Με απίστευτη ανατροπή και τρίποντο του Κέβιν Πάντερ υπό πίεση και από τα 7,5 μέτρα, 2,8’’ πριν την λήξη της αναμέτρησης, η ΑΕΚ νίκησε στην Τσεχία την Νίμπουρκ με μόλις ένα πόντο παράπανω (93-82) από τους 10 που είχε ηττηθεί στο ΟΑΚΑ στο πρώτο ματς, και προκρίθηκε στην προημιτελική φάση του Basketball Champions League!

Η ΑΕΚ δεν στάθηκε δυνατό να ξεφύγει στο σκορ στο πρώτο ημίχρονο (42-40) και ήταν με το... ενάμιση πόδι εκτός της συνέχειας του ευρωπαϊκού θεσμού λίγο πριν την λήξη της τρίτης περιόδου, όταν βρέθηκε στο -17 (συμπεριλαμβανομένης της διαφοράς του πρώτου αγώνα), με τους γηπεδούχους να προηγούνται με 68-61 λίγο πριν το τέλος της τρίτης περιόδου.

Κατάφερε, ωστόσο, να... ροκανίσει την διαφορά και με επική ανατροπή στα τελευταία 4’ και 22’ του αγώνα να μετατρέψει το 79-78 υπέρ της Νίμπουρκ σε 93-82, ύστερα από επιμέρους σκορ 15-3!  Τα «κλειδιά» της νίκης πρόκρισης της Ένωσης ήταν η εξαιρετική άμυνα της στο τέλος, το γεγονός ότι στο τελευταίο δεκάλεπτο σε αντίθεση με τις τρεις προηγούμενες περιόδους, έλεγξε τα ριμπάουντ, η εκπληκτική εμφάνιση του Μάνι Χάρις (36 πόντοι με 12/22 σουτ) και η αποφασιστικότητα του Πάντερ με 2,8’’ να απομένουν για την λήξη του αγώνα.

Καθοριστικό ήταν, επίσης, το τρίποντο του Παναγιώτη Βασιλόπουλου, με το οποίο η ΑΕΚ προηγήθηκε με διαφορά 8 πόντων (88-80), 1’ και 28’’ πριν το τέλος της συνάντησης.

Στην προημιτελική φάση η Ένωση θα αντιμετωπίσει σε διπλές αναμετρήσεις (27, 28/3-3,4/4) την Στρασμπούρ, με την οποία είχε αναμετρηθεί και στην πρώτη φάση. Η ΑΕΚ είχε γνωρίσει δύο ήττες από την γαλλική ομάδα, εκτός έδρας με 80-78 και στο ΟΑΚΑ με 88-87.

Τα δεκάλεπτα: 21-22, 40-42, 68-64, 82-93.

ΝΙΜΠΟΥΡΚ (Αμιέλ): Μπέντα, Μπόχατσικ 13 (3), Ντέιβις 6, Χρούμπαν 15 (2), Κριτζ 6, Λόρενς 11, Πέτερκα 6 (1), Πούμπρλα 5, Ρέι 18 (3), Βιόραλ 2.

ΑΕΚ (Σάκοτα): Γκριν 2, Χάρις 36 (9/14 διπ., 3/8 τριπ.), Χάντερ 8, Τζέιμς 6, Καββαδάς, Λαρεντζάκης 11 (3/3 τριπ.), Μαυροειδής 4, Πάντερ 9 (1), Σάκοτα 11 (2), Βασιλόπουλος 3 (1), Ξανθόπουλος 3 (1).