Τη δέκατη νίκη του στη ΕuroLeague πήρε ο Ολυμπιακός καθώς επικράτησε με 83-60 της Μπάγερν στο Στάδιο Ειρήνης και Φιλίας για την 15η αγωνιστική.

Με εξαιρετική άμυνα και πρώτο σκόρερ τον Σάσα Βεζένκοφ με 16 πόντους ο Ολυμπιακός κυριάρχησε απόλυτα, διατηρώντας το αήττητο στην έδρα του μετά από οκτώ αγώνες στη διοργάνωση. Ακολούθησε με 15 πόντους ο Γιαννούλης Λαρεντζάκης ενώ σημαντική συνεισφορά είχε ο Γουόκαπ.

Η εκκίνηση του Ολυμπιακού κόντρα στη Μπάγερν έδειξε σε μεγάλο βαθμό πώς θα εξελιχθεί η αναμέτρηση. Οι «ερυθρόλευκοι» ξεκίνησαν με σερί 10-0 μέχρι το 5’, έπειτα από καλάθι του Τάιλερ Ντόρσεϊ. Το τάιμ άουτ που κάλεσε εσπευσμένα ο Αντρέα Τρινκιέρι δεν άλλαξε και πολλά πράγματα στο ματς. Αντίθετα, οι παίκτες του Γιώργου Μπαρτζώκα συνέχισαν στον ίδιο ρυθμό. Απόλυτα συγκεντρωμένοι στην άμυνα και βάζοντας τη μπάλα κοντά στο καλάθι πήραν προβάδισμα με 26-10 στο τέλος της πρώτης περιόδου.

Η κυριαρχία του Ολυμπιακού συνεχίστηκε με επιβλητικό τρόπο και όσο περνούσε η ώρα δεν υπήρχε απάντηση από τη Μπάγερν καθώς δεν είχε λύση απέναντι στην εξαιρετική άμυνα των «ερυθρόλευκων». Με επιμέρους σκορ 23-14 στη δεύτερη περίοδο μπήκαν οι βάσεις, ώστε οι γηπεδούχοι να φτάσουν σε μια εύκολη επικράτηση (49-24). Στην επανάληψη δεν άλλαξε κάτι επί της ουσίας αφού ο Ολυμπιακός κρατούσε χαμηλά τους φιλοξενούμενους με συνέπεια στο 29’ να προηγηθεί με 34 πόντους διαφορά (65-31) μετά από εύστοχο τρίποντο του Λαρεντζάκη στο 29’.

Στην τελευταία περίοδο ο Ολυμπιακός χαμήλωσε ταχύτητα χωρίς φυσικά να κινδυνέψει και αυτό που κατάφερε η Μπάγερν ήταν να μειώσει προσωρινά αφού οι «ερυθρόλευκοι» έφτασαν στην δέκατη νίκη τους με χαρακτηριστική ευκολία.

Τα δεκάλεπτα: 26-10, 49-24, 65-37, 83-60

Ολυμπιακός (Μπαρτζώκας): Γουόκαπ 13, Ντόρσεϊ 10, Λαρεντζάκης 15 (4), Φαλ 8, Σλούκας 8, Μάρτιν 6, Βεζένκοβ 16 (1), Πρίντεζης, Παπανικολάου 4, Ζαν-Σαρλ, ΜακΚίσικ 3 (1).

Μπάγερν Μονάχου (Τρινκιέρι): Γουάιλερ-Μπαμπ, Τόμας 9 (1), Γουόλντεν 2, Ρίβερς 5 (1), Χάντερ 9, Γιάραμαζ 6 (2), Λούτσιτς 8 (1), Τζορτζ, Ομπστ 8 (2), Τζέντοβιτς 3 (1), Ρούμπιτ 10, Σίλινγκ