Ο Παναθηναϊκός Superfoods στο ντέρμπι της 20ης αγωνιστικής της STOIXIMAN.GR Basket League επικράτησε στο ΟΑΚΑ («κεκλεισμένων των θυρών» λόγω τιμωρίας από τον τελικό του Κυπέλλου Ελλάδας) του Άρη (70-54) με δύο ξεσπάσματα στην δεύτερη και στην τέταρτη περίοδο.

Στα πρώτα επτάμιση λεπτά του δεύτερου δεκάλεπτου οι «πράσινοι» με επιμέρους σκορ 24-3, ξέφυγαν με διαφορά 21 πόντων (44-23), ενώ στο τέταρτο όταν οι «κίτρινοι» πλησίασαν στους 4 (55-51), απάντησαν με οκτώ σερί πόντους του Μάικ Τζέιμς και καλάθι του Νίκου Παππά, ανέβασαν την διαφορά στους 14 (65-51) τρία λεπτά πριν την λήξη της αναμέτρησης και δεν απειλήθηκαν έως το τέλος.

Ο Τζέιμς ήταν ο κορυφαίος του Παναθηναϊκού Superfoods, ενώ από τον Άρη, που αγωνίστηκε χωρίς τους τραυματίες Ουίλ Κάμινγκς, Βασίλη Καββαδά και Τάντιγια Ντραγκίσεβιτς, προσπάθησε περισσότερο ο πρώην «πράσινος» Βλάντο Γιάνκοβιτς.

Ο Άρης μπήκε καλύτερα στην αναμέτρηση και με πέντε πόντους με ένα τρίποντο του Βλάντο Γιάνκοβιτς προηγήθηκε με 9-2, 2’ και 12’’ μετά το τζάμπολ. Οι «κίτρινοι» αύξησαν την διαφορά στους 9 (14-5) στο πρώτο πεντάλεπτο του ματς με τρίποντο του Τζαμόν Λούκας Γκόρντον και δύο βολές του Μάικλ Τζένκινς. Ο Αντώνης Φώτσης με την είσοδο του στο παρκέ έδωσε ώθηση στον Παναθηναϊκό Superfoods, ο οποίος με επιμέρους σκορ 14-4 με πέντε πόντους με ένα τρίποντο του αρχηγού των «πρασίνων», προσπέρασε με 19-18, 1’ και 9’’ πριν την λήξη του πρώτου δεκάλεπτου.

Ο Παναθηναϊκός Superfoods με σερί 8-0 από το τέλος της πρώτης περιόδου έως το 13’, ξέφυγε με 7 (27-20). Τους 7 από τους 8 πόντους του σερί πέτυχε ο Κέι Σι Ρίβερς με ένα τρίποντο. Οι «πράσινοι» είχαν βρει ρυθμό και με σερί 16-0 με 6 πόντους του Μάικ Τζέιμς και πέντε με ένα τρίποντο του Κένι Γκάμπριελ, «εκτόξευσαν» την διαφορά στους 21 (44-23), 2’ και 36’’ πριν την λήξη του πρώτου ημιχρόνου. Οι φιλοξενούμενοι απάντησαν με σερί 7-0 με τέσσερις πόντους του Βασίλη Σίμτσακ και το πρώτο μέρος ολοκληρώθηκε με σκορ 44-30.

Ο Άρης συνέχισε την αντεπίθεση του στο δεύτερο ημίχρονο και με σερί 6-0 πλησίασε στους 8 (44-36) δυόμιση λεπτά μετά την έναρξη της τρίτης περιόδου. Ο Παναθηναϊκός Superfoods απάντησε με τρεις πόντους του Βασίλη Χαραλαμπόπουλου και μια βολή του Γιάννη Μπουρούση και ξέφυγε πάλι με διψήφια διαφορά (48-36) με 5’ και 15’’ να απομένουν για την λήξη του τρίτου δεκάλεπτου, που ολοκληρώθηκε με την διαφορά στους 10 (53-43) μετά από τρίποντο του Γιάνκοβιτς 29’’ πριν το τέλος.

