Ο Άρης έγινε η πρώτη χρονικά ομάδα που προκρίθηκε στην ημιτελική φάση των πλέι οφ της Basket League με νίκη στο Ζηρίνειο επί της Κηφισιάς στην δεύτερη παράταση (108 -103, 95-95, κ.α 81-81). Η αναμέτρηση ήταν «σκληρή», θεαματική, συγκλονιστική και είχε απίστευτη εξέλιξη, καθώς οδηγήθηκε στο δεύτερο έξτρα πεντάλεπτο με αυτοκαλάθι του Ζερμέιν Μάρσαλ των γηπεδούχων στην εκπνοή του πρώτου!

Πρωταγωνιστές από πλευράς «κίτρινων» του 2-0 επί της Κηφισίας ήταν οι Ντομινίκ Ουότερς (29 πόντοι και 9 ασίστ), Οκάρο Ουάιτ (27 πόντοι και 9 ριμπάουντ). Ο Άρης θα αντιμετωπίσει στα ημιτελικά των πλέι οφ τον νικητή του ζευγαρίου Παναθηναϊκός - Κολοσσός H Hotels.

Η Κηφισιά μπήκε με ενέργεια στην άμυνα και από την άμυνα βρήκε καλό ρυθμό στα τελευταία λεπτά της πρώτης περιόδου. Με δύο τρίποντα του Λεωνίδα Κασελάκη και καλάθι του Λίνου Χρυσικόπουλου στο τρανζίσιον ξέφυγε με έξι πόντους (28-22) στο τέλος της πρώτου δεκάλεπτου.

Με νέο τρίποντο του Νίκου Γκίκα οι γηπεδούχοι ανέβασαν την διαφορά στους 9 (31-22) πριν συμπληρωθεί το πρώτο λεπτό της δεύτερης περιόδου. Με τρεις πόντους του Τζαμέλ Χάγκινς (βολή και καλάθι από επιθετικό ριμπάουντ) και μια βολή του Τζερέλ ΜακΝιλ (μετά από φάουλ που κέρδισε πάλι από επιθετικό ριμπάουντ) στην ίδια φάση και χωρίς να επιτεθεί η Κηφισιά, ο Άρης μείωσε στους 5 (33-28) στα μέσα του δεύτερου δεκαλέπτου.

Οι γηπεδούχοι, ωστόσο, απάντησαν με επιμέρους σκορ 11-1 που άρχισε με τρίποντο του Ζερμέιν Μάρσαλ και ακολούθησαν τρεις πόντοι του Κασελάκη, τρεις του Γκίκα και δύο βολές του Ανδρέα Γλυνιαδάκη. Η Κηφισιά ξέφυγε με διαφορά 15 πόντων (44-29) με 2’ και 16’’ να απομένουν για την λήξη του πρώτου ημιχρόνου και προηγήθηκε μέχρι και με 17 (48-31) 53’’ πριν το τέλος του πρώτου μέρους, με δύο καλάθια των Μάρσαλ, Γλυνιαδάκη.

Ο Άρης άρχισε το δεύτερο ημίχρονο με δίδυμο στα γκαρντ τους Ντομινίκ Ουότερς, Βασίλη Ξανθόπουλο και διάθεση να πιέσει στην άμυνα, ώστε από την άμυνα να αλλάξει τον ρυθμό της συνάντησης. Κάτι που το κατάφερε και με τρία τρίποντα από τους Ουότερς, Τζέικ Κοέν και Οκάρο Ουάιτ μείωσε στους 11 (58-47) λίγο μετά το 25’ και καλάθι του Ουότερς στο τρανζίσιον πλησίασε στους 9 (58-49) με 4’ και 20’’ να απομένουν για την λήξη της τρίτης περιόδου.

Με δύο νέα τρίποντα, από τους Κοέν, Θοδωρή Ζάρα και τρεις πόντους του Ούοτερς οι «κίτρινοι» κατέβασαν την διαφορά στους 4 (63-59) 58’’ πριν το τέλος του τρίτου δεκάλεπτου. Με τρίποντο του Ζάρα και δύο βολές του Ουότερς, ο Άρης ισοφάρισε σε 66-66 πριν συμπληρωθούν τα πρώτα δύο λεπτά της τέταρτης περιόδου. Η Κηφισιά αντέδρασε και με σερί 9-0 με έξι πόντους με ένα τρίποντο του Μοχάμεντ Ελ – Αμίν και γκολ φάουλ του Χρυσικόπουλου ξέφυγε με 75-66 6’ και 20’’ πριν το τέλος της κανονικής διάρκειας του αγώνα.

