Με δύο μεγάλες εκπλήξεις ολοκληρώθηκε ο πρώτος γύρος της κανονικής περιόδου της Ευρωλίγκας. Η Στρασμπούρ νίκησε στην Γαλλία πιο εύκολα από ότι δείχνει το τελικό σκορ 93-86 την πρωταθλήτρια Ευρώπης Ρεάλ Μαδρίτης, ενώ η Μάλαγα με επιμέρους σκορ 23-11 στα τελευταία εννέα λεπτά επιβλήθηκε της ΤΣΣΚΑ στην Μόσχα (86-78).

Η Στρασμπούρ υποχρέωσε στην Γαλλία την πρωταθλήτρια Ευρώπης Ρεάλ στην τρίτη ήττα της στην Ευρωλίγκα της φετινής σεζόν με σκορ 93-86, με την διαφορά των επτά πόντων να... κολακεύει την «Βασίλισσα»!

Η Ρεάλ εξακολουθεί να αγνοεί την νίκη μακριά από την Μαδρίτη και κάνει το χειρότερο ξεκίνημα στην Ευρωλίγκα στην ιστορία της! Μεγάλοι πρωταγωνιστές της νίκης της γαλλικής ομάδας ήταν ο Λουίς Κάμπελ (23 πόντοι με 4/5 τρίποντα), Ρόντριγκ Μπεμπουά (16 πόντοι και 6 ασίστ), Μάρντι Κόλινς (14 πόντοι και 4 ασίστ) και Κάιλ Ουίμς (12 πόντοι).

Η Στρασμπούρ βρήκε ρυθμό από το πρώτο δεκάλεπτο (25-24 υπέρ της «Βασίλισσας) και στην δεύτερη περίοδο λειτουργώντας πολύ καλά ομαδικά και στις δύο πλευρές του γηπέδου ξέφυγε στο σκορ. Το πρώτο ημίχρονο τελείωσε με τους γηπεδούχους στο +7 (51-44).Η γαλλική ομάδα μπήκε δυναμικά στο δεύτερο μέρος και με επιμέρους σκορ 13-2 ξέφυγε με διαφορά 18 πόντων (64-46) στο 24'. Το τρίτο δεκάλεπτο τελείωσε με την Στρασμπούρ στο +15 (78-63) και η αντίδραση της Ρεάλ δεν ήρθε ούτε στην τέταρτη περίοδο.

Στην Κωνσταντινούπολη η Φενέρμπαχτσε έδειξε χαρακτήρα και νίκησε την Κχίμκι (88-83) στο ντέρμπι κορυφής του Α' Ομίλου της κανονικής περιόδου της Ευρωλίγκας.Το ματς είχε συγκλονιστική εξέλιξη, καθώς παρότι η Φενέρ είχε το προβάδισμα σχεδόν σε όλη την διάρκεια του ματς ο Ζόραν Ντράγκιτς μετά από δύο άστοχες βολές του με τρίποντο ισοφάρισε σε 81-81 με 17'' να απομένουν για την λήξη της αναμέτρησης. Η τουρκική ομάδα, ωστόσο, εκμεταλλεύτηκε τα λάθη των φιλοξενουμένων και με επιμέρους σκορ 7-2 στον χρόνο που έμενε μέχρι στην λήξη πήρε την νίκη.

Κορυφαίοι των νικητών ήταν ο Ντατόμε με 19 πόντους και ο Μπόμπι Ντίξον με 16 πόντους, έξι ριμπάουντ, τρεις ασίστ και δύο κλεψίματα. Ο Κώστας Σλούκας αγωνίστηκε για 18' και σκόραρε 14 πόντους με 12/13 βολές και 1/4 δίποντα, ενώ μοίρασε έξι ασίστ, μάζεψε δύο ριμπάουντ, και έκανε τρία λάθη.

