Ο Προμηθέας γνώρισε στην Ποντγκόριτσα την πρώτη ήττα του για το Eurocup της φετινής σεζόν από την Μπούντουσνοστ στην παράταση (95-89, κ.α.81-81) παρότι... επέστρεψε από το -17 στο οποίο βρέθηκε στο τέλος της τρίτης περιόδου.

Η ομάδα της Πάτρας ήταν κακή αμυντικά στο δεύτερο και στο τρίτο δεκάλεπτο, με συνέπεια το 26-23 της πρώτης περιόδου υπέρ των γηπεδούχων να γίνει 50-35 στο τέλος του πρώτου μέρους και 69-52 στην λήξη της τρίτης περιόδου.

Ο Προμηθέας, μάλιστα, βρέθηκε πίσω στο σκορ και με διαφορά 20 πόντων (67-47) στο 27’. Η ομάδα της Πάτρας, ωστόσο, αντεπιτέθηκε στην τελευταία περίοδο και με 7 πόντους του Άντονι Κάουαν και 6 του Τζο Γιανγκ, όπως, επίσης, τρίποντο του Νίκου Γκίκα κατάφερε να μειώσει σε 74-71 2’ και 44’’ πριν την λήξη της συνάντησης.

Με καλάθι του Μιχάλη Τσαϊρέλη και δύο σερί τρίποντα των Κάουαν, Γκίκα, ο Προμηθέας προσπέρασε με 79-77, με 37’’ να απομένουν για το τέλος του αγώνα. Ο Γιανγκ 7’’ πριν την λήξη διατήρησε το προβάδισμα της ομάδας της αχαΐκής πρωτεύουσας (81-79) παρά την ισοφάριση από τον Άλφα Καμπά νωρίτερα, όμως, ο Φιλ Μπουθ πρόλαβε πριν ολοκληρωθεί η κανονική διάρκεια του ματς να στείλει το ματς στην παράταση (81-81).

Οι γηπεδούχοι στο έξτρα πεντάλεπτο εκμεταλλεύτηκαν το ψυχολογικό αβαντάζ από την ισοφάριση της συνάντησης και την κούραση του Προμηθέα από την προσπάθεια ανατροπής, προηγήθηκαν με 93-82 57’’ πριν την λήξη με καλάθια του Πέταρ Πόποβιτς και πήραν τη νίκη.

Τα δεκάλεπτα: 26-23, 50-35, 69-52, 81-81 (κ.α.), 95-89.

ΜΠΟΥΝΤΟΥΤΣΝΟΣΤ (Γιοβάνοβιτς): Ρέινολντς 10 (2), Μπελ - Χέινς 16, Άτιτς 4, Μπουθ 18 (2/3 τριπ.), Καμπά 14, Λάζιτς, Γουάιτ 8, Γιάγκοντιτς - Κουρίτζα 7, Ντρόμπνιακ 4, Πόποβιτς 8, Καμένιας 6.

ΠΡΟΜΗΘΕΑΣ ΠΑΤΡΑΣ (Γιατράς): Κάουαν 15 (2), Ντάνγκουμπιτς, Γιανγκ 22 (1), Κοντίτ, Τσαϊρέλης 5, Μουράτος 8, Γκίκας 11 (3), Κακλαμανάκης 10, Σίμπσον 7 (1), Κουλμπόκα 11 (2).