Με διαστήματα καλής απόδοσης στο δεύτερο και τέταρτο δεκάλεπτο ο Παναθηναϊκός νίκησε στο ΟΑΚΑ τον Κολοσσό H Hotels (90-65) στην αναμέτρηση με την οποία ολοκληρώθηκε η 15η αγωνιστική της Basket League ΣΚΡΑΤΣ.

Πρωταγωνιστές της νίκης των «πρασίνων» ήταν οι Εστέμπαν Μπατίστα, Έι Τζέι Σλότερ και Λουκάς Μαυροκεφαλίδης, ενώ στα τελευταία έξι λεπτά της συνάντησης ο προπονητής Ντούσκο Ιβάνοβιτς χρησιμοποίησε την πεντάδα του μέλλοντος του Παναθηναϊκού με τους Λευτέρη Μποχωρίδη, Αντώνη Κόνιαρη, Βλάντο Γιάνκοβιτς, Βασίλη Χαραλαμπόπουλο και Γιώργο Διαμαντάκο να βρίσκονται ταυτόχρονα στο παρκέ του ΟΑΚΑ. Δεύτερος σκόρερ των «θαλασσί», εξάλλου, ήταν ο 22χρόνος γκαρντ Γιαννούλης Λαρεντζάκης με 13 πόντους.

Στην σημερινή νίκη των «πρασίνων» ο Δημήτρης Διαμαντίδης με τις 8 ασίστ που μοίρασε ξεπέρασε τις 1.500 κατά μια με την φανέλα του Παναθηναϊκού στην ιστορία των πρωταθλημάτων ΕΣΑΚΕ.

Ο φιλοξενούμενος Κολοσσός H Hotels μπήκε με μεγαλύτερη ενέργεια και συγκέντρωση στον αγώνα και είχε τον έλεγχο στο πρώτο δεκάλεπτο με πρωταγωνιστή τον Τζαμέλ Χάγκινς. Οι «θαλασσί» τελείωσαν την πρώτη περίοδο με προβάδισμα έξι πόντων (20-14). Με δύο τρίποντα του Έι Τζέι Σλότερ, οι «πράσινοι» ισοφάρισαν σε 20-20 πριν συμπληρωθεί το πρώτο λεπτό της δεύτερης περιόδου και με δύο ακόμη τρίποντα, από τους Αντώνη Φώτση, Βασίλη Χαραλαμπόπουλο, προσπέρασαν με 28-25 6’ και 31’’ πριν το τέλος του πρώτου ημιχρόνου.

Στα τελευταία δυόμισι λεπτά του πρώτου μέρους, ο Παναθηναϊκός πέρασε την μπάλα μέσα στην ρακέτα στον Εστέμπαν Μπατίστα, βελτίωσε την άμυνα του και προηγήθηκε με 42-33 με 31’’ να απομένουν για την λήξη του πρώτου μέρους.Με τους Σλότερ, Μπατίστα να συνεχίζουν σε καλό ρυθμό οι «πράσινοι» ξέφυγαν με διαφορά 11 πόντων (46-35) στο πρώτο λεπτό της τρίτης περιόδου. Με πέντε σερί πόντους του Ντομινίκ Ουότερς, ο Κολοσσός H Hotels μείωσε στους έξι (46-40) στο 22’, αλλά ο Παναθηναϊκός με τον Μπατίστα να κυριαρχεί στις δύο ρακέτες, ξέφυγε με 13 (57-44) στα μέσα του τρίτου δεκάλεπτου.

Οι φιλοξενούμενοι, ωστόσο, δεν παράτησαν την προσπάθεια και με τρίποντο του Ουότερς και καλάθι του Τέιλορ Σμιθ, κατέβασαν την διαφορά στους 5 (59-54) 2’ και 17’’ πριν την λήξη της τρίτης περιόδου. Οι «πράσινοι» απάντησαν με 4 πόντους με ένα τρίποντο του Διαμαντίδη και 4 του Τζέιμς Γκιστ και ξέφυγαν με 13 (67-54) με 41’’ να απομένουν για το τέλος του τρίτου δεκάλεπτου.