Στρασμπούρ - Ερυθρός Αστέρας

Την τρίτη σερί νίκη της πέτυχε η Τσεντεβίτα στην Κροατία επί της Λαμποράλ Κούτσα (76-67). Η κροατική ομάδα κυριάρχησε στο δεύτερο ημίχρονο, πήρε διψήφια διαφορά στις αρχές της τέταρτης περιόδου και έφτασε σχετικά εύκολα στην επικράτηση. Πρωταγωνιστές της νίκης της Τσεντεβίτα ήταν ο Τζέικομπ Πούλεν (26 πόντοι με 3/5 τρίποντα) και ο Μίρο Μπίλαν που έκανε νταμπλ νταμπλ (17 πόντοι και 10 ριμπάουντ).

2ος Όμιλος

Εφές Αναντόλου  - Ολυμπιακός 87-91 (76-76 κ.α.)

Εφές Αναντόλου - Λιμόζ

Η Καρσίγιακα επέστρεψε στις νίκες μετά από τρεις σερί ήττες στην εντός έδρας συνάντηση με την Ζιελόνα Γκόρα (77-66). Η τουρκική ομάδα «καθάρισε» τον αγώνα στο τρίτο δεκάλεπτο, όταν με επιμέρους σκορ 21-13 ξέφυγε με διαφορά 16 πόντων (57-41). Κορυφαίος των νικητών ήταν ο Κόλτον Άϊβερσον με 15 πόντους και 6 ριμπάουντ.

Παναθηναϊκός - Λοκομοτίβ Κουμπάν

Μέχρι το 31’ το ματς στην ρωσική πρωτεύουσα «έδειχνε» έστω και δύσκολη επικράτηση της ΤΣΣΚΑ, που ήταν μπροστά στο σκορ με 67-63. Στα επόμενα 6’ και 39’’, ωστόσο, η Μάλαγα ιδιαίτερα εύστοχη έξω από τα 6,75 μέτρα και με πρωταγωνιστές τους Έντουιν Τζάκσον (24 πόντοι με 6/8 τρίποντα), Μιντάουγκας Κουζμίνσκας (22 πόντοι με 3/5 τρίποντα), έκανε επιμέρους σκορ 23-9 και βρέθηκε μπροστά στο σκορ με 86-76 με 2' και 21'' να απομένουν για το τέλος της αναμέτρησης. Έως το τέλος δεν άλλαξε κάτι στην ουσία καθώς η ΤΣΣΚΑ υπό το κράτος πανικού δεν εκμεταλλεύτηκε την αφλογιστία της Μάλαγα και πέτυχε μόλις ένα καλάθι!

Η ισπανική ομάδα είναι η μόνη που τελείωσε αήττητη την κανονική περίοδο της Ευρωλίγκας.

Σαν σίφουνας πέρασε από την Σαρδηνία η Μπάμπεργκ των Νίκου Ζήση και Αντρέα Τρινκιέρι (90-73), έφυγε από την Ιταλία με την τρίτη νίκη της στις πρώτες πέντε αγωνιστικές της κανονικής περιόδου της Ευρωλίγκας και άφησε την Σάσαρι χωρίς επιτυχία ακόμη στην διοργάνωση!

Η γερμανική ομάδα βρήκε εξαιρετικό ρυθμό μετά την πρώτη περίοδο και τελείωσε την αναμέτρηση με 12/20 τρίποντα. Καθοριστικό για την εξέλιξη του αγώνα ήταν το επιμέρους σκορ 24-19 του δεύτερου δεκάλεπτου, που έδωσε την δυνατότητα στην Μπάμπεργκ να ξεφύγει με 7 πόντους στο τέλος του τρίτου δεκάλεπτου (60-53) και να κυριαρχήσει πλήρως στο τέταρτο. Ένας Ιταλός ο Νικολό Μέλι ήταν ο κορυφαίος της γερμανικής ομάδας με 26 πόντους με 3/3 τρίποντα, ενώ ο Νίκος Ζήσης τελείωσε το ματς με 8 πόντους και 3 ασίστ, αλλά 4 λάθη σε 26' συμμετοχής.