Την 11η νίκη του στην Ευρωλίγκα πανηγύρισε ο Παναθηναϊκός Superfoods που με κορυφαίο τον Γιάννη Μπουρούση επιβλήθηκε με 71-65 της Μπαρτσελόνα και έκανε ένα ακόμα σημαντικό βήμα για την πρόκρισή του στην οκτάδα της διοργάνωσης.

Κορυφαίος του Παναθηναϊκού ο Γιάννης Μπουρούσης που τελείωσε το παιχνίδι με 14 πόντους και 11 ριμπάουντ, αλλά δίχως λάθος, και επιπλέον δύο μπλοκς, 3 ασιστ, 1 κλέψιμο και 8 κερδισμένα φάουλ σε περίπου 33 αγωνιστικά λεπτά.

Οι «πράσινοι» επέβαλλαν το ρυθμό τους από το ξεκίνημα του αγώνα, με την Μπαρτσελόνα να έχει πρόβλημα στη δημιουργία, κάνοντας πολλά λάθη (21 συνολικά) ενώ παρότι ήταν άστοχοι κατάφεραν να πάρουν από το ξεκίνημα προβάδισμα στο σκορ. Η Μπαρτσελόνα αντέδρασε στα μέσα της δεύτερης περιόδου προσπερνώντας με 25-22 όμως ακολούθησε ένα σερί 12-0 του Παναθηναϊκού που του έδωσε προβάδισμα με 34-25 κλείνοντας το πρώτο ημίχρονο στο +7.

Στο ξεκίνημα του δευτέρου μέρους η διαφορά πήγε σε διψήφια επίπεδα (39-29 στο 22'), με τον Παναθηναϊκό να τη συντηρεί ως το φινάλε της περιόδου, όμως στη συνέχεια οι Καταλανοί βρίσκοντας «μεγάλα» σουτ κατάφεραν να μειώσουν τη διαφορά φτάνοντας ως το και το 55-54. Ο Μπουρούσης με τον Παππά ανέλαβαν πρωτοβουλίες στην επίθεση, ενώ η «πράσινη» άμυνα σταμάτησε κάθε προσπάθεια των «μπλαουγκράνα» για να επιστρέψουν στο παιχνίδι.

Τα δεκάλεπτα: 15-13, 36-29, 54-46, 71-65

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ (Πασκουάλ):Σίνγκλετον 10 (3), Νίκολς, Ρίβερς 13 (3), Τζέιμς 10, Φώτσης, Παππάς 2, Φελντέιν 8 (2), Χαραλαμπόπουλος, Γκάμπριελ 7, Τζεντίλε 2, Μπουρούσης 14 (1), Καλάθης 5 (1).

ΜΠΑΡΤΣΕΛΟΝΑ (Μπαρτζώκας): Ράις 12 (2), Ντόελμαν 11 (1), Κλαβέρ 5 (1), Ναβάρο 5, Φαβεράνι 10, Βεζένκοφ 8 (2), Πένο, Ερικσον, Κοπόνεν 10 (2), Ρένφροε, Περπέρογλου, Τόμιτς 4.