Ανταγωνιστικός παρουσιάστηκε ο Άρης απέναντι στην ΤΣΣΚΑ Μόσχας στην αποψινή φιλική αναμέτρηση που έγινε στο κατάμεστο «Nick Galis Hall». Η πρωταθλήτρια Ευρώπης του Δημήτρη Ιτούδη επικράτησε με 77-65 με επιμέρους σκορ 19-7 στα τελευταία εννέα λεπτά της συνάντησης και με κορυφαίο τον Μίλος Τεόντοσιτς (12 ασίστ και 8 πόντοι).

Οι «κίτρινοι» της Θεσσαλονίκης ήταν μέσα στην διεκδίκηση της νίκης μέχρι το 31’ (58-56), ενώ προηγήθηκαν και με 9 πόντους (36-27 στο 17’ και 38-29 στο 18’) στο πρώτο ημίχρονο. Στο δεύτερο ημίχρονο, ωστόσο, η ρωσική ομάδα βελτίωσε αισθητά την άμυνα της και από την άμυνα βρήκε ρυθμό στην επίθεση στο τελευταίο δεκάλεπτο με αποτέλεσμα να πάρει την νίκη.

Από τον Άρη προσπάθησαν περισσότερο οι Έρικ Μπάκνερ, Ουίλ Κάμινγκς.

Τα δεκάλεπτα: 14-14, 38-36, 54-58, 65-77.

ΑΡΗΣ (Πρίφτης): Ξανθόπουλος 7 (1), Φλιώνης, Τσαϊρέλης 6, Τζένκινς 11 (1/7τρ.), Κάμινγκς 10 (4ρ., 2ασ.), Ζάρας 4 (1), Χρηστίδης, Μούρτος 5 (1), Σίμτσακ, Μπάκνερ 14 (5ρ.), Καββαδάς 8 (3.).

ΤΣΣΚΑ ΜΟΣΧΑΣ (Ιτούδης): Ντε Κολό 19 (2ασ., 2κλ.), Τεόντοσιτς 8 (12ασ.), Όγκουστιν 8, Μαλέικο, Φριντζόν 15 (2), Τζάκσον 2, Λαζάρεφ 4, Χίγκινς 6, Κχριάπα 9 (9ρ.), Κουρμπάνοφ 6, Βόστρικοφ.

Πριν το τζάμπολ της φιλικής αναμέτρησης ο ιδιοκτήτης της ΚΑΕ Άρης Νικόλαος Λάσκαρης βράβευσε τον προπονητή της ΤΣΣΚΑ Δημήτρη Ιτούδη και τον αρχηγό της ρωσικής ομάδας Βίκτορ Κχριάπα για την κατάκτηση του τίτλου της Ευρωλίγκας της περασμένης σεζόν.

Κατά την διάρκεια της ανάπαυλας ο ιδιοκτήτης των «κίτρινων» βράβευσε τους χάλκινούς ολυμπιονίκες στο άθλημα της ιστιοπλοΐας στους Ολυμπιακούς Αγώνες του Ρίο Παναγιώτη Μάντη και Παύλο Καγιαλή, και την πρωταθλήτρια Ελλάδας στο μπάσκετ με αμαξίδιο ομάδα του Άρη. Τόσο οι Μάντης, Καγιαλής, όσο και η ομάδα μπάσκετ του Άρη με αμαξίδιο υποστηρίζονται από το «Laskaris Foundation».