Οι «κίτρινοι» μπήκαν δυναμικά στην τελευταία περίοδο και με σερί 8-0 σε διάστημα σχεδόν δύο λεπτών, με δύο τρίποντα των Γιάνκοβιτς, Ζάρα και ένα ακόμη καλάθι του Ζάρα, μείωσε στους 4 (55-51) με 7’ και 22’’ να απομένουν για την λήξη του αγώνα. Οι «πράσινοι» απάντησαν με οκτώ σερί πόντους του Μάικ Τζέιμς και καλάθι του Νίκου Παππά, και ξέφυγαν με διαφορά 14 πόντων (65-51), 2’ και 55’’ πριν το τέλος της συνάντησης. Το τελικό σκορ 70-54 διαμορφώθηκε με σουτ έξω από τα 6,75 μέτρα του Τζένκινς, τρίποντο του Τζέιμς και καλάθι του Κρις Σίνγκλετον.

Τα δεκάλεπτα: 20-20, 44-30, 53-43, 70-54.

Δημήτρης Πρίφτης (προπονητής Άρη): «Συγχαρητήρια στον Παναθηναϊκό για τη νίκη του. Ήρθαμε με κάποιες δυσκολίες και ιδιαιτερότητες. Σκεφτόμασταν στο πίσω μέρος του μυαλού μας τη Βιλερμπάν. Προσεγγίσαμε το παιχνίδι με βάση τις απουσίες που είχαμε. Η ποιότητα του Παναθηναϊκού είναι τέτοια που μικρές ολιγωρίες τις τιμωρεί άμεσα. Τα λάθη και τα ριμπάουντ έκριναν τον αγώνα, αν ήμασταν πιο εύστοχοι όταν πλησιάζαμε, ίσως να είχε άλλη μορφή ο αγώνας».

Βασίλης Σίμτσακ (μπασκετμπολίστας Άρη): «Γνωρίζαμε ότι ήταν ένα δύσκολο παιχνίδι για εμάς στην έδρα του Παναθηναϊκού και με τις απουσίες που είχαμε. Ήρθαμε για να είμαστε ανταγωνιστικοί και τα καταφέραμε σε μεγάλο διάστημα. Φτάσαμε στους τέσσερις πόντους, αλλά αστοχήσαμε στα κρίσιμα σουτ. Κρατάμε την καλή μας άμυνα. Στην επίθεση ήμασταν άστοχοι. Στο τέλος κέρδισε δίκαια ο Παναθηναϊκός. Στρέφουμε την προσοχή μας στον αγώνα με τη Βιλερμπάν και πάμε να παλέψουμε, ενώ θα έχουμε και τα δύο παιδιά που απουσίασαν».

Τσάβι Πασκουάλ (προπονητής Παναθηναϊκού Superfoods): «Ήταν ένα παιχνίδι που δυσκολευτήκαμε να βρούμε ρυθμό. Δυσκολευτήκαμε στα πρώτα 5’ κάτι που συμβαίνει κατ’ επανάληψη, λίγο λιγότερο εντός, αλλά ίσως σήμερα να μας επηρέασε ότι παίξαμε χωρίς κόσμο. Ακολούθησαν τα καλύτερα 14 λεπτά μας και μετά στο δεύτερο μέρος ακόμα κι αν παίζεις καλά, με τόσο άσχημο ποσοστό στα τρίποντα, δεν μπορείς να λες ότι έχεις παίξει καλά».

Για το αν η ομάδα εξαρτάται σε υπερβολικό βαθμό από τα τρίποντα: «Επειδή απάντησα την προηγούμενη εβδομάδα δεν θέλω να πω το ίδιο, αλλά θα το κάνω. Δεν θέλω να επαναλάβω την ίδια απάντηση. Βάσει των προηγμένων στατιστικών έχουμε τη μεγαλύτερη αποτελεσματικότητα στα τρίποντα ακόμα κι αν δεν έχουμε το καλύτερο ποσοστό. Ισως να οφείλεται ότι καμία ομάδα στην Ευρωλίγκα δεν έχει παίκτη στο 5 που να σουτάρει τρίποντα.

