Ο Ολυμπιακός μετά από δύο υπερβάσεις (απέκλεισε την Μπαρτσελόνα με μειονέκτημα έδρας και την ΤΣΣΚΑ στον ημιτελικό με ανατροπή) δεν μπόρεσε να κάνει και τρίτη και ηττήθηκε από την Ρεάλ στον τελικό του Φάιναλ Φορ της Μαδρίτης (78-59).

Οι «ερυθρόλευκοι» παρουσιάστηκαν πολύ άστοχοι σε βολές (12/26) και τρίποντα (5/23), ενώ καθοριστικό ρόλο έπαιξαν τα 7 περισσότερα επιθετικά ριμπάουντ που πήρε η «Βασίλισσα», η οποία στέφθηκε Πρωταθλήτρια Ευρώπης για 9η φορά στην ιστορία της και για πρώτη φορά μετά από 20 χρόνια, που είχε νικήσει πάλι τον Ολυμπιακό στον τελικό του Φάιναλ Φορ της Σαραγόσα.

Ο Ολυμπιακός με την καλή άμυνα του είχε τον έλεγχο στην μεγαλύτερη διάρκεια της πρώτης περιόδου και με 10 πόντους με 2 τρίποντα του Ματ Λοτζέσκι προηγήθηκε με 16-12 3’ και 57’’ πριν την λήξη του δεκάλεπτου, που ολοκληρώθηκε με τους «ερυθρόλευκους» στο +4 (19-15).

Η άμυνα του Ολυμπιακού συνέχισε να είναι καλή και να κρατά σε χαμηλό σκορ τον αγώνα, αλλά οι παίκτες των «ερυθρόλευκων» ήταν πολύ άστοχοι από την γραμμή των βολών στην δεύτερη περίοδο (3/9), κάτι που έδωσε την ευκαιρία στην «Βασίλισσα» να προσπεράσει στο σκορ και να τελειώσει το πρώτο ημίχρονο στο +7 (35-28).

Με κάρφωμα του Οθέλο Χάντερ ο Ολυμπιακός προηγήθηκε με 21-15 στις αρχές του δεύτερου δεκάλεπτου, όμως, στο 16’, οι «ερυθρόλευκοι» βρέθηκαν πίσω στο σκορ με τρεις (28-25) μετά από επιμέρους σκορ 13-4 με 9 πόντους με δύο τρίποντα του Γιόνας Ματσιούλις. Το πρώτο μέρος τελείωσε με την Ρεάλ στο +7 (35-28) μετά από τρίποντο του Κέι Σι Ρίβερς 15’’ πριν την λήξη του πρώτου ημιχρόνου.

Με καλάθι του Σέρχιο Γιούλ και τρίποντο του Ρούντι η διαφορά έφτασε για πρώτη σε διψήφιο επίπεδο για την Ρεάλ (40-29) 7’ και 38’’ πριν την λήξη της τρίτης περιόδου. Ο Ολυμπιακός απάντησε με σερί 12-0 με πέντε πόντους με ένα τρίποντο του Ματ Λοτζέσκι και προσπέρασε με 41-40 στο 26’. Σε εκείνο το σημείο, ωστόσο, οι «ερυθρόλευκοι» δέχθηκαν 11 πόντους με τρία σερί τρίποντα από τον Τζέισι Κάρολ και ένα ακόμη καλάθι από τον Σέρχι Ροντρίγκεθ και η Ρεάλ ξέφυγε με εννέα πόντους διαφορά (53-44).

Με ένα ακόμη τρίποντο του Αντρές Νοτσιόνι, η «Βασίλισσα» προηγήθηκε με διψήφια διαφορά (56-46) στο 31’ και ο Αργεντίνος φόργουορντ, που αναδείχθηκε MVP του Φάιναλ Φορ έδωσε την… χαριστική βολή στον Ολυμπιακό με νέο τρίποντο (65-55) τρία λεπτά πριν την λήξη του τελικού.

Τα δεκάλεπτα: 15-19, 35-28, 53-46, 78-59.

ΡΕΑΛ ΜΑΔΡΙΤΗΣ (Λάσο): Ρίβερς 5 (1), Φερνάντεθ 7 (1), Νοτσιόνι 12 (2), Ματσιούλις 9 (2), Ρέγες 2, Ροντρίγκεθ 11 (1), Αγιόν 2, Κάρολ 16 (4), Γιουλ 12 (2), Μπουρούσης, Σλότερ 2.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Σφαιρόπουλος): Πέτγουεϊ 2, Χάντερ 10, Ντάνστον 4, Σπανούλης 3, Παπαπέτρου, Σλούκας 10 (2), Πρίντεζης 11, Αγραβάνης, Μάντζαρης 1, Λαφαγιέτ 1, Ντάρντεν, Λοτζέσκι 17 (3).

«Από την μία υπάρχει η πίκρα για το αποτέλεσμα και από την άλλη η περηφάνια γιατί φτάσαμε έως εδώ», τόνισε ο Γιάννης Σφαιρόπουλος, προπονητής των «ερυθρόλευκων» μετά τον χαμένο τελικό του Φάιναλ Φορ και σχολίασε σχετικά με την αναμέτρηση: «Πιστεύω πως στην πρώτη περίοδο συνολικά ήμασταν πολύ καλοί. Ήμασταν κοντά στο σκορ. Μετά έβαλαν κάποια μεγάλα σουτ και πήραν διαφορά. Στην 3η περίοδο του ματς πήγαμε καλά όμως στο επόμενο κομμάτι του αγώνα τα πράγματα άλλαξαν από σουτ του Κάρολ. Σουτ μαρκαρισμένα.Μετά τα πράγματα ήταν δύσκολα για εμάς γιατί χάσαμε πολλές βολές».

«Το ματς ήταν περίπου στο 70-60 στο σκορ, όμως η Ρεάλ ήταν καλύτερη», παραδέχθηκε ο κόουτς του Ολυμπιακού και επισήμανε: «Λίγο έως πολύ η άμυνά μας, πήγε καλύτερα από την επίθεσή μας. Στην επίθεση μας στοίχισε η δυσκολία του να φτάνουμε στο αντίπαλο καλάθι. Από την μία υπάρχει η πίκρα για το αποτέλεσμα και από την άλλη η περηφάνεια γιατί φτάσαμε έως εδώ. Κάναμε μία μεγάλη πορεία.  Πρέπει να δούμε πως ξεκινήσαμε και που φτάσαμε και έχοντας το 5ο χειρότερο ρεκόρ σε επίπεδο αποτελεσμάτων από τις άλλες ομάδες της διοργάνωσεις. Αυτό λέει πολλά για το ότι φτάσαμε μέχρι εδώ για το τρόπαιο».

«Ήταν σίγουρα και θέμα ενέργειας και αντοχής από ένα σημείο και έπειτα», υπογράμμισε ο Σφαιρόπουλος και σημείωσε: «Μας έλειψε η ενέργεια. Τώρα θα πρέπει να βρούμε την προσήλωσή μας για το ελληνικό πρωτάθλημα διότι θα πρέπει να πάμε για τον τίτλο. Για μένα ο απολογισμός γίνεται πάντα στο τέλος».