Την πρώτη εντός έδρας νίκη του στην Ευρωλίγκα της φετινής σεζόν πέτυχε ο Ολυμπιακός επί της Μακάμπι Τελ Αβίβ (88-80). Οι «ερυθρόλευκοι» ανέβασαν την πίεση στην άμυνα τους μετά το 11’, από την άμυνα βρήκαν ρυθμό στην επίθεση, εκμεταλλεύτηκαν τις απουσίες των δύο καλύτερων γκαρντ της ισραηλινής ομάδας Σκοτ Ουίλμπεκιν, Τζέρεμι Πάργκο και έφτασαν στην επικράτηση.

Ο Αξέλ Τουπάν με 4/5 τρίποντα και πολύ καλή άμυνα, και οι Βασίλης Σπανούλης (16 πόντοι), Γιώργος Πρίντεζης (13 πόντοι), Νάιτζελ Γουίλιαμς – Γκος (14 πόντοι) ήταν οι κορυφαίοι των «ερυθρόλευκων».

Ο Ολυμπιακός δεν άρχισε καλά το ματς για την 4η αγωνιστική της κανονικής περιόδου της Ευρωλίγκας και στο 11’ βρέθηκε πίσω στο σκορ με 6 (24-18). Σε εκείνο το σημείο... αφυπνίστηκε, ανέβασε την πίεση στην άμυνα του (σε αυτόν τον τομέα έκανε πολύ καλή δουλειά ο Αξέλ Τουπάν) και βρήκε ρυθμό στην επίθεση. Με σερί 11-0 με δύο τρίποντα των Γιάνις Τίμα, Τουπάν, οι «ερυθρόλευκοι», προσπέρασαν με 29-24, στο 13’ και πήραν τον έλεγχο, παρότι στο 16’ η ισραηλινή ομάδα ισοφάρισε σε 32-32.

Ο Ολυμπιακός απάντησε με νέο σερί 9-0 με 6 πόντους με ένα τρίποντο του Βασίλη Σπανούλη και γκολ φάουλ του Γιώργου Πρίντεζη και ξέφυγε με 9 (41-32), 2’ και 36’’ πριν την λήξη του πρώτου ημιχρόνου, που ολοκληρώθηκε με τους «ερυθρόλευκους» στο +8 (45-37).

Με νέο σουτ έξω από τα 6,75 μέτρα του Σπανούλη, ο Ολυμπιακός ανέβασε την διαφορά στους 15 (54-39) στα πρώτα δύο λεπτά του δεύτερου ημιχρόνου, ενώ με το τρίτο τρίποντο του αρχηγού των «ερυθρόλευκων» το σκορ έγινε 68-55, με 33’’ να απομένουν για το τέλος της τρίτης περιόδου.

Ο Ολυμπιακός συνέχισε στον ίδιο ρυθμό στο τέταρτο δεκάλεπτο και με καλάθι του Νάιτζελ Γουίλιαμς – Γκος προηγήθηκε ξανά με 15 (75-60), επτά λεπτά πριν την λήξη του αγώνα. Στα τελευταία λεπτά της συνάντησης, οι «ερυθρόλευκοι» χαλάρωσαν, η Μακάμπι μείωσε στους 6 (83-77), 36’’ πριν την λήξη, αλλά ο Τουπάν με τρίποντο «σφράγισε» τη νίκη του Ολυμπιακού (86-77) με 14’’ να απομένουν για το τέλος της αναμέτρησης.

Τα δεκάλεπτα: 18-21, 45-37, 68-57, 88-80.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Μπλατ): Γουίλιαμς – Γκος 14, Τουπάν 15 (4/5 τριπ.), Σπανούλης 16 (3), Τίμα 3 (1), Μιλουτίνοφ 2, Στρέλνιεκς, Βεζένκοφ 7 (8 ριμπ.), Πρίντεζης 13, Παπανικολάου 6 (1), Μάντζαρης, ΛεΝτέι 12.

ΜΑΚΑΜΠΙ (Σπάχια): Ρέι, Ο’ Μπράιαντ 12 (1), Καλοϊάρο 6 (2), Ρολ 12 (2), Κέϊν 22 (3), Τάϊους 2, Ντιμπαρτολομέο 12 (1), Κοέν, Μπλακ 10, Ζούσμαν 4.