Αν αφαιρέσεις αυτούς τους δύο (Μπουρούση, Σίνγκλετον), θα ήμασταν φυσιολογική ομάδα. Αν αφαιρέσεις έναν εκ των δύο τότε θα ήμασταν με μέσο όρο λίγο πιο πάνω από τις άλλες ομάδες. Πολλές φορές η εκμετάλλευση των κενών χώρων μας δίνει τη δυνατότητα να εκτελέσουμε από την περιφέρεια. Άλλες φορές αυτό είναι μειονέκτημα. Δεν έχουμε μόνο έναν ρυθμό στο παιχνίδι μας. Δεν παίζουμε το ίδιο με Κρις ή Γιάννη στο 5 ή όταν παίζουν Νικ ή Μάικ στο 1. Δεν παίζουμε το ίδιο με Ρίβερς και άλλον παίκτη στο 3. Το ότι σουτάρουμε τρίποντα, σουτάρουμε».

Για την επιστροφή του Γκιστ: «Είμαστε στην τελική ευθεία. Θα ενσωματωθεί στην ομάδα αυτή την εβδομάδα και από εκεί και πέρα θα δούμε πότε θα είναι διαθέσιμος για να παίξει. Είναι αλήθεια ότι είμαστε στην τελική ευθεία».

Για το αν η επιστροφή του Γκιστ δίνει επιπλέον επιλογή για εκτέλεση πικ εν ρολ και πού πρέπει να βελτιωθεί η ομάδα: «Δεν θεωρώ ότι είναι πρόβλημα να σουτάρεις τρίποντα. Κατανοώ τον κόσμο να σχολιάζει αλλά εγώ δεν το βλέπω έτσι. Πρέπει να αξιοποιήσουμε το πλεονέκτημα που μας δίνουν τα χαρακτηριστικά της ομάδας. Όταν περνάμε την μπάλα στον Μπουρούση και παίζουμε 2 εναντίον ενός πρέπει να το εκμεταλλευτούμε.

Σήμερα είχαμε το πρόβλημα ότι μετά από 6-7 σερί άστοχα σουτ, μετά δεν σουτάραμε. Η ομάδα πρέπει να βελτιωθεί στο close out και τις διεισδύσεις, όπου πρέπει να έχουμε καλύτερα τελειώματα. Στο πρώτο μέρος είχαμε 40% στα δίποντα, που γενικά μας δυσκολεύει.

Σε σχέση με το πικ εν ρολ, ο Γκιστ είναι ο καλύτερος παίκτης που έχουμε. Δεν με έχετε ακούσει να αναφέρομαι στην απουσία του, αλλά μας έχει λείψει. Πολλές φορές όταν έχουμε περάσει την μπάλα μέσα στον Τζεντίλε, έχουμε βρει ελεύθερο σουτ. Να παίζουμε καλύτερα στον αιφνιδιασμό, στα close out και να είμαστε πιο επιθετικοί στις διεισδύσεις».

Βασίλης Χαραλαμπόπουλος (μπασκετμπολίστας Παναθηναϊκού Superfoods): «Ξέραμε ότι είναι δύσκολο παιχνίδι, παρά τις απουσίες του Αρη. Δεν μπήκαμε συγκεντρωμένα. Πρέπει να βελτιωθούμε αρκετά γιατί ακολουθεί σημαντικό ματς στην Ευρωλίγκα. Η νίκη είναι σημαντική και προχωράμε».

Όσο για τη συνεργασία του με τον Τσάβι Πασκουάλ, είπε: «Είμαι ευχαριστημένος από τη δουλειά που γίνεται. Παίρνω πιο πολλές πρωτοβουλίες στην προπόνηση και αυτό βγαίνει σιγά-σιγά στο παρκέ. Αφήστε με να δουλέψω και όλα τα άλλα θα έρθουν»