Οι γηπεδούχοι ξέφυγαν και με 11 (79-68) με γκολ φάουλ του Κασελάκη και μια βολή του Ανδρέα Γλυνιαδάκη με 5’ και 2’’ να απομένουν για την λήξη του σαραντάλεπτου. Οι «κίτρινοι», ωστόσο, δεν παραδόθηκαν και με τρίποντο του Ζάρα, δύο σερί καλάθια του Ουότερς, καλάθι του Τζερέλ ΜακΝιλ, δύο βολές του Οκάρο Ουάιτ και καλάθι του Τζέικ Κοέν, προσπέρασαν μετά από επιμέρους σκορ 13-1 με 81-80 47’’ πριν την λήξη της κανονικής περιόδου της αναμέτρησης. Ο Ελ – Αμίν με 1/2 βολές ισοφάρισε σε 81-81 με 39’’ να απομένουν για το τέλος του σαραντάλεπτου και μετά από δύο χαμένες προσπάθειες του Άρη με τους ΜακΝιλ και τον Ουότερς μετά από διείσδυση και λέι απ, ο αγώνας οδηγήθηκε στην παράταση.

Στο έξτρα πεντάλεπτο, η Κηφισιά με τρίποντο του Νίκου Γκίκα και γκολ φάουλ του Κασελάκη στον αιφνιδιασμό ξέφυγε με έξι (87-81) 3’ και 37’’ πριν την λήξη του πρώτου έξτρα πενταλέπτου. Με νέο τρίποντο του Κασελάκη οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν με 5 (91-86) με 57’’ να απομένουν για το τέλος της πρώτης παράτασης. Με καλάθι του Οκάρο Ουάιτ μετά από λάθος του Κασελάκη, οι «κίτρινοι» πλησίασαν στον πόντο (93-92) 10’’ πριν την λήξη της πρώτης παράτασης.

Με δύο βολές του Κασελάκη, η Κηφισιά αύξησε το προβάδισμα της στους τρεις (95-92) αμέσως μετά και με 5’’ να απομένουν για την λήξη του πρώτου έξτρα πενταλέπτου, ο ΜακΝιλ κέρδισε βολές. Ευστόχησε στην πρώτη (95-93), αστόχησε στην δεύτερη, ο Στίγκερς των γηπεδούχων μάζεψε το ριμπάουντ, πέρασε από την μπέιζ λάιν και έδωσε πάσα στον Μάρσαλ που βρισκόταν σε πλάγια θέση λίγο έξω από την ρακέτα της ομάδας του. Ο Αμερικανός περιφερειακός της Κηφισιάς, ωστόσο, αντί να επιτεθεί προς το καλάθι του Άρη, σούταρε προς την μπασκέτα της ομάδας του και ευστόχησε! Το καλάθι μέτρησε (95-95), χρεώθηκε στον αρχηγό του Άρη Σπύρο Μούρτο και το ματς οδηγήθηκε με αυτό το απίστευτο τρόπο στην δεύτερη παράταση!

Στο δεύτερο έξτρα πεντάλεπτο, η Κηφισιά μπήκε σοκαρισμένη και οι «κίτρινοι» με σερί 8-0 με τέσσερις πόντους του Ουότερς, ξέφυγαν με 103-95 2’ και 12’’ πριν την λήξη. Οι γηπεδούχοι προσπάθησαν να αντιδράσουν και με δύο βολές του Κασελάκη και τρίποντο του Ελ – Αμίν μείωσαν στους 3 (103-100) με 1’ και 8’’ να απομένουν για το τέλος. Ο Άρης, ωστόσο, κράτησε την νίκη με καλάθι του Κοέν (32’’ πριν το τέλος) και τρίποντο του Ξανθόπουλου με 12’’ να απομένουν για την λήξη (108-102).

Τα δεκάλεπτα: 28-22, 48-34, 65-61, 81-81, 95-95, 103-108.

Δημήτρης Πρίφτης (προπονητής Άρη): «Για μας αυτό το παιχνίδι σφράγισε την τετράδα και είναι ένας στόχος τον οποίο πετύχαμε μετά από μια καλή χρονιά. Συγχαίρω τους παίκτες μου και θα ήθελα να συγχαρώ και την Κηφισιά για τον τρόπο που αγωνίστηκε και για όλη τη σεζόν γιατί είχε μια εξαιρετική παρουσία. Στο σημερινό παιχνίδι σαφώς και άξιζε τη νίκη, ήταν μια φάση την οποία κανείς δεν περίμενε. Τι να πω για τη φάση αυτή. Εμείς δεν ήμασταν καλοί στο πρώτο ημίχρονο αλλά επανήλθαμε στο δεύτερο και ήμασταν σχετικά καλύτεροι όσον αφορά την αμυντική μας λειτουργία. Το ματς όπως εξελίχθηκε ήταν καθαρά θέμα τύχης . Συγχαρητήρια και πάλι στην Κηφισιά για όλη τη σεζόν και για τις δυο αυτές αναμετρήσεις και στο τεχνικό επιτελείο της Κηφισιάς για την πολύ καλή δουλειά. Εμείς τώρα θα ξεκουραστούμε δυο μέρες και θα περιμένουμε πότε θα παίξουμε στην επόμενη σειρά».

