Η Λοκομοτίβ Κουμπάν του Γιώργου Μπαρτζώκα στην μόλις δεύτερη σεζόν της στην Ευρωλίγκα, προκρίθηκε στο Φάιναλ Φορ του Βερολίνου (13-15/5) με νίκη στην πέμπτη και τελευταία αναμέτρηση για την προημιτελική φάση των πλέι οφ στο Κράσνονταρ επί της Μπαρτσελόνα (81-67)! Η Λοκομοτίβ προκρίθηκε για πρώτη φορά στην ιστορία της σε Φάιναλ Φορ με επιμέρους σκορ 23-5 στο τελευταίο δεκάλεπτο της αποψινής συνάντησης και μεγάλο πρωταγωνιστή τον Κρις Σίνγκλετον (16 πόντοι και 12 ριμπάουντ)!

Στο Φάιναλ Φορ του Βερολίνου (13-15/5) η Λοκομοτίβ θα αντιμετωπίσει στον δεύτερο ημιτελικό την ΤΣΣΚΑ του Δημήτρη Ιτούδη σε... ελληνορωσικό εμφύλιο!

Η «Λόκο» έκανε... εκρηκτικό ξεκίνημα στην συνάντηση και με δύο τρίποντα των Άντονι Ράντολφ, Ράιν Μπρέκχοφ προηγήθηκε με 10-2 στο πρώτο δίλεπτο του αγώνα. Οι «Μπλαουγκράνα» ισορρόπησαν μετά το 4' την κατάσταση και με επιμέρους σκορ 17-14 μείωσαν σε 26-21 στο τέλος της πρώτης περιόδου.

Η Μπαρτσελόνα συνέχισε την αντεπίθεση της και με τρίποντο του Μπραντ Όλεσον προσπέρασε με 28-26 στο 12'. Οι γηπεδούχοι αντέδρασαν, απάντησαν με σερί 9-0 και ξέφυγαν με 35-28, 5' και 39'' πριν την λήξη του πρώτου ημιχρόνου. Με πρωταγωνιστή τον Μάλκομ Ντιλέινι, η Λοκομοτίβ άνοιξε και άλλο την διαφορά και προηγήθηκε για πρώτη φορά στο ματς με διψήφια διαφορά (42-32) με 2' και 34'' να απομένουν για το τέλος του πρώτου μέρους. Με τρίποντο του Ντιλέινι, που τελείωσε το πρώτο μέρος με 14 πόντους, με την εκπνοή η Λοκομοτίβ πήγε στα αποδυτήρια για την ανάπαυλα στο +11 (50-39).

Η Μπαρτσελόνα άλλαξε την ροή του παιχνιδιού, στην τρίτη περίοδο με την άμυνα ζώνης, που ανέκοψε τον ρυθμό των γηπεδούχων και με πέντε τρίποντα (δύο από τον Χουάν Κάρλος Ναβάρο, ένα από τον Τόμας Σατοράνσκι και δύο από τον Στράτο Περπέρογλου) προσπέρασε με 62-57, 2' και 42'' πριν την λήξη του τρίτου δεκάλεπτου.

Η Λοκομοτίβ συνήλθε από το σοκ της απώλειας της διαφοράς. Ανέβασε την πίεση στην άμυνα τους και με 12 σερί πόντους του Σίνγκλετον και τρίποντο του Ματ Τζάνινγκ από ασίστ του Σίγκλετον ξέφυγε με 73-64 με 5' και 45'' να απομένουν για το τέλος της συνάντησης. Η ρωσική ομάδα αυτή την φορά ήταν ψύχραιμη απέναντι στην ζώνη της Μπαρτσελόνα (επέστρεψε σε αυτή την μορφή της άμυνας ο Τσάβι Πασκουάλ βλέποντας την ομάδα του να μένει πίσω στο σκορ με 9), συνέχισε να παίζει καλή άμυνα και με πέντε πόντους με ένα τρίποντο του Τζάνινγκ και καλάθι του Ντιλέινι... κλείδωσε την πρόκριση (81-67) 41'' πριν την λήξη της συνάντησης.

Τα δεκάλεπτα: 26-21, 50-39, 58-62, 81-67.

ΛΟΚΟΜΟΤΙΒ ΚΟΥΜΠΑΝ (Μπαρτζώκας): Ντιλέινι 17 (3), Σίγκλετον 16 (2τρ., 12 ριμπ.), Ράντολφ 9 (1), Ντρέιπερ 2, Κλαβέρ 1, Μπίκοφ 5, Τζάνινγκ 10 (2), Κολιούσκιν, Μπαλάσοφ, Βορόνοφ 7 (1), Ζούμπκοφ, Μπρόεκοφ 14 (4).

ΜΠΑΡΤΣΕΛΟΝΑ (Πασκουάλ): Ντόελμαν 4, Ντόρσεϊ 2, Ρίμπας, Λαουάλ, Αμπρίνες 9 (1), Ναβάρο 12 (2), Σατοράνσκι 8 (2), Σάμιουελς 5, Όλεσον 6 (1), Αρόγιο, Περπέρογλου 13 (3), Τόμιτς 8.