Το σερί 11-0 που «τελείωσε» τον αγώναΜε σερί 11-0 σε διάστημα λιγότερο των πρώτων τεσσάρων λεπτών της τέταρτης περιόδου, με 6 πόντους του Λουκά Μαυροκεφαλίδη, ο Παναθηναϊκός ανέβασε την διαφορά στους 22 πόντους (78-56). Το επιμέρους σκορ από το 59-54 ήταν 19-2 για τους «πράσινους». Στα τελευταία έξι λεπτά της αναμέτρησης ο Ντούσκο Ιβάνοβιτς έδωσε την ευκαιρία στους πέντε πιο μικρούς του ρόστερ (Μποχωρίδης, Κόνιαρης, Γιάνκοβιτς, Χαραλαμπόπουλος και Διαμαντάκος) να πάρουν χρόνο συμμετοχής. Οι «μικροί» ανέβασαν ακόμη περισσότερο την διαφορά, που έφτασε μέχρι τους 27 (90-63) με δύο βολές του Αντώνη Κόνιαρη.

Τα δεκάλεπτα: 14-20, 42-35, 67-56, 90-65.

Άρης Λυκογιάννης (προπονητής Κολοσσού H Hotels): «Νομίζω ότι το παιχνίδι είχε δύο όψεις. Στο πρώτο ημίχρονο μπορέσαμε να μείνουμε στο πλάνο που είχαμε βάλει. Δεν επιτρέψαμε στον Παναθηναϊκό να τρέξει και είχαμε σωστή κυκλοφορία. Βρήκαμε ένα αγωνιστικό τέμπο που ψάχναμε. Το πετύχαμε στο πρώτο ημίχρονο. Ως γνωστόν το ρόστερ μας είναι αρκετά μικρό για να παίξει στον ίδιο ρυθμό και στα 40 λεπτά κόντρα σε μία δυνατή ομάδα. Μέχρι το σημείο που μειώσαμε 59-54 ήμασταν όπως έπρεπε. Από εκείνο το σημείο αρχίσαμε να μένουμε από ενέργεια. Ο Παναθηναϊκός βρήκε εύκολα καλάθια και άνοιξε την διαφορά. Καλή συνέχεια στον Παναθηναϊκό και τον κόουτς του στις υποχρεώσεις σε Ελλάδα και Ευρώπη».

Τομ Λίντεν (μπασκετμπολίστας Κολοσσού H Hotels): «Νομίζω ότι παίξαμε πολύ καλά στο πρώτο ημίχρονο. Στο τρίτο δεκάλεπτο παραμείναμε στο παιχνίδι, αλλά στο τέταρτο δεκάλεπτο χάσαμε τον έλεγχο. Έβαλαν εύκολα καλάθια. Δεν κάναμε ό,τι θα θέλαμε να κάνουμε σήμερα».

Ντούσκο Ιβάνοβιτς (προπονητής Παναθηναϊκού): «Δεν είμαι ικανοποιημένος με το παιχνίδι απόψε. Δεν παίξαμε όπως πιστεύω ότι πρέπει να παίζει η ομάδα μου. Πιστεύω ότι είμαστε καλή ομάδα όταν παίζουμε επιθετικά, δυνατά και με συγκέντρωση. Αν δεν τα κάνουμε αυτά, είμαστε μία φυσιολογική ομάδα. Ο Κολοσσός έπαιξε πολύ καλά σήμερα. Είναι μια ομάδα που έχει καλή κυκλοφορία, παίζει καλό μπάσκετ, έχει καλές ιδέες και καλή άμυνα. Στο τέλος κερδίσαμε, αλλά δεν ήταν αυτό που ήθελα από την ομάδα σε αυτό το ματς. Αναφέρομαι στον τρόπο παιχνιδιού».

Λευτέρης Μποχωρίδης (μπασκετμπολίστας Παναθηναϊκού): «Προερχόμασταν από το διπλό στο Βερολίνο, είχαμε δώσει πολλά σε εκείνο το παιχνίδι. Θέλαμε να μπούμε από την αρχή καλά. Δεν ξεκίνησε το παιχνίδι όπως το θέλαμε. Δεν παίξαμε όπως θέλαμε και ο αντίπαλος ήταν κοντά στο πρώτο ημίχρονο. Στο δεύτερο ημίχρονο βγάλαμε πιο πολλή ενέργεια και πήραμε μία διαφορά, με αποτέλεσμα να μπουν νέοι παίκτες να παίξουν».