δύο τρίποντα των Τοαρλίν Φιτζπάτρικ, Κέβιν Γκάλογουεϊ, οι «Φρουροί της Αχαΐας» ξέφυγαν με 29-24 με 2’ και 36’’ να απομένουν για το τέλος του πρώτου μέρους, αλλά ο Κόροιβος με σερί 6-0 με τέσσερις πόντους του Βασίλιεβιτς, τελείωσε το πρώτο ημίχρονο μπροστά στο σκορ με 30-29.

Ο Απόλλων Carna μπήκε καλύτερα στο δεύτερο ημίχρονο, όπως είχε συμβεί και στην αναμέτρηση, και με δύο βολές του Σκορδίλη και τρίποντο του Μάριου Μπατή, προσπέρασε με 34-30 πριν συμπληρωθεί το πρώτο λεπτό του τρίτου δεκάλεπτου. Οι φιλοξενούμενοι διατήρησαν το προβάδισμα μέχρι τα τελευταία δευτερόλεπτα της τρίτης περιόδου, που ο Τζόσουα Μάτζετ με τρίποντο ισοφάρισε 43-43, 19’’ πριν την λήξη του δεκάλεπτου. Η τρίτη περίοδος, ωστόσο, ολοκληρώθηκε με τον Απόλλωνα Carna μπροστά στο σκορ μετά από καλάθι του Αλέξη Σιγκούνα (45-43).

Με πέντε σερί πόντους με ένα τρίποντο του Βασίλιεβιτς, ο Κόροιβος απέκτησε ξανά προβάδισμα στο σκορ από το πρώτο ημίχρονο, με 48-45 λίγο πριν συμπληρωθεί το πρώτο δίλεπτο της τέταρτης περιόδου. Ο Μπράντον Πεν απάντησε αμέσως με τρίποντο (48-48) και δύο αντίπαλοι εναλλάσσονταν στο σκορ μέχρι 1’ και 58’’ πριν το τέλος της κανονικής διάρκειας της συνάντησης, που οι «Φρουροί της Αχαΐας» προηγήθηκαν με 61-58 με δύο βολές του Φιτζπάτρικ και τρίποντο του Γκάλογουεϊ. Με καλάθι του Ρούμπιο και μια βολή του Ράουλ Μάρσαλ, οι γηπεδούχοι ισοφάρισαν σε 61-61 29’’ πριν την λήξη του σαραντάλεπτου.

Ο Μουχάμαντ Ελ Αμίν στην επίθεση του Απόλλωνα Carna αστόχησε σε τρίποντο και μετά το επιθετικό ριμπάουντ πάτησε εκτός γηπέδου και σχεδόν με την εκπνοή το τρίποντο του Βασίλιεβιτς κόπηκε από τον Γκάλογουεϊ. Έτσι ο αγώνας οδηγήθηκε στην παράταση.

Στο έξτρα πεντάλεπτο ο Κόροιβος με δύο βολές του Βασιλίεβιτς και τρίποντο του Μάρσαλ ξέφυγε με 66-62 πριν συμπληρωθεί το πρώτο λεπτό. Με τον Πεν να σκοράρει και τους πέντε πόντους των φιλοξενούμενων στην παράταση, οι «Φρουροί της Αχαΐας» μείωσαν στον πόντο (67-66) λίγο μετά την συμπλήρωση δύο λεπτών στην παράταση.

Ο Ανδρέας Κανονίδης με μια βολή και τρίποντο του Βασίλιεβιτς, οι γηπεδούχοι απέκτησαν σημαντικό πλεονέκτημα για την νίκη με προβάδισμα πέντε πόντων (71-66) 45’’ πριν το τέλος του έξτρα πενταλέπτου. Με δύο βολές του Μάρσαλ και μια του Ρούμπιο, ο Κόροιβος… σφράγισε την νίκη του (74-68).

Tα δεκάλεπτα: 13-16, 30-29, 43-45, 61-61 (κ.α.), 74-68.

Νίκος Βετούλας (προπονητής Απόλλων Carna): «Συγχαρητήρια στον Χάρη και στον Κόροιβο για την πολύ καλή φετινή πορεία. Είναι σημαντικό για την περιοχή να υπάρχει μια τέτοια ομάδα στην περιοχή μας. Στο παιχνίδι θεωρώ πως κέρδισε ο πιο τυχερός. Είχαμε τη δυνατότητα να πάρουμε τη νίκη στην κανονική διάρκεια, όμως την χάσαμε. Είχαμε αστοχία στις βολές και δεν είχαμε αυτοπεποίθηση. Το τελευταίο είναι και το μεγάλο μας πρόβλημα το τελευταίο διάστημα. Παλεύουμε στην άμυνα, όμως δεν έχουμε την ίδια αυτοπεποίθηση στην επίθεση. Όσο για το τι είναι αποτυχία, δεν θα είναι η μη είσοδος στην οκτάδα, αλλά το γεγονός πως... δεν κατακτήσαμε το Κύπελλο. Ο Απόλλωνας έχει παίξει δύο φορές σε τελικό Κυπέλλου τα τελευταία 90 χρόνια. Δεν αλλάζει κάτι σχετικά με την αποχώρησή μου στο τέλος της χρονιάς. Θα τα πούμε αυτά όταν θα έρθει η ώρα. Θέλουμε να νικήσουμε τον Πανιώνιο για την αξιοπρέπειά μας».