Βασίλης Ξανθόπουλος (μπασκετμπολίστας Άρη): «Θέλω να πω ένα μεγάλο μπράβο στην ομάδα μου. Βγάλαμε αληθινό ένα μεγάλο στόχο, φτάσαμε στις 4 καλύτερες ομάδες της Ελλάδος σε συνέχεια από την καλή πορεία που είχαμε στην κανονική περίοδο. Όσον αφορά στο ματς θέλω να πω ένα μεγάλο μπράβο στην Κηφισιά που ήταν καλύτερη από μας στο μεγαλύτερο διάστημα. Ξέραμε ότι θα έχουμε ένα δύσκολο αγώνα, το απέδειξαν και στο δικό μας γήπεδο και γενικότερα και στην κανονική περίοδο ήταν δύσκολο για μας. Εμείς στο α’ ημίχρονο δεν πήγαμε καλά ειδικά στην άμυνα δε βγάλαμε ενέργεια παρόλα αυτά στη συνέχεια γυρίσαμε το παιχνίδι. Το ματς πήγε στην παράταση , θα μπορούσαμε να έχουμε κερδίσει αλλά ήμασταν άτυχοι.

Στην παράταση είδατε όλοι τι έγινε. Το είπα και στην αρχή ότι η Κηφισιά ήταν καλύτερη από μας  αλλά εμείς πήραμε τη νίκη. Συμβαίνουν αυτά στον αθλητισμό. Να ευχηθώ να μην έχει κάτι σοβαρό ο Χάγκινς γιατί όλοι οι παίκτες είναι σημαντικοί. Ξεκουραζόμαστε δύο μέρες και πλέον κοιτάμε τους ημιτελικούς. Μπράβο στην Κηφισιά και πάλι».

Ηλίας Παπαθεοδώρου (προπονητής Κηφισιάς): «Σήμερα κάναμε άλλη μια πάρα πολύ καλή εμφάνιση ελέγχοντας το ματς για 37 με 38 λεπτά απέναντι σε μια ομάδα που έχει καλύτερο υλικό από μας. Αλλά δεύτερο παιχνίδι στο Ζηρίνειο με τον Άρη ενώ είμαστε καλύτεροι στο μεγαλύτερο μέρος δεν καταφέραμε να κερδίσουμε. Σήμερα βρήκαμε κι άλλον έναν τρόπο για να χάσουμε. Παρόλα αυτά η εμφάνιση της ομάδας μας όλη τη χρονιά  ήταν υψηλού επιπέδου και μας μένει η πίκρα που δεν καταφέραμε να κερδίσουμε ένα παιχνίδι απ΄όλα αυτά στα οποία νομίζω ότι στα 3 από τα 4 ήμασταν αν όχι καλύτεροι σίγουρα ισοδύναμοι με την ομάδα του Άρη. Η χρονιά τελειώνει εδώ με την ομάδα να τερματίζει στην 6η θέση.

Ήταν πολύ ανταγωνιστική όλη τη χρονιά , κατάφερε και πέτυχε όλους τους βασικούς της στόχους. Συγχαρητήρια σε όλους , στα παιδιά , στο σταφ και στη διοίκηση που μας έδωσε τη δυνατότητα να κάνουμε άλλη μια παραγωγική χρονιά με ηρεμία , εμπιστοσύνη και να φέρουμε την Κηφισιά σταθερά πλέον  στις κορυφαίες ομάδες του ελληνικού πρωταθλήματος. Καθιερωμένα πλέον η Κηφισιά είναι η καλύτερη ομάδα στην Αττική μετά τους 3 μεγάλους και η 6η καλύτερη στην Ελλάδα τα τελευταία χρόνια. Καλή συνέχεια στον Άρη στην  πορεία του στα ημιτελικά».

Νίκος Γκίκας (μπασκετμπολίστας Κηφισιάς): «Δεν ξέρω τι μπορώ να πω για το συγκεκριμένο ματς. Σίγουρα ήταν ένα πάρα πολύ δυνατό παιχνίδι, δεν είναι τυχαίο ότι και οι δύο ομάδες σούταραν μαζί 85 βολές. Πιστεύω ότι σε όλο το ματς ήμασταν πάρα πολύ καλοί απέναντι σε μια πιο ποιοτική ομάδα. Καταφέραμε να περιορίσουμε τα πλεονεκτήματά του και θα είχαμε κερδίσει αν δεν είχε γίνει στο τέλος κάτι το οποίο δεν ξέρω αν έχει προηγούμενο.

Κακιά στιγμή ή οτιδήποτε το θέμα είναι ότι για μας η χρονιά τελειώνει εδώ. Σίγουρα με πίκρα γιατί ένα τέτοιο ματς δικαιούσαι  να το παίρνεις και όχι να το χάνεις. Συγχαρητήρια στην ομάδα μου. Παλέψαμε 10 μήνες , δώσαμε τον καλύτερό μας εαυτό. Παρόλα αυτά, συγχαρητήρια στην ομάδα του Άρη και καλή συνέχεια».