Tην τελευταία αγωνιστική των ομίλων του FIBA Europe Cup θα παλέψει για την πρόκριση στην επόμενη φάση κόντρα στην Κραϊλσχάιμ το Περιστέρι Vitabiotics καθώς ηττήθηκε με 83-75 από την Μπάκεν Μπέαρς στη Δανία.

Παρότι δεν ξεκίνησε καλά στο πρώτο μέρος το Περιστέρι αντέδρασε στην επανάληψη, αλλά στο τέλος δεν είχε τις δυνάμεις. Η ομάδα του Σωτήρη Μανωλόπουλου έχει πλέον απολογισμό 2-3 πριν από τον εκτός έδρας αγώνα με την Κραϊλσχάιμ στο φινάλε της φάσης των ομίλων της διοργάνωσης.

Η Μπάκεν κάλυψε τη διαφορά από το -2 του αγώνα στο «Ανδρέας Παπανδρέου» με τον Τζάρεντ Ογκουνγκμπέμι-Τζάκσον να κάνει σπουδαία εμφάνιση με 26 πόντους σε 32 λεπτά. Για τους φιλοξενούμενους κορυφαίος ήταν ο Τζος Χάγκινς με 18 πόντους. Για να προκριθεί στην επόμενη φάση, το Περιστέρι θέλει νίκη με 11 πόντους στην έδρα της Κραϊλσχάιμ ώστε να την πιάσει στο 3-3, καθώς είχε ηττηθεί με 10 πόντους στην Αθήνα.

Η Μπάκεν μπήκε πιο δυνατά και βρέθηκε ακόμη και στο +19 (54-35) στο 19’. Στην επανάληψη, οι παίκτες του Σωτήρη Μανωλόπουλου πίεσαν στην άμυνα βρήκαν λύσεις από τους Χάγκινς, Πέτεγουεϊ, Χρυσικόπουλο και Μορέιρα και μείωσαν αρχικά σε 60-50 (στο 26’). Ο Ίαν Μίλερ έκλεισε την διαφορά στους επτά πόντους (62-55 στο 28') και έβαλε και τρίποντο για το 66-60 στο 31', πριν ο Χάγκινς σκοράρει για τρίποντο και ο Μίλερ πετύχει άλλο ένα μεγάλο σουτ για το προσπέρασμα (68-70) στο 35'. Η αδρεναλίνη χτύπησε... κόκκινο, με τον Πέτεγουεϊ να σκοράρει ξανά από τα 6.75 για το 72-73 στο 37', πριν ο Ογκουνγκμπέμι-Τζάκσον πετύχει πέντε σερί πόντους και «κλειδώσει» τη νίκη για τους Δανούς.

Τα δεκάλεπτα: 28-18, 54-38, 66-57, 83-75

Μπάκεν Μπέας (Σόμερ): Ντιουφ 7, Έβανς 12, Χάρις 14 (1), Γιούκιτς 9, Ονγκβάε 9, Ογκουνγκμπέμι-Τζάκσον 26 (2), Σάχλερτζ, Τέιλορ 6.

Περιστέρι Vitabiotics (Μανωλόπουλος): Μπράουν 6, Χάγκινς 18 (3), ΜακΚρί 8, Μίλερ 12 (4), Πέτεγουεϊ 5 (1), Χρυσικόπουλος 9 (3), Κατσίβελης 3 (1), Μορέιρα 14 (4), Σαλούστρος.