Ο Προμηθέας συνεχίζει την προέλαση του στο Eurocup. Έκανε το 3/3 μακριά από την Πάτρα και έφτασε στο 4-1 στον πρώτο όμιλο της διοργάνωσης, αφού νίκησε την Ανδόρα με 91-81. Το παιχνίδι κρίθηκε ουσιαστικά από την άμυνα της ελληνικής ομάδας στην τέταρτη περίοδο, στη διάρκεια της οποίας έκανε επιμέρους σκορ 26-17 ενώ συνολικά στο δεύτερο ημίχρονο σημείωσε 52 πόντους στην επίθεση.

Η ομάδα του Μάκη Γιατρά εκτέλεσε με εντυπωσιακά ποσοστά εντός παιδιάς, έχοντας 56,7% στα δίποντα και 53,3% στα τρίποντα, επιδόσεις που “έκρυψαν” τη χαμένα “μάχη” των ριμπάουντ (29-19).

Ο Προμηθέας μπήκε με εντυπωσιακό τρόπο στο παιχνίδι αφού προηγήθηκε με 10-2 πριν καν τη συμπλήρωση τριών αγωνιστικών λεπτών, όμως η αντίδραση των Ισπανών ήταν άμεσης καθώς με σερί 9-0, πλησίασαν και προσπέρασαν (11-10). Ο Προμηθέας ανέκτησε το προβάδισμα (15-16) όμως στο φινάλε της πρώτης περιόδου η Ανδόρα ήταν και πάλι μπροστά (20-18).

Η εκκίνηση της αχαϊκής ομάδας στη δεύτερη περίοδο, ήταν ανάλογη της πρώτης. “Τρέχοντας” σερί 13-3 στα τρία πρώτα λεπτά, ξέφυγε εκ νέου με οχτώ (23-31) παρά την αστοχία της στα δίποντα (3/9) και χάρη στη συνέπεια της από το τρίποντο (7/11) ωστόσο και πάλι οι γηπεδούχοι είχαν “απάντηση” (39-36 στο 18') κι έτσι πήγαν στα αποδυτήρια προηγούμενοι με 43-39. Ο Προμηθέας συνέχισε να εκτελεί υποδειγματικά από την περίμετρο (9/15 τρίποντα), όχι όμως από μέση και κοντινή απόσταση (4/15 δίποντα).

Σε αντίθεση με τις δύο πρώτες, ο Προμηθέας δεν μπήκε εξίσου καλά στην τρίτη περίοδο επιτρέποντας στην Ανδόρα να ξεφύγει με επτά (50-43) όμως τα τρίποντα επέτρεψαν στην ελληνική ομάδα και πάλι να βρει λύσεις. Έτσι στο 24' το σκορ ήταν 53-52 και 49'' πριν το τέλος της τρίτης περιόδου προσπέρασε με τρίποντο του Μπαμπ για το 62-63 για να κλείσει το δεκάλεπτο με προβάδισμα ενός πόντου (64-65).

Η ομάδα του Μάκη Γιατρά προσπάθησε μέσα κυρίως από την άμυνα της, να ανοίξει την “ψαλίδα” και το κατάφερε. Ξέφυγε με 66-71 στο 31' και έφτασε τη διαφορά σε διψήφια επίπεδα πέντε λεπτά πριν το τέλος (70-80) με καλάθι του Τζέραλντ Ρόμπινσον που έκανε ντεμπούτο με τη φανέλα του Προμηθέα. Η Ανδόρα υποχρεώθηκε πια να κυνηγάει στο σκορ αλλά από το -11 (72-83, 3:10 από το φινάλε) δεν πλησίασε περισσότερο από τους επτά (76-83, 2:18 από το τέλος). Ένα τρίποντο του Μπαμπ στο 1:12, “τελείωσε το παιχνίδι για τον Προμηθέα (79-89).

Τα δεκάλεπτα: 20-18, 43-39, 64-65, 81-91
ΑΝΔΟΡΑ (Ναβάρο): Πέρεζ 9, Σι 2, Γιοβέτ 2, Μάσενατ 18 (1), Τοντόροβιτς 11 (2), Ντιανέ 12, Ουόλκερ, Γέλινεκ, Σένγκλιν 7 (1), Μούσλι 11.
ΠΡΟΜΗΘΕΑΣ (Γιατράς): Χολ 10 (1τρ, 7ασ.), Μπαμπ 24 (7/11τρ.), Λίποβι 15 (5/8τρ.), Κασελάκης 5, Κατσίβελης 3, Φίλερ 17 (3/6τρ.), Ρόμπινσον 9, Μπόγρης 2, Έλις 6.