Ευστοχώντας σε δύο συνεχόμενα τρίποντα στην παράταση, ο Ιωνικός έκαμψε την αντίσταση του Κολοσσού H Hotels επικρατώντας, στη Νίκαια, με 89-84 για την 1η αγωνιστικής της Basket League. Η ομάδα της Ρόδου, νωρίτερα, είχε κάνει την ανατροπή στο τέλος της κανονικής περιόδου με τον Γιαννόπουλο στέλνοντας το παιχνίδι στο εξτρά πεντάλεπτο.

Ο Λουκάς Μαυροκεφαλίδης με 19 πόντους και 14 ριμπάουντ ήταν ο κορυφαίος των νικητών, ενώ είχε συμπαραστάτες τους Ντιόντε Χόκινς (13 πόντοι, 12 ριμπάουντ), Ντιέγκο Κάπελαν (17 πόντοι) και Βαγγέλη Μάντζαρη (6 π[όντοι, 8 ασίστ). Για τους φιλοξενούμενους πρώτος σκόρερ ήταν ο Χάρης Γιαννόπουλος με 19 πόντους ενώ ο Γιανίκ Μορεϊρά είχε 17 πόντους και 8 ριμπάουντ και ο Μαλίκ Οσμπορν 10 πόντους και 9 ριμπάουντ.

Οι γηπεδούχοι πήραν από το ξεκίνημα προβάδισμα στο σκορ με τον Μαυροκεφαλίδη να σκοράρει συνεχόμενους πόντους και τους Κάπελαν και Αρσενόπουλο να δίνουν σημαντικές λύσεις. Οι Νικιαώτες έκλεισαν το πρώτο δεκάλεπτο προηγούμενοι με 22-18 ενώ ξέφυγαν με 28-20 στις αρχές της δεύτερης περιόδου. Η ομάδα της Ρόδου κατάφερε να ροκανίσει της διαφορά και με τους Τιγκ και Γιαννόπουλο να φέρει το παιχνίδι στα ίσια, ενώ με τις βολές του Κατσίβελη προηγήθηκαν με 35-40 λίγο πριν από το φινάλε του πρώτου ημιχρόνου (38-40).

Οι φιλοξενούμενοι μπήκαν με σερί 8-0 στο δεύτερο μέρος με αποτέλεσμα να χτίσουν διψήφια διαφορά (38-48 στο 23') την οποία όμως στο επόμενο τετράλεπτο ο Ιωνικός κατάφερε να τη μειώσει αλλά και να την ανατρέψει όταν με τρίποντο του Αρσενόπουλου προσπέρασε με 57-55. Ο Ιωνικός συνέχισε να ει βραχεία κεφαλή στο σκορ σε όλη την τέταρτη περίοδο και μάλιστα ενάμισι λεπτό πριν από το τέλος προηγήθηκε με 78-72 με τρίποντο του Μαυροκεφαλίδη. Στα 58'' ο Γιαννόπουλος με τρίποντο μείωσε σε 78-75 ενώ στα 12,5'' ο ίδιος παίκτης με 3/3 βολές ισοφάρισε σε 78-78 με το ματς να πηγαίνει στην παράταση καθώς ο Κάπελαν ήταν άστοχος στο φινάλε.

Στα μέσα τους εξτρά πενταλέπτου οι Σίμμονς και Λέισι με δύο διαδοχικά τρίποντα έδωσαν στον Ιωνικό αέρα έξι πόντων (86-80) ενώ μισό λεπτό πριν από το τέλος ο Μάντζαρης «κλείδωσε» τη νίκη για την ομάδα κάνοντας το  88-82, με τον Ιωνικός να παίρνει το ροζ φύλλο αγώνα με 89-84.

Τα δεκάλεπτα: 22-18, 38-40, 57-57, 78-78 (κ.α.), 89-84.

Ηλίας Παπαθεοδώρου (προπονητής Κολοσσού H Hotels): «Ήταν ένα πολύ δύσκολο και σκληρό παιχνίδι, θέλαμε να ελέγξουμε τον ρυθμό, τα καταφέραμε στο τρίτο δεκάλεπτο, όμως τα φάουλ του Μορέιρα μας κόστισαν. Στην παράταση με δύο μεγάλα σουτ ο Ιωνικός πήρε τη νίκη. Έπαιξε με μεγαλύτερη ένταση και έδειξε πως θέλει το ματς περισσότερο. Είμαστε μια πολύ καινούρια ομάδα, βάλαμε δύο νέους παίκτες τις τελευταίες ημέρες και έχουμε ανακατευτεί κάπως. Δεν ήμασταν αυτοί που έπρεπε συνολικά σαν ομάδα».

Aγγελος Τσίκληρας (προπονητής Ιωνικού): «Σπουδαία αρχή. Πολύ μεγάλη και συγκινητική προσπάθεια από τους παίκτες μας, τους αξίζουν συγχαρητήρια. Για μια νέα ομάδα αυτή η προσπάθεια και η νίκη είναι ο προθάλαμος για τη συνέχεια. Ευχαριστούμε τον κόσμο της Νίκαιας που ήταν στο πλευρό μας. Τον έχουμε ανάγκη».