Αλέξης Σιγκούνας (μπασκετμπολίστας Απόλλων Carna): «Συγχαρητήρια στον Κόροιβο δίκαιη νίκη. Εμείς ήμασταν η ομάδα που ήρθε στο γήπεδο με κίνητρο για τη νίκη, ώστε να διεκδικήσουμε μια θέση στα playoffs, αλλά από τη στιγμή που περιμένεις κι άλλα αποτελέσματα, δεν κρίνεται μόνο από τη δική σου απόδοση. Ωστόσο, από τη στιγμή που εμείς δεν κερδίσαμε, δεν μπορώ να πω και πολλά πράγματα γι' αυτό. Αυτό που έχουμε να κάνουμε σαν ομάδα είναι να κοιτάξουμε τον καθρέφτη και να δούμε τι μπορεί να κάνει ο καθένας καλύτερα. Πώς μπορεί ο καθένας να βελτιώσει τον εαυτό του για το καλό της ομάδας. Στον επαγγελματικό αθλητισμό ποτέ δεν είναι αργά και θα προσπαθήσουμε να εξαντλήσουμε κάθε περιθώριο για να βγούμε στα πλέι οφ».

Σε ερώτηση για το τι φταίει και αν η ομάδα θα έχει αποτύχει σε περίπτωση που δεν μπει στα πλέι οφ, ο Σιγκούνας απάντησε ότι: «Βρίσκομαι λιγότερο από έναν μήνα στην ομάδα και δεν μπορώ να πω με σιγουριά κάτι τέτοιο. Ήρθα σε μια δύσκολη στιγμή για την ομάδα με τραυματισμούς και παιχνίδια που δεν έπαιζε καλά για να δώσω ενέργεια στα παιδιά και να βοηθήσω όσο μπορώ. Πρέπει να προσπαθούμε όλοι για το καλό της ομάδας. Όταν δεν γίνεται αυτό θα έχουμε αποτυχίες. Συνεχίζουμε να πολεμάμε. Έχουμε τα παιχνίδια με Πανιώνιο και Παναθηναϊκό. Αν δεν μπούμε στα πλέι οφ συμφωνώ πως η ομάδα θα έχει αποτύχει, καθώς όταν κυνηγάς την οκτάδα, βρίσκεσαι στην έκτη θέση και μετά πέφτεις στην 9η και στη 10η, τότε δεν έχεις πετύχει τον στόχο σου».

Χάρης Μαρκόπουλος (προπονητής Κοροίβου): «Ήταν ένα περίεργο παιχνίδι, γιατι εμείς προερχόμασταν από μια μεγάλη επιτυχία και δεν ξέραμε πώς να παρουσιαστούμε και η ομάδα του Απόλλωνα ήταν πολύ βελτιωμένη στο προηγούμενη παιχνίδι. Ο πιο τυχερός και ψύχραιμος θα νικούσε. Έτυχε εμείς να πάρουμε διαφορά στην παράταση και νικήσαμε. Ευχαριστούμε τον κόσμο μας για τη στήριξή του και τους παίκτες μου που έδωσαν τον καλύτερό τους εαυτό.

Θέλω να ευχαριστήσω τον κόουτς Βετούλα. Είχαμε συνεργαστεί στον Άρη και θέλει μεγάλα κότσια να παίρνεις μια ομάδα από τη Β’ Εθνική και μέσα σε δύο χρόνια να παίζεις την πηγαίνεις στα πλέι οφ και να περνάς και στον τελικό του Κυπέλλου. Ο Απόλλωνας είναι παράδειγμα για εμάς και θέλουμε να δημιουργήσαμε φέτος μια καλή βάση για να έχουμε στα επόμενα χρόνια ανάλογες πορείες. Είχαμε μια ομάδα ειδικών συνθηκών και ήταν σημαντικό να μπορέσουμε να εξασφαλίσουμε την παραμονή κατηγορία. Συνεχίζουμε να απολαμβάνουμε το παιχνίδι και το ταμείο θα γίνει στο τέλος».

Σάσα Βασίλιεβιτς (μπασκετμπολίστας του Κόροιβου): «Θα ήθελα να συγχαρώ το προπονητικό τιμ και τους συμπαίκτες μου για τη μεγάλη νίκη, καθώς και να ευχαριστήσω και τον κόσμο για τη στήριξή του σήμερα. Ο Απόλλων είναι μια πολύ μεγάλη ομάδα, με καλή σεζόν αν εξαιρέσουμε τα τελευταία παιχνίδια και το γεγονός πως έφτασε μέχρι τον τελικό του κυπέλλου τα λέει από μόνο του. Είμαστε μια νέα ομάδα, είχαμε τραυματισμούς και χάσαμε και κάποιους Αμερικανούς μας μέσα στη χρονιά. Παρά τις αρκετές ήττες στις λεπτομέρειες, δεν τα παρατήσαμε, συνεχίσαμε να δουλεύουμε και η αλήθεια πως η νίκη επί του ΠΑΟΚ άλλαξε την τύχη μας και ήρθαν πολύ καλά αποτελέσματα».